Gaz dla firmy: taryfy, jaką taryfę i ofertę wybrać?

Ceny gazu w kolejnych latach będą rosnąć i mogą stać się znaczącym kosztem w Twojej firmie. Jak obniżyć rachunki za gaz lub uchronić się przed wzrostem stawek za kWh? Co jeszcze należy wiedzieć o ofertach i taryfach gazu dla firm?

Oferty gazu dla firmy – taryfa W-4

Gaz dla firmy
Cena za gaz
Indywidualna wycena
gr/kWh
Opłata handlowa
20
Opłaty dodatkowe
brak

Informacje dodatkowe: Gwarancja stałej ceny. Umowę podpiszesz nawet do końca 2025 roku. Wszystkie formalności załatwi w Twoim imieniu Axpo.

Gaz dla firmy
Cena za gaz
Średnia cena hurtowa
gr/kWh
Opłata handlowa
17,60
Opłaty dodatkowe
brak

Informacje dodatkowe: Rozliczanie gazu po bieżących cenach rynkowych. Oznacza to możliwość czerpania korzyści z kupowania gazu w cenach hurtowych tak jak największe firmy – wszelkie szczegóły przekaże doradca. Umowę podpiszecie bez wychodzenia z domu - w 100% online. Brak ukrytych opłat, wszystkie formalności związane ze zmianą sprzedawcy wykonuje Fortum.

Prosto z rynku
Cena za gaz
25,999*
gr/kWh
Opłata handlowa
Indywidualna wycena
Opłaty dodatkowe
brak

Informacje dodatkowe: Przestań przepłacać za gaz ziemny w firmie. Nie podpisuj umowy na zawyżonych stawkach, tylko dlatego, że otrzymałeś gwarancję stałej ceny. Prawdopodobnie będziesz nią zobowiązany przez kilka lat, nawet kiedy ceny na rynku będą spadać.

 • Postaw na ofertę rynkową EWE opartą o aktualne notowania giełdowe i zyskaj dodatkowe pieniądze na dalszy rozwój firmy.
 • Nie musisz podejmować żadnych decyzji giełdowych, Twoja cena jest kształtowana na podstawie notowań SPOT w danym miesiącu.
Jeśli nie chcesz wiązać się stałą ceną, to oferta „Prosto z rynku” od EWE jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem!
*Poglądowa stawka z akcyzą w ramach oferty „Prosto z rynku” w marcu 2023 r.

Wszystkie prezentowane ceny to wartości netto.

Gaz w firmie – jakie są taryfy i jak ją wybrać?

Dominującym sprzedawcą gazu w Polsce jest PGNiG, które dostarcza błękitne paliwo podmiotom różnej wielkości, działającym w m.in.: rolnictwie, hutnictwie, handlu i usługach, przemyśle chemicznym i spożywczym. Odbiorcy biznesowi gazu kwalifikowani są do różnych grup taryfowych przede wszystkim ze względu na rodzaj pobieranego paliwa np.

 • BW – odbiorcy gazu ziemnego wysokometanowego grupy E,
 • BZ – odbiorcy gazu ziemnego zaazotowanego (podgrupy Ls),
 • BS – odbiorcy gazu ziemnego zaazotowanego (podgrupy Lw).

Dodatkowo wpływ na rodzaj taryfy ma m.in.:

 • roczna ilość zużywanego paliwa,
 • miejsce odbioru gazu,
 • ustalona moc umowna,
 • system rozliczeń.

Grupę taryfową dla firmy można zmienić raz na rok na podstawie złożonego oświadczenia.

Jak wybrać taryfę gazu dla firmy?

Podobnie, jak w przypadku gazu dla domu, dobór grupy taryfowej determinowany jest przede wszystkim przez roczną wielkość zużycia oraz rodzaj paliwa. Jednakże klient biznesowy ma możliwość wyboru jednego z wariantów w danej grupie. Na przykład w taryfie BW-1 może wybrać:

 • BW-1.1 – jeden okres rozliczeniowy w roku umownym
 • BW-1.2 – dwa okresy rozliczeniowe w roku umownym
 • BW-1.12T – jeden okres rozliczeniowy w roku umownym, ale stan licznika podawany jest co miesiąc przez klienta.

Warianty nie różnią się między sobą stawką za kWh gazu, ale z reguły ich opłaty handlowe są różne.

Sprzedaż gazu dla firmy – taryfy i oferty

Ceny gazu dla firm, w przeciwieństwie do cen gazu dla domu, od 1 października 2017 roku nie są regulowane przez Prezesa URE, a podstawowym sprzedawcą gazu jest PGNiG. Spółka pozyskuje gaz z własnych źródeł oraz importuje paliwo przede wszystkim z kierunku wschodniego. Obok PGNiG na polskim rynku gazu, działają także mniejsze firmy energetyczne (np. Axpo, Fortum, EWE), które głównie pozyskują gaz kupując na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Dzięki alternatywnym ofertom przedsiębiorcy mają szansę płacić mniej za gaz.

Zmiana sprzedawcy gazu jest prosta

Niezależnie, czy prowadzimy małą lub dużą firmę, zgodnie z obowiązującymi przepisami możemy zmienić sprzedawcę gazu. Ten krok jest szczególnie opłacalny w przypadku przedsiębiorstw, które zużywają duże ilości gazu, gdzie nawet najmniejsza obniżka cen za MWh owocuje wysokimi oszczędnościami. Jednakże zmianę dotychczasowej taryfy/oferty powinni rozważyć również mniejsi przedsiębiorcy, gdyż oszczędności to nie jedyne plusy zmiany sprzedawcy. Jak jeszcze można na tym skorzystać? Otóż oferty rynkowe to także możliwość:

 • otrzymania gwarancji stałej ceny za gaz podczas trwania umowy;
 • skorzystania z dodatkowych usług np. serwisanta gazowego;
 • uzyskania niższej opłaty handlowej;
 • zakupu prądu i gazu w pakiecie dual fuel.

Sam proces zmiany nie wymaga większego zaangażowania, jeśli udzielone zostanie pełnomocnictwo nowemu sprzedawcy, nasz udział ograniczy się do niezbędnego minimum. Problematyczny może być, natomiast wybór nowej oferty – chociaż liczba produktów, w porównaniu z produktami z segmentu prądu, jest znacznie skromniejsza, to nadal może być ona wyzwaniem. Dlatego w poszukiwaniu najlepszej oferty może pomóc nasza porównywarka cen gazu.