Enerad
Porównaj oferty

GIOŚ: „Poprawia się jakość powietrza w Polsce”. Czy aby na pewno?

Zgodnie z raportem „2021 World Air Quality Report” opracowanym przez IQAir Polska plasuje się na ósmej pozycji w Europie, jeżeli chodzi o poziom zanieczyszczenia powietrza. Przy zaleceniach Światowej Organizacji Zdrowia odnośnie poziomów zanieczyszczeń pyłem PM2,5 od 5 do 10 µg/m³ rocznie, w Polsce średnia wynosi 19,1 µg/m³. Wyniki z sezonu grzewczego 2022/2023 zdają się napawać optymizmem, ale czy rzeczywiście jest się z czego cieszyć?

lepsza jakość powietrza

Zanieczyszczone powietrze to bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia

Zanieczyszczenie powietrza ma bezpośredni, szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Zwiększa ryzyko przedwczesnych zgonów i zapadalności na nowotwory oraz choroby układów krążenia, oddechowego i nerwowego. Szacuje się, że z powodu oddychania zanieczyszczonym powietrzem i smogu w Polsce rocznie umiera blisko 40 tys. osób. W szczególności alarmujący jest fakt, że skażone powietrze dociera nawet do polskich uzdrowisk, takich jak Rabka-Zdrój, Szczawno-Zdrój i Goczałkowice-Zdrój. W Szczawnie-Zdroju normę rakotwórczego benzo(a)pirenu przekroczono siedmiokrotnie, a w Rabce-Zdroju aż o 800% – wynika z raportu Polskiego Alarmu Smogowego za 2021 r.

Jakość powietrza w sezonie grzewczym najlepsza od lat

Zdaniem Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ-u) w tegorocznym sezonie grzewczym odnotowano najniższe na przestrzeni wielu lat stężenia zanieczyszczeń. Istotną rolę w kształtowaniu tych wartości odgrywają warunki atmosferyczne. Szczegółowe dane z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB) pokazują, że we wrześniu 2022 r. panowały „bardzo chłodne” warunki, natomiast ubiegłoroczny październik był „ekstremalnie ciepły”.

Listopad i grudzień 2022 sklasyfikowano jako miesiące „o normalnych warunkach termicznych”. Styczeń br. był „ekstremalnie ciepły”, luty „lekko ciepły”, marzec „ciepły”, a kwiecień „chłodny”.

Wydaje się, że ograniczona potrzeba ogrzewania w cieplejszych miesiącach prowadzi do mniejszej emisji zanieczyszczeń. To podkreśla znaczenie adaptacji do zmian klimatu i inwestycji w bardziej zrównoważone metody regulowania temperatury.

Poprawa jakości powietrza to wyzwanie na lata

Sezon grzewczy 2022/2023 przyniósł obiecujące wyniki w zakresie poprawy jakości powietrza. Mimo to, aby utrzymać tę pozytywną tendencję, niezbędne są ciągłe działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej, w tym promowania metod ogrzewania bardziej przyjaznych środowisku naturalnemu.

Polskie ciepłownictwo chce i musi się „zazielenić”. Według raportu ośrodka analitycznego Polityka Insight Polska jest na drugim miejscu – po Niemczech – jeśli chodzi o wielkość rynku ciepła systemowego w Europie. Jednocześnie polska produkcja ciepła najmocniej w Europie zależy od węgla. Niestety infrastruktura ciepłownicza jest w wielu przypadkach przestarzała i bliska kresu użyteczności. To jeden z dwóch głównych powodów konieczności przeprowadzenia modernizacji.

Drugim powodem jest ostrzejsza polityka unijna. Zakłada ona, że do końca obecnej dekady sieci ciepłownicze w Polsce będą w przynajmniej 40% dostarczać energię ze źródeł odnawialnych. Rozwiązaniem może być zwiększenie udziału pomp ciepła.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu

Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu

Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych

12.06.2025
Środowisko Technologia Wiadomości z rynku
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania

Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania

Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.

12.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC

Najlepsze moduły PV 2025 według RETC

RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.

12.06.2025
Fotowoltaika Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł

Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł

Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.

12.06.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym

PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.

12.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów

Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów

Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.

12.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły