Enerad
Porównaj oferty

IEA: Niemcy mogą wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne i konkurencyjność dzięki lepszej integracji OZE

Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała raport na temat polityki energetyczno-klimatycznej Niemiec. Eksperci wskazują, że kraj ten stoi przed szansą przyspieszenia transformacji energetycznej przy jednoczesnym wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności gospodarki.

Niemcy: krajobraz transformacji energetycznej

Energetyczny punkt zwrotny dla Niemiec

Niemcy kontynuują transformację w ramach strategii Energiewende. Po całkowitym wyłączeniu elektrowni jądrowych i znaczącym ograniczeniu wykorzystania węgla, kraj opiera się coraz mocniej na OZE. Już w 2024 roku ponad połowa energii elektrycznej pochodziła z odnawialnych źródeł​Germany2025. Jednak według IEA, potrzebne są dalsze działania w zakresie elastyczności systemu, rozbudowy sieci i obniżania cen energii.

„Niemcy znajdują się w kluczowym momencie swojej transformacji energetycznej, mogąc połączyć wzrost gospodarczy z poprawą bezpieczeństwa energetycznego” – podkreśliła Mary Burce Warlick, zastępczyni dyrektora wykonawczego IEA

Emisje spadają, ale cele na 2030 są zagrożone

Chociaż całkowite emisje gazów cieplarnianych spadły w Niemczech o 48% w porównaniu z 1990 rokiem, nie wszystkie sektory dotrzymują tempa, transport i budownictwo mają przekroczyć swoje limity emisji.

Emisje gazów cieplarnianych i cele w Niemczech w latach 1990–2024
Emisje gazów cieplarnianych i cele w Niemczech w latach 1990–2024 (źródło: IEA)

Konsumpcja energii: dominują budynki

Budynki odpowiadają za 42% końcowego zużycia energii w Niemczech (2023), z czego 63% przypada na ogrzewanie. Rząd wprowadził nowe ustawy – m.in. Building Energy Act i Heat Planning Act – by wspierać przejście na pompy ciepła i ciepłownictwo sieciowe.

Końcowe zużycie energii w Niemczech według sektorów, 2008-2030
Końcowe zużycie energii w Niemczech według sektorów, 2008-2030 (źródło: IEA)

Rekomendacje IEA: stabilność, elastyczność, wodór

IEA wskazuje trzy priorytety dla Niemiec:

  • Optymalizacja systemu elektroenergetycznego (np. wdrożenie liczników smart metering, rozwój magazynów energii),
  • Dekarbonizacja ogrzewania w budynkach (poprzez planowanie miejskie, sygnały regulacyjne, wsparcie dla pomp ciepła),
  • Rozwój gospodarki wodorowej – choć strategia jest obiecująca, brakuje decyzji inwestycyjnych, które uruchomiłyby rynek.
Infografika IEA: zmiany na rynku energii w Niemczech - 1990 - 2050
Infografika IEA: zmiany na rynku energii w Niemczech – 1990 – 2050 (źródło: IEA)

Cele vs raport IEA

Choć transformacja Niemiec postępuje, raport IEA pokazuje, że bez rozwiązania problemu wysokich cen energii i braków inwestycyjnych (zwłaszcza w wodorze), kraj może mieć trudności z utrzymaniem tempa. Szczególnie istotne wydają się działania na poziomie lokalnym – planowanie ciepłownictwa, akceptacja społeczna i rozwój infrastruktury ładowania dla transportu.

Źródło: IEA (2025), Energy Policy Review: Germany 2025, https://www.iea.org/, licencja CC BY 4.0. materiały dostosowane przez redakcję enerad.pl.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower

Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower

Rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej East Anglia THREE o mocy 1,4 GW. Pierwszy fundament – największy w Europie zainstalowany z wykorzystaniem jack-up vessel – właśnie trafił na dno Morza Północnego.

25.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro

Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro

Francuska firma, Technique Solaire ogłosiła pozyskanie rekordowych w swojej historii środków w wysokości 302 mln euro. Posłużą one do realizacji 341 projektów fotowoltaicznych w trzech krajach Europy o łącznej mocy 240 MWp. Spółka kontynuuje dynamiczną ekspansję, równocześnie wspierając fundusz Synergie Renouvelable.

25.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech

Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech

W Neuenhaus w Dolnej Saksonii doszło do pożaru domu jednorodzinnego z powodu zapłonu przydomowego magazynu energii. Choć początkowo podejrzewano baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, producent wykluczył je jako źródło ognia. Winę poniosło połączenie kilku usterek technicznych.

25.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski

ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski

ORLEN zapowiada inwestycje rzędu 380 mld zł w polską energetykę do 2035 roku. Kluczową rolę w transformacji ma odegrać gaz, który – według prezesa koncernu Ireneusza Fąfary – będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa przynajmniej do 2050 roku.

25.04.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych

WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych

Rosnące zagrożenie atakami fizycznymi i cybernetycznymi na infrastrukturę energetyczną skłania Europę do działania. WindEurope podejmuje nowe współprace, by wzmocnić ochronę turbin wiatrowych. W grę wchodzi m.in. integracja systemów obronnych i energetycznych oraz zastosowanie nowoczesnych technologii cyberbezpieczeństwa.

25.04.2025
OZE Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu

EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) opublikowało stanowisko wobec projektu unijnych wytycznych dotyczących pomocy publicznej dla czystego przemysłu Clean Industrial State Aid Framework (CISAF). Organizacja podkreśla, że obecna wersja dokumentu może utrudnić, zamiast przyspieszyć, rozwój kluczowych technologii dla dekarbonizacji przemysłu, w tym pomp ciepła.

25.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły