Greenpeace okupuje koparkę w Turowie. Apel do premiera o zamknięcie odkrywki
Aktywiści Greenpeace z Polski i Europy od wczesnych godzin porannych prowadzą protest w kopalni odkrywkowej Turów. Wspięli się na gigantyczne urządzenie wydobywcze i wzywają Donalda Tuska do wyznaczenia daty zamknięcia kopalni oraz przygotowania planu transformacji regionu.

Protest na koparce w Turowie
Kilkanaście osób związanych z Greenpeace – z Polski, Czech, Chorwacji, Austrii i Węgier – weszło w poniedziałek nad ranem na teren kopalni węgla brunatnego Turów i wspięło się na jedno z urządzeń wydobywczych o wysokości trzynastopiętrowego budynku. Na konstrukcji zawisły transparenty z wizerunkiem premiera Donalda Tuska oraz hasłami: „Węgiel jest skończony. Premierze, zadbaj o ludzi” i „Sprawiedliwa transformacja teraz!”.

Postulaty aktywistów: data zamknięcia i plan dla regionu
„Przez wiele lat mieszkańcy regionu byli oszukiwani, że przyszłość Turowa będzie świetlana aż do połowy lat czterdziestych. Nie ma takiej opcji. Turów zostanie wyparty przez tańszą i stabilniejszą energię z OZE. Apelujemy do premiera o pilne wyznaczenie daty zamknięcia Turowa i rozpoczęcie prac nad planem transformacji regionu” – powiedziała Małgorzata Lach z Greenpeace.
Greenpeace zaznacza, że większość bloków w Turowie utraci wsparcie z rynku mocy do 2028 roku. Jedyny blok, który zachowa kontrakt, boryka się z częstymi awariami – od otwarcia w maju 2021 roku nie działał przez łącznie 531,5 dnia.
Obawy o przyszłość regionu i ostrzeżenie z Bułgarii
„Ludzie z regionu turoszowskiego czekają na strategiczny plan, który zabezpieczy ich przyszłość. Bez deklaracji rządu nie będzie środków na transformację. Fundusze unijne pomogły już takim regionom jak Wielkopolska, ale potrzebna jest decyzja polityczna” – podkreślił Krzysztof Cibor, kierujący zespołem kampanii w Greenpeace Polska.
Organizacja przypomina też o niedawnym zamknięciu drugiej największej elektrowni węglowej w Bułgarii. W wyniku braku planu i wycofania subsydiów, 80% załogi zostało natychmiast zwolnionych, a kolejne redukcje obejmą pracowników kopalni odkrywkowej. Greenpeace ostrzega, że podobny scenariusz może grozić Turowowi, jeśli rząd nie podejmie działań zawczasu.

Źródło: Greenpeace, Zdjęcia na flickr.
Może Cię również zainteresować
Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe
Dr Kai-Philipp Kairies, CEO ACCURE Battery Intelligence, podkreśla, że nowy chiński standard GB38031-2025 może nie tylko zmienić zasady bezpieczeństwa w samych Chinach, ale także wpłynąć globalnie – od polityk krajowych po inwestycje w laboratoria testowe i strategie producentów. Kluczową zmianą jest wymóg, by baterie EV wytrzymały aż 120 minut po zjawisku termicznego rozbiegania – dotąd wystarczyło 5 minut.
Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły
Freudenberg Sealing Technologies prezentuje zaawansowane technologicznie uszczelnienia do elektrolizerów, sprężarek, ogniw paliwowych i silników wodorowych. Firma podkreśla ich kluczową rolę w budowie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury wodorowej.
XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.
XPENG zaprezentował nowy elektryczny model MPV – X9 2025. Pojazd wyróżnia się ultraszybkim ładowaniem, systemem autonomicznej jazdy Turing AI i luksusowym wyposażeniem wnętrza. To pierwszy model marki z tymi funkcjami w standardzie.
Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach
Volkswagen Group wprowadza na rynek chiński nowy system wspomagania kierowcy oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zaprojektowano specjalnie pod wymagające warunki ruchu drogowego w Chinach. Grupa wzmacnia tym samym swoje zaangażowanie w strategię „In China, for China” i dołącza do grona firm, które rozwijają zaawansowane systemy AI w segmencie pojazdów elektrycznych.
Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA
Według najnowszego raportu IRENA, w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o rekordowe 585 GW. Aż 92% nowej mocy zainstalowanej na świecie pochodziło z OZE. Organizacja wskazuje 5 najważniejszych faktów dotyczących odnawialnych źródeł energii w minionym roku.
LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)
Chińska firma LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności ogniwa tandemowego krzem-perowskit – 34,85%. Osiągnięcie to zostało potwierdzone przez amerykański instytut NREL. Firma poprawiła również sprawność ogniwa krzemowego HIBC do poziomu 27,81%.
Komentarze