Enerad
Porównaj oferty

Gorąco na rynku energii: oszczędności w spółkach energetycznych, zniesienie akcyzy na prąd, rekompensaty!

Już od kilku miesięcy nie słabną emocje, związane z planowanymi na przyszły rok, drastycznymi podwyżkami prądu. W związku z tym, minister energii, Krzysztof Tchórzewski, chcąc ratować trudną sytuację na rynku energetycznym, proponuje coraz ciekawsze rozwiązania. Ostatnim z nich jest zniesienie akcyzy na prąd!

rekompensaty

Minister Energii zwrócił się do spółek energetycznych o znalezienie oszczędności

Swoje wnioski taryfowe, czterech sprzedawców z urzędu (Tauron, PGE, Enea i Energa), dostarczyło do Urzędu Regulacji Energetyki już w listopadzie. Natomiast oficjalne wiadomości na temat planowanych podwyżek, dla gospodarstw domowych, miały zostać ogłoszone w połowie grudnia. Jak wynikało z informacji, podanych przez rzecznika URE, podwyżki miały wynieść nawet 30 procent! O największe z nich wnioskowały podobno te spółki “które dużo więcej energii sprzedają do klientów, niż są w stanie same wyprodukować. Dlatego muszą skupować ją w hurcie, głównie od PGE i Enei, mających największe moce wytwórcze”.

Jednak jak się okazuje, w ramach postępowań taryfowych, Prezes URE wzywa dystrybutorów i sprzedawców energii, aby do 18 grudnia przedstawiły szczegółowe informacje na temat możliwych oszczędności. Właśnie one, zdaniem ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, mogłyby być przeznaczone na rekompensaty. Według wstępnych wyliczeń w ramach ME, w przyszłym roku ma to być około 1 mld złotych!

Minister Energii, w liście z 7 grudnia, do przewodniczących rad nadzorczych Tauronu, PGE Enei i Energi, poprosił o opinię dotyczącą możliwości obniżenia cen sprzedawanej energii. Również zwrócił się o:

Spowodowanie przeprowadzenia pogłębionej analizy przez niezależny podmiot zewnętrzny w zakresie optymalizacji przeprowadzonych w okresie 2 ostatnich lat kosztów w obszarach wytwarzania, dystrybucji i sprzedaży.

Przeprowadzone analizy „powinny być podstawą do wypracowania dalszych działań mających na celu ograniczenie kosztów zarówno stałych, jak i zmiennych wpływających docelowo na obniżenie rachunków za energię elektryczną dla odbiorców końcowych”. Audyty i wnioski mają być gotowe do końca I kwartału 2019 roku.

Rekompensaty dla gospodarstw domowych

Jednym z pierwszych pomysłów Ministra Eenergii na ratowanie całej sytuacji miały być rekompensaty z tytułu cen energii. Na czym miały polegać? Otóż dzięki programowi “Energia Plus (jak został on roboczo nazwany), gospodarstwa domowe miałyby płacić za prąd tyle samo co obecnie. Natomiast rozliczeń mieli dokonywać dostawcy, którzy środki na ten cel otrzymywaliby ze specjalnie powołanego w tym celu Funduszu Efektywności Energetycznej i Rekompensat, do którego trafiałyby pieniądze ze sprzedaży praw do emisji CO².

Obecny rząd planował przeznaczyć na to nawet ⅔ sumy uzyskanej ze sprzedaży praw emisji CO². Dodatkowo, fundusz zasilałyby także środki stanowiące zwroty rekompensat, środki z budżetu państwa, darowizny i dobrowolne wpłaty oraz wpływy od koncernów energetycznych (które mają aktywa wytwórcze o mocy powyżej 1 GW oraz posiadające powyżej 1 mln klientów przyłączonych do sieci dystrybucyjnej). Przewidziana kwota na ten cel, miała wynieść około 5,4 miliarda złotych!

Jak szacuje resort, cena energii w 2019 roku w taryfie G11, może wzrosnąć nawet do 302 zł/MWh wobec 242,2 zł/MWh w 2018 roku.

Obniżenie akcyzy – nowy pomysł na podwyżkę cen energii!

Okazuje się, że rekompensaty dla gospodarstw domowych są już nieaktualne! Zgodnie z informacjami do których dotarła “Rzeczpospolita” Minister Krzysztof Tchórzewski ma zamiar znieść akcyzę na prąd! Wyraził on nadzieję, że dzięki temu zakończy się cały chaos związany z podwyżkami cen energii elektrycznej, które czekają nas w przyszłym roku. W tym celu Ministerstwo Energii zamierza złożyć wniosek dotyczący nowelizacji ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym i zmianę brzmienia art. 89 ust. 320.

