Enerad
Porównaj oferty

JA Solar i 23 gigantów PV podpisuje globalną deklarację GSSA podczas szczytu ONZ

Podczas szczytu ONZ Global Compact w Dżakarcie, 24 czołowe firmy fotowoltaiczne, w tym JA Solar i Jinko Solar, ogłosiły powstanie inicjatywy Global Solar Sustainable Alliance (GSSA). Celem sojuszu jest rozwój zrównoważonego łańcucha dostaw, ochrona środowiska i wspieranie społeczności lokalnych. Projekt uzyskał poparcie ONZ.

Panele PV

GSSA ogłoszona podczas szczytu ONZ w Dżakarcie

25 maja 2025 roku podczas inauguracyjnego szczytu ONZ Global Compact w Dżakarcie ogłoszono powstanie Global Solar Sustainable Alliance (GSSA). W inicjatywie udział wzięło 24 globalnych liderów branży fotowoltaicznej, w tym JA Solar, Jinko Solar, Tongwei, LONGi, GCL Group i inni kluczowi dostawcy komponentów.

Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli rządów, przemysłu i środowisk akademickich, w tym Sandę Ojiambo – zastępczynię Sekretarza Generalnego ONZ i CEO UN Global Compact, Siddhartha Chatterjee – koordynatora rezydującego ONZ w Chinach oraz Luhuta B. Pandjaitana – przewodniczącego Rady Gospodarczej Indonezji.

Cel inicjatywy – zrównoważony rozwój branży PV

Celem GSSA jest odpowiedź na rosnące wyzwania środowiskowe i społeczne w kontekście transformacji energetycznej. Sygnatariusze deklarują wspólne działania na rzecz czystej energii, ochrony ekosystemów oraz zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego.

Inicjatywa została opracowana zgodnie z Dziesięcioma Zasadami UNGC i Celami Zrównoważonego Rozwoju (SDGs). Przewiduje dziewięć konkretnych ścieżek działania w trzech filarach: sprawiedliwej transformacji, rozwoju skoncentrowanym na człowieku i wzmocnieniu ładu korporacyjnego.

Trzy filary GSSA – konkretne zobowiązania firm

I. Sprawiedliwa transformacja: ochrona ekosystemów

Firmy zobowiązują się do:

  • ograniczenia emisji i zużycia energii,
  • wdrażania czystej produkcji i gospodarki obiegu zamkniętego,
  • ochrony bioróżnorodności i ekosystemów,
  • promowania zielonego wydobycia surowców,
  • osiągnięcia zerowej wycinki lasów oraz braku strat w bioróżnorodności.

II. Rozwój zorientowany na ludzi: społeczeństwo dla wspólnego dobra

Założenia tej części obejmują:

  • poszanowanie praw pracowniczych,
  • tworzenie różnorodnych, bezpiecznych i sprzyjających rozwojowi miejsc pracy,
  • wdrażanie odpowiedzialnych praktyk zakupowych i marketingowych,
  • przejrzystość i odporność łańcucha wartości,
  • poszanowanie praw lokalnych społeczności przy realizacji projektów PV.

III. Wzmocnienie ładu: rozwój inkluzyjny

Firmy deklarują:

  • ulepszenie struktur zarządzania korporacyjnego,
  • promowanie uczciwości i zgodności z przepisami,
  • przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji,
  • wdrażanie przejrzystości i systematycznego raportowania postępów.

JA Solar z nową strategią łańcucha dostaw

Jing Li, wiceprezes ds. marki i zrównoważonego rozwoju w JA Solar, oficjalnie zainaugurował inicjatywę GSSA. Podczas wydarzenia przedstawił też nową strategię odpowiedzialnego łańcucha dostaw firmy pod hasłem „Razem ku przyszłości” (ang. Together Towards Tomorrow). Celem strategii jest aktywizacja interesariuszy do współpracy na rzecz zrównoważonej przyszłości sektora.

Poparcie ze strony UNGC i apel o dołączenie do inicjatywy

Inicjatywa uzyskała zdecydowane poparcie UN Global Compact. Meng Liu, przedstawicielka UNGC w Chinach, powiedziała:

„Z uznaniem przyjmujemy wkład globalnego przemysłu fotowoltaicznego, szczególnie chińskich firm, w globalną transformację energetyczną i z zadowoleniem witamy uruchomienie tej inicjatywy. […] Liczymy, że branża fotowoltaiczna stanie się wzorem dla globalnego zrównoważonego rozwoju dzięki wspólnym działaniom”.

UNGC wezwało kolejne firmy i partnerów z łańcucha dostaw do przyłączenia się do GSSA i współtworzenia mapy działań, która umożliwi skuteczną realizację celów inicjatywy.

Zobacz również:

Źródło: JA Solar (komunikat prasowy), oprac. własne.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły