GIGA Leopard rusza z budową: 300 MW/1,2 GWh magazyn energii w Holandii z finansowaniem 300 mln euro
GIGA Storage ogłosiło zamknięcie finansowania i rozpoczęcie budowy systemu magazynowania energii GIGA Leopard o mocy 300 MW i pojemności 1,2 GWh w Delfzijl. To największy projekt tego typu w Holandii, który ma ruszyć w II połowie 2027 roku.

GIGA Storage stawia kolejny kamień milowy w transformacji energetycznej
2 czerwca 2025 r. GIGA Storage, czołowy deweloper projektów bateryjnych z Holandii i Belgii, poinformował o rozpoczęciu budowy systemu GIGA Leopard – flagowego projektu o mocy 300 MW i pojemności 1,2 GWh. Jednocześnie spółka zamknęła finansowanie inwestycji w wysokości ok. 300 mln euro, zorganizowane w formule „club deal” z udziałem 8 europejskich instytucji finansowych.
Projekt zlokalizowano w Delfzijl w północnej części kraju – w pobliżu kluczowego hubu offshore wind i istniejącej stacji przesyłowej TenneT, do której zostanie przyłączony magazyn. GIGA Leopard ma potencjał, by dostarczać energię odnawialną do wszystkich gospodarstw domowych w Holandii przez ponad 30 minut.
BESS, które stabilizuje sieć i przyspiesza transformację
GIGA Storage rozwija skalowalne, gotowe do wdrożenia systemy bateryjne (BESS), które wspierają integrację OZE i zwiększają elastyczność sieci elektroenergetycznych. Dzięki nim możliwa jest dekarbonizacja energetyki przy jednoczesnym zapewnieniu stabilnych dostaw prądu.
Projekt Leopard realizowany jest na terenie byłej huty aluminium Aldel, co – jak podkreślił CEO Kevin Dijkers – „łączy przemysłową przeszłość z zieloną przyszłością regionu”.
Równolegle do budowy GIGA Leopard, spółka rozwija szeroki portfel projektów o łącznej mocy ponad 2 GW, w tym w pełni gotowy do realizacji GIGA Green Turtle (700 MW / 2,8 GWh) w belgijskim Dilsen-Stokkem. Lokalizacja przy styku Holandii, Belgii i Niemiec ma zapewnić strategiczne wsparcie dla regionalnej elastyczności energetycznej.
Inwestorzy stawiają na elastyczność i bezpieczeństwo dostaw
GIGA Storage to spółka portfelowa funduszu InfraVia Infrastructure Fund V, który w czerwcu 2024 r. został większościowym udziałowcem dewelopera. InfraVia, zarządzająca aktywami o wartości 16 mld euro, specjalizuje się w inwestycjach infrastrukturalnych i technologicznych, wspierając rozwój odpornych modeli biznesowych w całej Europie.
Zobacz również:„Zainteresowanie finansowaniem projektu było bardzo wysokie – co potwierdza zaufanie rynku do strategii GIGA Storage i jakości ich roadmapy projektowej” – powiedziała Pauline Fiastre, dyrektor ds. finansowania w InfraVia.
- Co to jest BESS? Jak działa bateryjny system magazynowania energii
- Pierwszy komercyjny, wielkoskalowy magazyn energii w Polsce. EDF Renewables Polska rusza z budową
- Hiszpania przeznacza 700 mln euro na magazyny energii. Stabilność sieci priorytetem
Źródło: Giga Storage
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze