Enerad
Porównaj oferty

Holandia liderem konsumpcji energii z PV w Europie! Jak wypadają inne kraje?

„Era paliw kopalnych dobiegła końca” – takie wnioski płyną z raportu zatytułowanego X-Change: Electricity – On Track for Net Zero, opublikowanego przez Rocky Mountain Institute. Ta organizacja badawczo-doradcza na rzecz zrównoważonego rozwoju współpracowała przy jego tworzeniu z Fundacją Bezos Earth Fund. W Europie szczególnie Holandia ma na tym polu sporo do powiedzenia. Kraj Tulipanów może poszczycić się największym na Starym Kontynencie udziałem energii z PV w miksie energetycznym. W raporcie przewidziano, że do 2030 r. źródła słoneczne i wiatrowe będą odpowiedzialne za jedną trzecią globalnych mocy wytwórczych. Zapotrzebowanie na paliwa kopalne może do końca tej dekady spaść o 16–30%.

Holandia liderem konsumpcji energii z PV w Europie jak wypadają inne kraje

Na pozycji lidera

W Holandii słońce świeci ok. 1790 godzin rocznie. To niewiele, biorąc pod uwagę, jak duże osiągnięcia w wykorzystaniu energii ze słońca ma Kraj Tulipanów. Holandia jest europejskim liderem pod tym względem, z blisko 15% udziału energii ze słońca w ogólnej produkcji energii elektrycznej. Grecja (14,8%), Węgry (13,6%), Cypr (12,2%), Malta (11,7%), Hiszpania (11,5%) i Niemcy (średnio niecałe 11% w ciągu roku, z blisko dwukrotnie lepszym uzyskiem w miesiącach letnich) muszą pogodzić się z faktem, że do pozycji lidera nieco im brakuje.

Holandia dominuje w Europie, jednak nie ma jej w międzynarodowej czołówce, jeśli chodzi o największą całkowitą produkcję energii ze słońca. Tutaj bezwzględnie rządzą Chiny z rocznym udziałem energii ze słońca na poziomie 416 271 GWh. Odpowiednio na drugim i trzeci miejscu są USA i Japonia, z 188 300 GWh i 93 265 GWh rocznie. W pierwszej piątce znajdują się jeszcze Indie (92 198 GWh rocznie) i Niemcy (57 895 GWh rocznie).

Jak jest w Polsce?

W Polsce w ciągu roku kalendarzowego w kraju mamy ok. 1600 godzin wypełnionych słońcem, przy czym aż 80% promieniowania rocznego zapewniają dni słoneczne od kwietnia do września.

Od początku 2023 r. – przez pierwszych siedem miesięcy – instalacje fotowoltaiczne w Polsce wprowadziły do sieci 8,7 TWh energii, co przełożyło się na 9,8% udziału w produkcji energii elektrycznej w kraju. W 2022, 2021 i 2020 było to odpowiednio ok. 5,7% krajowego miksu, 2,8% oraz 1,2%. Dla porównania w przypadku światowego przodownika w tym aspekcie, Chile, udział wyniósł 15,8%, a w Australii – 15,2% – twierdzi firma energetyczna Enpal.

Kraje na fali

Z analizy przeprowadzonej przez firmę Enpal wynika, że również inne kraje zaczynają czuć się coraz lepiej na rynku odnawialnych źródeł energii. Chorwacja np. wzrosła na tym rynku o blisko 200% w pierwszych czterech miesiącach br. Brazylia o niecałe 70%, Kanada o 92,8%, a Portugalia o 62,1%, Finlandia o 59,1% w pierwszej połowie 2023 roku.

Niestety nie wszystkim słońce sprzyja. Litwa zanotowała spadek produkcji o 30,5% na początku 2023 r. w porównaniu z 2022 r., podobnie jak Kolumbia, Czechy i Słowacja – odpowiednio o 24,4%, 23,1% i 22,4%.

Wyniki bazują na miesięcznych danych dotyczących energii z krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju i innych zestawionych z danymi Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień technicznych i energetycznych Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta Stephena Kinga, gra w gry i śledzi trendy motoryzacyjne.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły