Jak działa porównywarka cen prądu enerad.pl ?

Twoja ocena

Ocena: 0
(ilość ocen: 0)

W pierwszej kolejności chcielibyśmy Ci pogratulować!Jeżeli tu jesteś, oznacza to, że jesteś świadomym konsumentem, już wiesz, że można płacić mniej za prąd → oszczędzać !!! Fakt ten jest dla nas bardzo ważny, a wysiłki, które podejmujemy aby prezentować Ci aktualne oferty sprzedaży prądu oraz narzędzia służące ich porównywaniu nie poszły na marne 😉

Jeśli to czytasz, zapewne chcesz poznać nieco więcej szczegółów o tym jak działa nasza porównywarka cen prądu i jak z niej korzystać. Poniżej kilka punktów, z którymi warto się zapoznać, zanim zaczniesz korzystać z naszej porównywarki.

1. Formularz – informacje o Twoim profilu odbiorcy energii elektrycznej

formularz-porownywarki-cen-praduEkran formularza naszej porównywarki służy nam do ustalenia kilku szczegółów, które pomogą nam przedstawić Ci listę najlepszych ofert sprzedaży prądu dopasowanych do Twoich potrzeb. Informacje zebrane w tym miejscu pozwolą nam oszacować Twoje obecne zużycie oraz koszty jakie ponosisz na zakup energii elektrycznej oraz porównać je z dostępmnymi ofertami rynkowymi oraz zmiana sprzedawcy.

2. Dom czy firma?

Dom czy firma?To sprawa absolutnie podstawowa: produkty (taryfy i oferty) dla domu i firmy różnią się kompletnie. Wybór opcji Dom będzie oznaczał, że porównamy dla Ciebie oferty prądu przeznaczone dla odbiorców z gospodarstw domowych oraz innych Klientów korzystających z taryfy G. Opcja Firma decyduje o tym, że przedstawimy jedynie oferty dedykowane przedsiębiorstwom.

3. Kod pocztowy

Kod pocztowyProsimy Cię o podanie kodu pocztowego przede wszystkim po to, aby określić, w którym obszarze dystrybucyjnym znajduje się Twój punkt odbioru. Od tego zależeć będą koszty dystrybucji, które przedstawimy Ci w prognozie Twoich przyszłych rachunków oraz pozwolą wyselekcjonować oferty dostępne na tym obszarze. Pamiętaj o tym, że nie zmieniasz swojego dystrybutora! Zmieniasz sprzedawcę prądu – dystrybutor zawsze zostanie ten sam, natomiast dzięki porównywarce możesz również zoptymalizować koszty poprzez wybór odpowiedniego wariantu / taryfy dystrybucji.

4. Miejscowość

Miejscowość w której odbierasz prądNa podstawie podanego przez Ciebie kodu pocztowego znajdziemy listę miejscowości o tym kodzie. Wybierz z listy właściwą miejscowość.

5. Twój dystrybutor

twoj-dystrybutorTwój kod pocztowy pozwolił nam określić, w którym obszarze dystrybucji się znajdujesz – mówiąc wprost: który dystrybutor dostarcza Ci prąd. Sprawa jest zazwyczaj prosta, bo w danej miejscowości przeważnie mamy jednego dystrybutora… jednak istnieją w naszym kraju miejsca, gdzie stykają się obszary dwóch różnych dystrybutorów. W tym przypadku, po prostu wybierz z listy dystrybutora, któremu płacisz za dostawę prądu. Określenie Twojego dystrybutora pozwoli nam na rozpoznanie taryfy dystrybucji, z której korzystasz i uwzględnienie jej w prognozie Twoich rachunków za prąd.

6. Twój sprzedawca

Twój sprzedawceTwojego domyślnego sprzedawcę – podobnie jak dystrybutora – określimy po Twoim kodzie pocztowym. Dlaczego? Bo większość z nas wciąż nie zmieniła sprzedawcy prądu i korzystam z usług sprzedawcy z urzędu – który zazwyczaj jest w tej samej grupie kapitałowej co dystrybutor = nazywa się (prawie) tak samo. Czyli: jeśli dystrybutor to np. PGE Dystrybucja- prąd zazwyczaj kupujemy od PGE Obrót. Mieszkasz w Warszawie? W tym przypadku Twoim dystrybutorem jest RWE Stoen Operator, a sprzedawcą RWE Polska, w Krakowie dystrybucją i sprzedażą prądu zajmuje się Grupa Tauron, itd …

Jeśli zmieniałeś już sprzedawcę i wiesz jakie korzyści z tego wynikają, a chciałbyś porównać swoją obecną ofertę rynkową z ofertami innych sprzedawców: wybierz z tej listy opcję „Inny sprzedawca”. W tym przypadku możesz również zmienić cenę jaką płacisz za kWh energii czynnej (prądu). Jeśli pozostaniesz przy opcji domyślnego sprzedawcy z urzędu – w kolejnym polu „Twoja cena za energię czynną” zostanie domyślnie wpisana cena z taryfy urzędowej Twojego sprzedawcy.

7. Twoja taryfa

Twoja taryfaW zależności od wyboru Firma/Dom w tej liście będziesz miał do wyboru taryfę odpowiadającą Twojemu profilowi odbiorcy. Jeśli wybierzesz Dom będą tu taryfy z grupy G – G11, G12, G12w (a możliwe, że również inne – cały czas rozwijamy naszą porównywarkę…:). Jeśli Firmę – znajdziesz tu taryfy z grupy C1x – C11, C12a, C12b, a niedługo róznież G2x, czyli G21, G22 …

Z tej listy wybierz taryfę, z której obecnie korzystasz – ten wybór z jednej strony pozwoli nam ustalić koszty dystrybucji w danej taryfie, z drugiej ustalić Twoje obecne koszty energii elektrycznej (których użyjemy do tego aby pokazać Ci na ile opłacalna jest dla Ciebie zmiana sprzedawcy), a ponadto pozwoli nam na ekranie porównania przedstawić Ci oferty najbardziej dopasowane do Twoich potrzeb.

8. Twoja cena za energię czynną

Twoja cena za energię czynnąPo wyborze poprzednich pól i określeniu Twojego profilu odbiorcy w tym polu pojawi się cena za kWh energii czynnej Twojego sprzedawcy z urzędu. Jeśli zmieniłeś już sprzedawcę prądu i z pola Twój sprzedawca wybrałeś opcję Inny sprzedawca – wpisz w tym miejscu cenę jaką płacisz za kWh. Na ekranie porównania ofert uwzględnimy to przy kalkulacji Twoich obecnych opłat i porównaniu ich z ofertami rynkowymi.

9. Zużycie energii

Zużycie energiiIle prądu zużywasz? Tym suwakiem – albo wchodząc w pole tekstowe – powinieneś ustalić ile prądu zużywasz. Zwróć uwagę, że zmieniając tę wartość zmienia się również pozycja Twój wyliczony rachunek za prąd. Jeśli nie wiesz ile kWh miesięcznie zużywasz postaraj się ustalić tę wartość tak, aby w polu wyliczonego rachunku znajdowała się kwota, którą faktycznie co miesiąc płacisz na rachunku za prąd.

10. Zużycie energii w szczycie

Zużycie energii w szczycieWiększość z nas (zwłaszcza wśród odbiorców domowych) w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego co to jest ten sczyt / pozaszczyt. Wytłumaczenie jest proste: sprzedawcy prądu strukturyzują swoje oferty tak aby optymalnie dopasować je do potrzeb / profilu odbiorcy. I sprzedają nam prąd taniej wtedy gdy jest go „dostępnego więcej” (pozaszczyt) i drożej kiedy jest go „mniej” w sieci. O 20.00 wszyscy mamy zapalone żarówki, a o 14.00 nie każdy robi pranie… Dlatego – może okazać się, że Twój profil odbiorcy (np. ogrzewanie domu w godzinach pozaszczytowych) pozwala Ci na duże oszczędności, jeśli wybierzesz taką taryfę dwustrefową. Przed wyborem jakie masz zużycie w szczycie/pozaszczytem koniecznie o tym poczytaj.

11. Wyliczony rachunek za prąd

To pole, z którym nic nie musisz robić – jego wartość wynika z danych, które podałeś w poprzednich polach. Jeśli wartość tego pola jest inna niż opłaty, które faktycznie wnosisz: koniecznie zmodyfikuj pozostałe opcje. Zazwyczaj (o ile podałeś odpowiedni kod pocztowy i wybrałeś właściwą taryfę) jest to sprawa ile energii zużywasz. Posłuż się zatem suwakiem Zużycia energii i dopasuj Wyliczony rachunek do Twoich faktycznych opłat. Pozycja ta uwzględnia sumę opłat, które ponosisz: zarówno za energię czynną, jak i dystrybucję!


Pamiętaj: wszystkie ceny w porównywarce cen prądu enerad.pl to ceny brutto: czyli dokładnie takie jakie widzisz na rachunku/fakturze za prąd.

12. Co dalej? Teraz czas na oszczędności!

porownaj...Po prostu kliknij w guzik Porównaj ceny prądu. Za chwilę zobaczysz na jakie oszczędności możesz liczyć i czy warto zmienić sprzedawcę prądu.

Ekran wyników porównania ofert

ekaran-porownania-cen-praduNa podstawie informacji, które nam przedstawiłeś zestawimy wszystkie oferty sprzedawców prądu, które mamy w porównywarce (a mamy ich sporo…) i pokażemy Ci na tym właśnie widoku. Oferty domyślnie posortowane są od najtańszej do najdroższej. Na samej górze zobaczysz więc propozycje, za które sumując koszty prądu i jego dystrybucji zapłacisz najmniej. Zielone kółko z lewej strony pokaże Ci na ile dana oferta różni się od Twojej obecnej. Zwróć uwagę, że różnica ta nie wynika jedynie z samej ceny za energię czynną – ceny za kWh – uwzględniamy tu również dystrybucję i może okazać się, że zmieniając sam wariant taryfy dystrybucji już zaczniesz oszczędzać.

Po prawej stronie znajdziesz opcje filtrowania wyników. Możesz zawęzić prezentowane wyniki do takich, które jeszcze bardziej będą odpowiadały Twoim potrzebom.

Szczegóły oferty

szczegoly-ofertyKażda oferta prezentuje Ci taryfę, wysokość opłaty handlowej (istotna sprawa!, która znacząco może wpłynąć na wysokość ostatecznego rachunku za prąd), cenę za kWh prądu, następnie opłatę za prąd – czyli po prostu iloczyn Twojego zużycia, które zadeklarowałeś na poprzednim ekranie (formularz) oraz średniej ceny za kWh. Tu mała uwaga: dlaczego piszemy, że to cena średnia? To dlatego, że niektórzy sprzedawcy robią mały trik: dają np. pierwszy m-c za darmo – a kolejne miesiące obowiązywania umowy już po znacznie wyższej ceny. My traktujemy to inaczej – po prostu uśredniamy cenę ważąc ją ilością miesięcy, w których będziesz ponosił określony koszt za kWh.

Zaraz obok zobaczysz koszty dystrybucji oraz, co najważniejsze, prognozę całkowitych kosztów na Twoim rachunku za prąd. Ta pozycja to oczywiście suma WSZYSTKICH kosztów jakie będziesz ponosił. Poniżej znajdziesz również informację o tym jaki jest okres rozliczeniowy oraz na ile czasu będziesz musiał podpisać umowę.

Możesz również poznać szczegóły oferty i wyliczenia jej poszczególnych pozycji. Po prostu kliknij w guzik Szczegóły oferty – na tej stronie zobaczysz rozbicie całego rachunku za prąd na czynniki pierwsze: zarówno jeśli chodzi o dystrybucję, jak i ofertę sprzedawcy prądu.

Chcę zacząć oszczędzać!

Jeśli znalazłeś ofertę, która spełnia Twoje oczekiwania (czyli taką, która pozwoli Ci realnie zaoszczędzić!) możesz z niej po prostu skorzystać 🙂

wybierz-oferteW zależności od modelu naszej współpracy z poszczególnymi sprzedawcami prądu masz dwie opcje: przy każdej ofercie znajduje się guzik, który pozwoli Ci zostawić nam dane kontaktowe, nasz przedstawiciel lub przedstawiciel wybranego sprzedawcy skontaktuje się z Tobą i omówi dalsze kroki. Opcja druga, dostępna przy wybranych sprzedawcach to przejście do serwisu internetowego sprzedawcy – wszystkie wskazówki dotyczące skorzystania z wybranej oferty znajdziesz w tym miejscu.


Pamiętaj! Zmiana sprzedawcy NIC nie kosztuje. Tu nie ma żadnego oszustwa czy kombinacji – po prostu wybierając tańszą ofertę gwarantujesz sobie cenę prądu na określony czas (niezależnie od podwyżek!) – REALNIE płacisz mniej i oszczędzasz!

  • Witamy 🙂
   Cena kWh zależy oczywiście od taryfy. Zakładamy, że chodzi o taryfę dla domu – jednostrefową – czyli G11. tu jest ekran porównania, który pokazuje, że przy zużyciu 150 kWh mcznie (małe mieszkanie) płacisz obecnie 0,3133 za kWh – i to jest oczywiście obecna cena z taryfy urzędowej. Co na to rynek? Tradea ma dla Ciebie ofertę za 0,2820 zł/kWh – co przy tym zużyciu, uwzględniając koszty dystrybucji daje 13% oszczędności miesięcznie – czyli ~14 zł mcznie. Pytanie, czy chcesz się schylić po 14 złotych leżące na ulicy? A w zasadzie po 168 (rocznie). Albo jeszcze inaczej: po 504 pln – przez 3 lata…

   pozdrawiamy,
   enerad.pl

 1. Panie Radku kochany niech Pan wyliczy także i dla mnie ile i od jakiego sprzedawcy płacilbym najmniej. Mój kod 47-120. Dostawcą i sprzedawcą obecnie jest Tauron. Taryfa G11, strefa 1.

  • Dzień dobry, prosimy o podanie tego, który przycisk i na jakiej porównywarce Pani nie działa? Z jakiego urządzenia Pani korzysta, stacjonarnego czy mobilnego?

   Pozdrawiam
   Katarzyna
   enerad.pl

Dodaj komentarz