Enerad
Porównaj oferty

Globalny rynek LNG przed rekordową falą nowych projektów – IEA uruchamia narzędzie do śledzenia mocy skraplania

Globalny rynek gazu ziemnego stoi u progu nowej ery – po latach niedoborów i niestabilności cen nadchodzi czas rekordowego wzrostu zdolności eksportowych LNG. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) uruchomiła właśnie nowe narzędzie online, które pozwoli śledzić zmiany w tym dynamicznie rozwijającym się sektorze.

Po okresie kryzysu, ograniczonej podaży i wysokiej zmienności cen, światowy rynek gazu ziemnego przygotowuje się na nadchodzącą falę obfitości. Kluczową rolę odegra tu wzrost globalnych mocy skraplania i eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG). Nowe narzędzie IEAGlobal LNG Capacity Tracker – umożliwi teraz publiczny dostęp do szczegółowych danych o rozwoju tego rynku.

Jak zmieniają się moce skraplania LNG?

Obecnie światowa zdolność skraplania LNG wynosi ok. 670 mld m³ rocznie. Przez ostatnie lata tempo przyrostu nowych mocy było poniżej średniej, co – przy silnym popycie – skutkowało wzrostem cen. Jednak sytuacja wkrótce ulegnie zmianie.

Według danych nowego trackera IEA, do 2030 roku na rynek trafi niemal 290 mld m³ nowych mocy skraplania LNG rocznie. Dotyczy to projektów, które już uzyskały decyzję inwestycyjną i są w budowie. Tak duża fala inwestycji będzie mieć istotne konsekwencje dla światowych rynków gazu – zarówno pod względem podaży, jak i kształtowania się cen.

Nowe narzędzie dla rządów i branży

Uruchomiony właśnie Global LNG Capacity Tracker monitoruje decyzje inwestycyjne i harmonogramy rozruchu nowych projektów LNG. Będzie regularnie aktualizowany, odzwierciedlając najnowsze zmiany i zapewniając aktualne informacje dla rządów, firm i innych interesariuszy rynku gazu.

IEA podkreśla, że tempo i skala tej ekspansji pozostają zmienne i mogą ulegać korektom w czasie. Dlatego bieżące śledzenie postępów inwestycyjnych jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

LNG a bezpieczeństwo energetyczne

Międzynarodowa Agencja Energii od lat monitoruje sytuację na światowych rynkach gazu, uznając je za jeden z filarów bezpieczeństwa energetycznego. W 2024 r. IEA powołała stały Komitet ds. Bezpieczeństwa Gazu i Gazów Zrównoważonych, który sprzyja wymianie informacji i dialogowi między producentami a konsumentami.

Równolegle IEA prowadzi specjalne programy, jak np. dwuletni projekt z japońskim Ministerstwem Energii, Handlu i Przemysłu, skoncentrowany na bezpieczeństwie dostaw gazu.

Zobacz również:

Źródło: IEA

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Michał Stefański

Zajmuję się tematyką rynku energii, OZE oraz nowoczesnych technologii w sektorze elektroenergetycznym. Interesują mnie zmiany regulacyjne, trendy rynkowe i innowacje kształtujące przyszłość energetyki – od dekarbonizacji, przez rozwój inteligentnych sieci, po magazynowanie energii. W enerad.pl tworzę analizy i materiały, które pomagają zrozumieć wyzwania i kierunki transformacji energetycznej. Mam wieloletnie doświadczenie w projektach doradczych i inżynieryjnych w Polsce i Norwegii. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły