Enerad
Porównaj oferty

Import paneli z Chin rośnie. Zależność zachodu nie maleje

Do 52 mld dolarów wzrosła wartość technologii fotowoltaicznych eksportowanych z Chin. To skok o 64%. Chiny skorzystały m.in. na kryzysie energetycznym, a także niskich cenach podzespołów. Co ciekawe, nawet wyraźne napięcia polityczne między USA, UE oraz Chinami nie zahamowały ekspansji chińskiej fotowoltaiki.

Import paneli z Chin rośnie. Zależność zachodu nie maleje

Tanie panele z Chin wypierają konkurencję

Dane zebrane przez Wood Mackenzie’s wskazują, że w 2022 roku Państwo Środka sprzedało moduły o łącznej mocy ponad 154 GW. To o 42% więcej niż jeszcze w 2021 roku. Dynamiczny wzrost importu paneli z Chin wynika m.in. z faktu, że są one przeciętnie o ok. 57% tańsze od amerykańskich i europejskich odpowiedników. W przeliczeniu, trzeba za nie zapłacić ok. 0,24 centy za wat, podczas gdy zachodnia technologia kosztuje ok. 0,52- 0,56 centów za wat. Tak niskie stawki to pokłosie produkcyjnego efektu skali, niskich kosztów energii oraz rządowych subsydiów.

W efekcie, TOP 5 najlepiej sprzedających się modułów fotowoltaicznych na świecie pochodzi właśnie z Chin. Pierwsze miejsce zajmuje LONGi Solar, który sprzedał moduły o łącznej mocy 45-47 GW. Za nim plasują się odpowiednio: Trina Solar (43 GW), Jinko Solar (42-43 GW), JA Solar (39,75 GW) oraz Canadian Solar (16 GW).

Dane te w znacznym stopniu pokrywają się polskimi realiami. Według raportu Instytutu Energii Odnawialnej “Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2023” większość modułów montowanych w Polsce pochodziła z Chin. W tym, TOP 3 najpopularniejszych producentów modułów PV stanowiły marki Jinko Solar, JA Solar oraz LONGi Solar.

Co z panelami “made in Europe”?

Wojna w Ukrainie sprawiła, że kraje Unii Europejskiej zaczęły inaczej patrzeć na zależność energetyczną od zagranicznych dostawców nie tylko paliw, ale i komponentów fotowoltaicznych.

W grudniu 2022 roku pod skrzydłami Komisji Europejskiej zawiązał się sojusz na rzecz rozwoju europejskiego przemysłu fotowoltaicznego – European Solar PV Industry Alliance. Zgodnie z nim, do 2025 roku zdolności produkcyjne lokalnych fabryk fotowoltaicznych mają sięgnąć 30 GW.

To niezwykle ambitny plan, biorąc pod uwagę fakt, że główny komponent służący do produkcji paneli fotowoltaicznych – wafle krzemowe, w 97% procentach pochodzi z Chin. Ten kraj ma również ok. 60% udział w produkcji polikrzemu. By uniezależnić się od Azji, Europa będzie musiała zatroszczyć zatem o cały łańcuch – od produkcji polikrzemu, po składanie modułów PV.

To wymaga surowców, rynku, wykwalifikowanej kadry, budowy fabryk i przede wszystkim – pieniędzy. Tych ostatnich ma jednak dostarczyć program REPowerEU, KPO oraz EBI (Europejski Bank Inwestycyjny). Szczegółów rozwoju inicjatywy, póki co brak.

Nie wiadomo też, jak te plany przełożą się na faktyczną konkurencyjność europejskich modułów PV. Przewagę technologiczną, Unia Europejska chce bowiem budować na bazie technologii TOPCon, HJT oraz na ogniwach tandemowych (krzemowo-perowskitowych). Wszystkie je łączy jedno – nie należą do najtańszych. Drogie technologie, niewielki wolumen produkcji i wysokie koszty pracownicze mogą sprawić, że w rywalizacji z Chinami jeszcze długo będziemy na straconej pozycji.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień technicznych i energetycznych Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta Stephena Kinga, gra w gry i śledzi trendy motoryzacyjne.

Może Cię również zainteresować

Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu

Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu

Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych

12.06.2025
Środowisko Technologia Wiadomości z rynku
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania

Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania

Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.

12.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC

Najlepsze moduły PV 2025 według RETC

RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.

12.06.2025
Fotowoltaika Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł

Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł

Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.

12.06.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym

PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.

12.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów

Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów

Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.

12.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły