IEA: Emisje metanu nadal zbyt wysokie, mimo poprawy transparentności danych
Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała najnowszy Global Methane Tracker 2025. Choć dostęp do danych i monitorowanie emisji metanu uległy znaczącej poprawie, poziom emisji z sektora paliw kopalnych wciąż pozostaje niepokojąco wysoki. To sygnał alarmowy w kontekście rosnących temperatur i ambicji klimatycznych.

Postęp w danych, stagnacja w działaniu
Z najnowszego raportu IEA wynika, że globalne emisje metanu z sektora paliw kopalnych wciąż przekraczają 120 mln ton rocznie. To poziom znacznie wyższy niż sugerują oficjalne raporty krajowe. Co więcej, w 2024 roku liczba dużych wycieków metanu wykrytych przez satelity osiągnęła rekordowy poziom. Choć narzędzia do monitorowania są coraz lepsze – w orbicie znajduje się już ponad 25 satelitów zdolnych do detekcji wycieków – same działania ograniczające emisje są niewystarczające.
Potencjał redukcji i kosztów
Według IEA, aż 70% emisji metanu z sektora energetycznego można by uniknąć dzięki technologiom już dziś dostępnym. Co więcej, wiele z tych rozwiązań może się zwrócić w mniej niż rok – wychwycony gaz może zostać ponownie wykorzystany lub sprzedany. W 2024 roku potencjał niewykorzystanego metanu mógłby zwiększyć globalną podaż gazu ziemnego o 100 mld m³ – to równowartość całego eksportu Norwegii. Dodatkowo 150 mld m³ gazu rocznie jest spalane w ramach rutynowego flarowania – większości tego zjawiska można by uniknąć.
Nowe źródła i historyczne dane
Raport zawiera również analizę emisji z opuszczonych szybów naftowych i kopalni węgla – ich udział w 2024 roku wyniósł ok. 8 mln ton metanu. To oznaczałoby, że są one czwartym największym źródłem emisji metanu z paliw kopalnych na świecie. Global Methane Tracker 2025 udostępnia też otwarty model analityczny oraz interaktywne narzędzia umożliwiające analizę danych i śledzenie międzynarodowych inicjatyw.
Zobowiązania i praktyka rozjeżdżają się
IEA podkreśla ogromne różnice w intensywności emisji metanu między firmami i krajami – najlepsi są nawet 100 razy bardziej efektywni niż najgorsi. Choć deklaracje redukcji metanu pokrywają dziś 80% światowego wydobycia ropy i gazu, jedynie 5% tego wydobycia faktycznie spełnia standardy „bliskie zerowej emisji”.
Zobacz również:Źródło: IEA
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze