Enerad
Porównaj oferty

Google wierzy, że AI rozwiąże zatory na największej sieci energetycznej w USA

Alphabet i Google ogłosiły nowy etap współpracy z PJM i NVIDIA. Celem jest wykorzystanie AI do usprawnienia procesów przyłączania źródeł energii i transformacji sieci elektroenergetycznej.

Sieć energetyczną połączona ze sztuczną inteligencją

AI dla sieci energetycznej: Google, PJM i Tapestry w walce z zatorami

Google ogłosił największą jak dotąd inicjatywę z wykorzystaniem AI w sektorze elektroenergetycznym. Wspólnie z PJM Interconnection i Tapestry, firma zamierza wdrożyć inteligentne narzędzia wspierające przyłączanie źródeł energii do sieci.

Co to jest Tapestry?

Tapestry to tzw. moonshot project rozwijany przez X (dawne Google X) – dział eksperymentalny Alphabetu. Projekt skupia się na tworzeniu technologii sztucznej inteligencji dla modernizacji sieci elektroenergetycznych.

PJM to największy operator sieci przesyłowej w Ameryce Północnej, obsługujący 67 mln mieszkańców na obszarze Dystryktu Kolumbii oraz 13 stanów. AI od Tapestry ma pomóc w przyspieszeniu procesu zatwierdzania projektów energetycznych, który obecnie jest znacznie opóźniony – w samym PJM aktywnych jest ponad 3000 wniosków obejmujących 286,7 GW mocy.

Zobacz również: AI napędza wzrost zużycia energii – raport IEA prognozuje przyszłość sektora energetycznego

Rozwiązanie na biurokratyczne zatory

Według Lawrence Berkeley National Laboratory, w 2023 roku w USA w kolejce oczekiwano na podłączenie źródeł o mocy 2600 GW – dwukrotnie więcej niż wynosi łączna moc zainstalowana w kraju. Problem ten szczególnie dotyka odnawialnych źródeł energii. W regionie PJM aż 97,6% wniosków dotyczy OZE i magazynów energii. W odpowiedzi na przeciążenie systemu, PJM wstrzymał przyjmowanie nowych zgłoszeń do połowy 2026 roku.

Tapestry rozwija teraz zintegrowaną platformę, która połączy wiele baz danych i narzędzi PJM w jeden model sieci, umożliwiający szybsze i dokładniejsze planowanie przyłączy. Automatyzacja i optymalizacja procesów mają nie tylko skrócić czas analizy danych, ale także poprawić przystępność cenową i integrację zmiennych źródeł energii, takich jak słońce i wiatr.

Zobacz również: AI pochłania prąd. Co z globalną siecią energetyczną?

AI jako fundament nowej sieci energetycznej

Ruth Porat, prezes i dyrektor inwestycyjna Alphabet i Google, podkreśliła, że realizacja celów klimatycznych wymaga inwestycji w infrastrukturę energetyczną. Alphabet deklaruje również wsparcie dla nowych technologii, w tym energii geotermalnej i nowoczesnych reaktorów jądrowych.

Według przedstawicieli Google i PJM, celem partnerstwa nie jest faworyzowanie żadnego typu źródła, lecz zapewnienie stabilnej, niezawodnej i taniej energii. Aplikacja AI w zarządzaniu siecią elektroenergetyczną ma odegrać kluczową rolę w dostosowaniu systemu do gwałtownie rosnącego zapotrzebowania, m.in. ze strony centrów danych i systemów AI.

Zobacz również: Sztuczna inteligencja w służbie energetyki. Pierwsze modele GenAI od EPRI

Źródło informacji: NVIDIA, Alphabet, Google; oprac. własne.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

Auchan stawia na OZE – współpraca z Axpo i 115 GWh z fotowoltaiki

Auchan stawia na OZE – współpraca z Axpo i 115 GWh z fotowoltaiki

Sieć handlowa Auchan intensyfikuje działania na rzecz transformacji energetycznej. Dzięki współpracy z Axpo Polska i GoldenPeaks Capital zwiększa dostęp do odnawialnych źródeł energii i oszczędza prąd w sklepach.

24.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
Nagroda Jamesa Dysona 2025 – ruszyła rekrutacja

Nagroda Jamesa Dysona 2025 – ruszyła rekrutacja

Do 16 lipca 2025 roku młodzi inżynierowie i naukowcy mają szansę zgłaszać się do konkursu o Nagrodę Jamesa Dysona. W puli konkursu czekają nagrody pieniężne oraz możliwość zaprezentowania swoich projektów na arenie międzynarodowej.

24.04.2025
Wiadomości z rynku
SMR-y w Polsce już w 2028? OSGE ujawnia konkretne plany

SMR-y w Polsce już w 2028? OSGE ujawnia konkretne plany

Orlen Synthos Green Energy (OSGE) zapowiada, że w 2028 roku może dojść do pierwszego wylania betonu pod reaktor SMR w Polsce. Projekt oparty na technologii BWRX-300 GE-Hitachi ma mieć strategiczne znaczenie dla polskiego przemysłu

24.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
„Czyste Powietrze” z problemami: 103 zawiadomienia i miliardy na ratunek

„Czyste Powietrze” z problemami: 103 zawiadomienia i miliardy na ratunek

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska zaprezentowała efekty kontroli programu „Czyste Powietrze”. Wskazano rażące zaniedbania, ale też konkretne działania naprawcze. Program zyskał nowe finansowanie i narzędzia kontroli, a resort złożył już 103 zawiadomienia do prokuratury.

24.04.2025
Dofinansowania Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Komisja Europejska chce bezpieczniejszych i czystszych dróg – nowe przepisy dla pojazdów w UE

Komisja Europejska chce bezpieczniejszych i czystszych dróg – nowe przepisy dla pojazdów w UE

Komisja Europejska ogłosiła 24 kwietnia 2025 roku propozycję kompleksowej reformy unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa drogowego i rejestracji pojazdów. Nowe regulacje mają uwzględnić rosnącą liczbę pojazdów elektrycznych oraz rozwój technologii wspomagających kierowców, a ich celem jest ograniczenie liczby wypadków, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz walka z oszustwami, takimi jak manipulacja licznikami przebiegu.

24.04.2025
Elektromobilność Wiadomości z rynku
Nowatorska pompa ciepła z CO₂: nawet o 23% wyższa efektywność

Nowatorska pompa ciepła z CO₂: nawet o 23% wyższa efektywność

Naukowcy z Uniwersytetu w Padwie opracowali wieloźródłową pompę ciepła na CO₂, która równocześnie wykorzystuje dwa z trzech dostępnych źródeł ciepła: powietrze, grunt i słońce. Wyniki badań pokazują nawet 23% poprawę efektywności w porównaniu do tradycyjnych pomp powietrznych. Choć technologia ma duży potencjał w dekarbonizacji ogrzewnictwa, wciąż pojawiają się pytania o jej opłacalność ekonomiczną.

24.04.2025
Efektywność energetyczna Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły