Google od 2017 roku będzie korzystać wyłącznie z energii z OZE
Jeszcze niedawno Google w planach zakładało przejście na całkowite wykorzystywanie energii z OZE od 2020 roku. Dziś już wiemy, że plany zostaną zrealizowane i to z 3-letnim wyprzedzeniem. Wiceprezes Google Urs Hölzle oświadczył, że od 2017 roku całkowite zapotrzebowanie energetyczne będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii.

Google stawia na OZE
Internetowy gigant będzie skupiał energię z elektrowni wiatrowych oraz słonecznych. Szacuje się, że Google w 2017 roku będzie potrzebował ponad 2,5 gigawatów energii. Na ten cel przeznaczył 3,5 mld dolarów, stając się przy tym największym kupcem zielonej energii wśród globalnych firm.
Jak przekonuje Google przejście na OZE to nie tylko zabieg marketingowy i sposób polepszenie wizerunku. Pierwszym argumentem jest duży spadek kosztów uzyskania energii z OZE. Przez ostatnie sześć lat spadły one o 80 procent. Ważnym aspektem jest również umiejętne zarządzanie energią w firmie. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań pozwala zmniejszyć o połowę zużycie energii.
Wielkie marki wybierają na zielone rozwiązania
To nie pierwszy i jedyny światowy potentat, który poszedł w kierunku zielonej energii. Na ekologiczne rozwiązania, w nieco skromniejszej skali, stawia również Facebook oraz Apple (Apple stawia na zieloną energię). Do tego grona trzeba jeszcze dopisać Ikeę, która już dziś produkuje w całości energię na swoje zapotrzebowanie w krajach Skandynawskich i Kanadzie. A w swoich oświadczeniach tak jak Philips, Unilever oraz Marks&Spencer chce przejść na całkowite wykorzystywanie energii z OZE.
Miejmy nadzieję, że za przykładem wielkich korporacji pójdą też nasze rodzime firmy i wkrótce doczekamy się, chociaż deklaracji całkowitego przejście na OZE. Jednakże przy obecnej sytuacji i po wprowadzeniu tzw. ustawy antywiatrakowej, może być oto niezwykle trudno.
Może Cię również zainteresować
CSIRE z elastycznym startem – Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o rynku energii
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy modyfikującej terminy wejścia w życie systemu CSIRE. Nowe przepisy mają zagwarantować bezpieczne i płynne wdrożenie centralnej platformy wymiany danych w sektorze energii elektrycznej.
Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]
W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór
MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.
Co to jest biometan?
Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza
TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie
Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.
Komentarze