Na dzień dzisiejszy, w cenie jednej MWh jest 20 zł akcyzy. Minister energii zamierza wnieść o jej zniesienie lub redukcję przynajmniej o połowę. Zdaniem informatora dziennika:

To najprostszy i najszybszy sposób na zakończenie olbrzymiego zamieszania w temacie cen prądu. Przy średnim, miesięcznym rachunku za prąd w wysokości 100 zł obniżka akcyzowa byłaby zauważalna.

Dzięki nowelizacji ustawy, można by było zniwelować skutki wyższych taryf spółek energetycznych dla gospodarstw domowych, a z drugiej strony uchronić firmy energetyczne przed znaczącym pogorszeniem wyników finansowych. Zwłaszcza gdyby musiały się one wycofać ze złożonych już, do Urzędu Regulacji Energetyki, wniosków o zgodę na podwyżki taryf cenowych. W samym 2017 roku wpływy do budżetu z akcyzy na energię elektryczną wyniosły 2,2 miliarda złotych.

Czy czekają nas jeszcze jakieś zmiany?

Czy to ostatni pomysł ministra Krzysztofa Tchórzewskiego mający uchronić nas przed podwyżkami za prąd? Jak widać cała sprawa nie jest jeszcze zamknięta i musimy cierpliwie poczekać na ostateczne decyzje. Zwłaszcza teraz, kiedy z najnowszych informacji, które podaje “Rzeczpospolita” nieoficjalnie mówi się o dymisji Ministra Energii. Zmiana ta może nastąpić w przeciągu kilku najbliższych miesięcy. Podaje się już nawet nazwiska jego potencjalnych następców. Są nimi: Jadwiga Emilewicz (Minister Przedsiębiorczości i Technologii), minister Piotra Naimski (pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej), Marcin Roszkowski (prezes Instytutu Jagiellońskiego) i senatora PiS Adama Gawęda.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Zielona transformacja na Sycylii. Powstaje 1 MW elektrolizer w Hydrogen Valley

Zielona transformacja na Sycylii. Powstaje 1 MW elektrolizer w Hydrogen Valley

Duferco Energia i Ansaldo Green Tech wspólnie rozwijają kluczowy projekt wodorowy we Włoszech. W Giammoro (Sycylia) powstaje Hydrogen Valley, która ma wspierać dekarbonizację przemysłu i transportu dzięki zielonemu wodorowi.

23.04.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
100% energii ze źródeł odnawialnych w dzień roboczy w Hiszpanii

100% energii ze źródeł odnawialnych w dzień roboczy w Hiszpanii

Hiszpania osiągnęła historyczny kamień milowy – po raz pierwszy w dniu roboczym cały popyt na energię elektryczną został pokryty ze źródeł odnawialnych. 16 kwietnia br. system elektroenergetyczny Półwyspu Iberyjskiego działał wyłącznie na energii wiatrowej, słonecznej i wodnej. Tydzień później padł nowy rekord mocy chwilowej generowanej przez fotowoltaikę.

23.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu

Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu

Energetyka wiatrowa jako siła napędowa polskiej gospodarki? Eksperci, politycy i liderzy rynku spotkają się na jubileuszowej 20. Konferencji PSEW2025 w Świnoujściu, by wspólnie odpowiedzieć na to pytanie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10–12 czerwca i ma być jednym z najważniejszych punktów debaty o transformacji energetycznej oraz roli Polski w kształtowaniu zielonej Europy.

23.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie

Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie

Deep Fission proponuje nowatorskie podejście do energetyki jądrowej – zakopane na głębokości jednej mili (ok. 1,6 km) mikroreaktory SMR mają produkować 15 MW energii każdy. Dzięki wykorzystaniu sprawdzonych technologii PWR oraz minimalizacji kosztów infrastrukturalnych, firma chce dostarczać skalowalną, bezpieczną i bezemisyjną energię dla dużych miast, baz wojskowych oraz centrów danych.

23.04.2025
Energia elektryczna Technologia Wiadomości z rynku
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.

23.04.2025
Dofinansowania Wiadomości z rynku
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.

23.04.2025
Efektywność energetyczna Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły