Hot dogi bezpieczne! Żabka podpisała 15-letnią umowę na prąd!
Grupa Qair, specjalizująca się w energetyce odnawialnej, podpisała z Żabką Polska 15-letni kontrakt typu cPPA. Ma on na celu finansowe rozliczenie sprzedaży energii odnawialnej generowanej przez park wiatrowy i wielkoskalową farmę fotowoltaiczną Grupy Qair. Żabka Polska dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej poprzez zredukowanie emisji ze swoich sklepów o 70 proc. i przejście na zieloną energię w przypadku całej sieci franczyzowej. Podpisany niedawno kontrakt jest krokiem w tym kierunku. Szacuje się, że podczas obowiązywania umowy zostanie dostarczonych blisko 1.7 TWh zielonej energii.

Kontrakty cPPA podstawą dla rozwoju
Krzysztof Wojtysiak, CEO Qair Polska, uważa, że współpraca z Żabką to dowód na to, że firmy coraz częściej szukają stabilności w swoim otoczeniu biznesowym. I to właśnie kontrakty cPPA postrzegają jako solidną podstawę dla swojego rozwoju.
Z kolei Marta Wrochna-Łastowska, członkini zarządu odpowiedzialna za strategię finansową w Grupie Żabka, przypomniała, że ostatnie miesiące były okresem dużych wahań cen energii elektrycznej. I dodała, że właśnie dlatego Grupa Żabka podjęła szereg inicjatyw mających na celu redukcję zużycia energii. Między innymi zainwestowała w OZE.
Zawarte w umowie cPPA warunki dotyczące odbioru energii odnawialnej wesprą Grupę Żabka w realizacji jej założeń dotyczących dekarbonizacji, które są częścią Strategii Odpowiedzialności ESG. W ramach filaru Zielona Planeta Grupa Żabka planuje zredukować emisję CO2 ze swoich sklepów o 70%.
Żabka na proekologiczną sieć spożywczą kreuje się już od pewnego czasu. W tym celu uruchomiła pierwszy sklep w pełni zasilany zieloną energią. Powstał w Warszawie, przy ul. Lewandów. W stołecznej Żabce zastosowano technologie takie jak kinetyczna podłoga czy szyby wyposażone w kropki kwantowe, umożliwiające pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Meble sklepowe pochodzą z recyklingu. Zbudowano nawet ścianę z plastikowych butelek zebranych przez pracowników.
Qair Polska z bogatym portfolio
Qair Polska jako część Grupy Qair podpisała w ciągu ostatniego półrocza kontrakty cPPA na dostawę prawie 4 TWh zielonej energii w okresie od 2023 do 2038 r. Firma działa na polskim rynku od niecałych 10 lat i może pochwalić się szerokim portfolio projektów fotowoltaicznych i wiatrowych, w tym o mocy 308 MW w pełni operacyjnych.
Jak zauważył wiceprezes Grupy Żabka, a zarazem dyrektor zarządzający Żabka Polska – Adam Manikowski, już ponad 57% energii elektrycznej zużywanej w sklepach działających pod szyldem Żabki jest generowanych ze źródeł odnawialnych.
Może Cię również zainteresować
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii
Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW
Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii
EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt
Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.
Komentarze