IKEA w Polsce stawia na zieloną energię
Coraz więcej, przede wszystkim światowych marek stawia na zieloną energią. W Polsce znakomitym przykładem jest IKEA, która w tym roku, dzięki inwestycjom w OZE, stanie się niezależna energetycznie.

IKEA w Polsce niezależna energetycznie
W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Karol Gobczyński, menedżer ds. energii i klimatu IKEA Group w Polsce zapowiedział, że jeszcze w tym roku IKEA będzie niezależna energetycznie – firma będzie wytwarzać 473 GWh energii elektrycznej rocznie oraz ok. 327 GWh energii cieplnej. Na dzień dzisiejszy szwedzka firma posiada w naszym kraju cztery farmy wiatrowe – do końca tego roku zostaną otwarte jeszcze dwie; w trzech sklepach i centrum dystrybucji wykorzystywane są pompy ciepła, a w zakładach funkcjonują kotły na biomasę.
IKEA inwestuje w OZE
IKEA wspiera zieloną energię nie tylko na naszym rynku – według globalnych planów, marka tylko w samym 2015 roku wyda na zielone inwestycje 1,5 mld euro. W ramach strategii Grupy znalazły się takie cele, jak zakup 314 turbin wiatrowych w 9 krajach, czy zakup 700 tys. paneli słonecznych.
Wraz z Fundacją IKEA, firma przeznaczy 1 mld euro na szybszy rozwój gospodarki niskoemisyjnej oraz pomoc społecznościom, które są poszkodowane przez zmiany klimatyczne. Poza Polską IKEA prowadzi zielone inwestycje w Danii, Kanadzie, USA, Szwecji, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.
Uwaga: firma sprzedaje również instalacje fotowoltaiczne, więcej: Fotowoltaika IKEA – opinie i recenzja.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze