Enerad
Porównaj oferty

Greenvolt sprzedaje 231 MW projektów OZE w Hiszpanii za 195 mln euro

Grupa Greenvolt, we współpracy z Green Mind Ventures, sfinalizowała sprzedaż 231 MW projektów OZE w Hiszpanii. Transakcja z firmą Transiziona opiewa na 195 mln euro i obejmuje 28 projektów na różnych etapach rozwoju. To część szerszej strategii rotacji aktywów, w ramach której Greenvolt osiągnął już 530 mln euro przychodów z dezinwestycji w 2025 roku.

Zdjęcie turbiny wiatrowej i paneli fotowoltaicznych

Sprzedaż 28 projektów OZE w Hiszpanii

Greenvolt, europejski deweloper projektów OZE i spółka portfelowa funduszu KKR, ogłosił sprzedaż portfela wiatrowego i słonecznego o mocy 231 MW. Projekty te są zlokalizowane w Hiszpanii, a nowym właścicielem została firma Transiziona, należąca do White Summit Capital.

W transakcji uczestniczyła również spółka Green Mind Ventures, która współpracowała z Greenvolt przy sprzedaży. Całkowita wartość umowy wyniosła 195 mln euro.

Różnorodny charakter sprzedanych projektów

Portfel objęty umową zawiera 28 projektów energetycznych na różnych etapach realizacji. Wśród nich znalazły się inwestycje typu forward sale, czyli projekty sprzedane przed rozpoczęciem komercyjnej eksploatacji (COD), o łącznej mocy 145 MW.

Dodatkowo transakcja obejmuje także projekty greenfield – nowe inwestycje jeszcze przed uzyskaniem zgód budowlanych, których moc wynosi 86 MW.

530 mln euro przychodów z dezinwestycji w 2025 roku

Zawarta w Hiszpanii transakcja stanowi element szerszej strategii rotacji aktywów realizowanej przez Greenvolt. W ostatnich dwóch miesiącach spółka ogłosiła również sprzedaż projektów wielkoskalowych w Polsce, o łącznej wartości 333 mln euro.

W efekcie łączna wartość sprzedaży aktywów Greenvolt w 2025 roku osiągnęła już poziom około 530 mln euro.

Strategia Greenvolt: rotacja projektów na etapie RtB i COD

Jak podkreślił João Manso Neto, CEO Grupy Greenvolt:

„Transakcja w Hiszpanii, podobnie jak wcześniejsze dezinwestycje w Polsce, potwierdza naszą zdolność do rozwijania wielkoskalowych projektów odnawialnych w różnych technologiach i na różnych etapach realizacji. Cieszymy się, że nasze projekty cieszą się dużym zainteresowaniem rynku, co pozwala nam skutecznie realizować strategię rotacji aktywów, jednocześnie rozwijając solidny portfel projektowy”.

Greenvolt zakłada systematyczną rotację 70–80% projektów wielkoskalowych, gdy osiągną status Ready-to-Build (RtB) lub Commercial Operation Date (COD). Spółka utrzymuje również wysoki poziom aktywności inwestycyjnej – obecnie posiada portfel o łącznej mocy 13,2 GW w 18 krajach.

Do końca 2025 roku Greenvolt planuje doprowadzić co najmniej 5,3 GW mocy do etapu RtB.

Zobacz również:

Źródło: Greenvolt (komunikat prasowy)

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły