Enerad
Porównaj oferty

Hithium wprowadza system ∞Power 6,25MWh dla Europy i rozpoczyna produkcję lokalną

Hithium podczas targów The smarter E Europe 2025 w Monachium zaprezentowało nowy system magazynowania energii ∞Power 6,25MWh 2h/4h w wersji dostosowanej do rynku europejskiego. System wyróżnia się m.in. wysokim poziomem bezpieczeństwa, elastycznością i odpornością na trudne warunki środowiskowe. Firma podpisała również porozumienie z hiszpańską spółką GCRPV, wspierając lokalizację produkcji na kontynencie.

system magazynowania energii ∞Power 6,25MWh 2h/4h

Nowy system magazynowania energii dla Europy

Podczas wydarzenia The smarter E Europe, które odbyło się w dniach 7-9 maja 2025 roku w Monachium, firma Hithium zaprezentowała nowy system magazynowania energii przeznaczony dla europejskiego rynku – ∞Power 6,25MWh 2h/4h BESS EU Version. Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o potrzebach związanych z długookresowym magazynowaniem energii oraz rosnącym udziałem OZE w europejskim miksie energetycznym.

Według danych za 2024 rok, energia odnawialna odpowiadała za 47,4% całkowitej produkcji energii elektrycznej w Unii Europejskiej. W związku z tym rośnie zapotrzebowanie na systemy BESS o czasie pracy powyżej czterech godzin, które pozwalają na lepsze bilansowanie podaży i popytu.

Rozwiązania dostosowane do warunków europejskich

System ∞Power 6,25MWh 2h/4h BESS EU Version został wyposażony w szereg komponentów, które umożliwiają jego funkcjonowanie w różnych warunkach klimatycznych i środowiskowych w Europie. Może działać w temperaturach sięgających -30°C oraz w środowiskach o wysokim zasoleniu, np. wzdłuż wybrzeży. Zastosowano także konstrukcję niskoszumową, co umożliwia instalację w miejscach wymagających ciszy, takich jak szpitale czy szkoły.

Zastosowane w systemie ogniwa ∞Cell 1175Ah pozwalają na redukcję kosztów komponentów niekomórkowych o ponad 30% po stronie DC, co przekłada się na obniżenie nakładów inwestycyjnych i poprawę spójności systemu. Wersja 2-godzinna systemu bazuje na ogniwach 587Ah.

Platforma ∞Pack+ i skalowalność

System oparto na platformie ∞Pack+, umożliwiającej wdrożenia dopasowane do różnych scenariuszy – zarówno w przemyśle, jak i w parkach przemysłowych. System może być wdrażany w wielu lokalizacjach, a jego architektura umożliwia elastyczne skalowanie w zależności od potrzeb.

Wszystkie komponenty konstrukcyjne są w 100% poddawane recyklingowi. System posiada także rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo, jak m.in. pokrywy ogniotrwałe czy podwójny system zarządzania BMS o poziomie bezpieczeństwa funkcjonalnego SIL2.

Obsługa i kompatybilność

W zakresie eksploatacji zastosowano zewnętrzne urządzenie do aktywnego balansowania napięcia, które pozwala na jego korektę bez konieczności wyłączania systemu. Znacząco skraca to czas przestojów i zwiększa efektywność operacyjną. System jest kompatybilny zarówno z rozwiązaniami typu string, jak i centralnymi PCS.

Zakładana żywotność systemu to do 25 lat.

Współpraca z GCRPV i lokalizacja produkcji

Podczas targów firma Hithium podpisała memorandum o współpracy z hiszpańską firmą GCRPV – spółką zarządzającą kapitałem wysokiego ryzyka wspieraną przez rząd Kraju Basków. Celem współpracy jest pełna lokalizacja łańcucha wartości w Europie, od produkcji, przez badania i rozwój, po recykling baterii.

To część strategii „Local for Local”, w ramach której Hithium rozwija swoje operacje w Europie. Firma posiada już oddział w Monachium i realizuje projekty takie jak 55MWh magazyn energii w Bułgarii czy pierwszy system magazynowania dostosowany do potrzeb Węgier.

Nowy rozdział globalnej strategii Hithium

Zacieśnienie współpracy z europejskimi partnerami i wdrożenie systemów dostosowanych do specyfiki regionu wpisuje się w szerszą strategię Hithium, mającą na celu integrację technologii, łańcuchów dostaw i standardów. Firma podkreśla swoje zaangażowanie w zieloną transformację energetyczną Europy, proponując kompleksowe rozwiązania magazynowania energii.

Zobacz również:

Źródło: Hithium (komunikat prasowy), oprac. własne

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu

Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu

Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych

12.06.2025
Środowisko Technologia Wiadomości z rynku
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania

Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania

Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.

12.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC

Najlepsze moduły PV 2025 według RETC

RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.

12.06.2025
Fotowoltaika Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł

Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł

Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.

12.06.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym

PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.

12.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów

Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów

Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.

12.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły