Jak obniżyć napięcie w sieci przy fotowoltaice?
Problemy z pracą instalacji PV, wywołane przez zbyt wysokie napięcie w sieci przekładają się na spadki uzysków i mniejszą opłacalność inwestycji. W tym artykule podpowiemy Wam jak obniżyć napięcie w sieci przy fotowoltaice – legalnie i skutecznie.
Obniżenie napięcia w sieci. Od czego zacząć?
Poszarpany wykres produkcji z fotowoltaiki wywołany przez wyłączanie się instalacji PV w godzinach szczytowego nasłonecznienia to zmora każdego właściciela instalacji fotowoltaicznej. Zanim jednak przejdziecie do rozwiązywania tego problemu, warto zrobić krok w tył i upewnić się, że dokładnie znamy źródło anomalii. Przyczyny zbyt wysokiego napięcia w sieci mogą być różne i wbrew pozorom nie zawsze muszą leżeć po stronie OSD (operatora sieci dystrybucyjnej). Oto krótka lista materiałów, które pomogą Wam ustalić, gdzie leży problem:
Gdy już na pewno będziecie wiedzieć, że winna jest sieć, można przejść do kolejnego etapu, czyli wyboru optymalnej metody obniżania napięcia.
Jak obniżyć napięcie w sieci przy fotowoltaice?
Istnieje kilka skutecznych metod na zmniejszenie napięcia w sieci. To, którą z nich wybrać zależy m.in. od indywidualnych potrzeb inwestora oraz dostępnego budżetu.
Zgłoś problem operatorowi sieci
Gdy mamy pewność, że wina leży po stronie zakładu energetycznego, w pierwszej kolejności najlepiej zadzwonić na pogotowie energetyczne i poinformować o problemie. Pogotowie powinno przyjąć zgłoszenie i dokonać pomiarów napięcia. W zależności od operatora już taka interwencja może wpłynąć na zamianę nastaw transformatora.
Może się jednak zdarzyć, że zwykłe zgłoszenia będą niewystarczające. Wtedy warto złożyć reklamację / wniosek o obniżenie napięcia w sieci. Jak się za to zabrać? Czego potrzebujecie? Sprawdźcie nasz kompleksowy poradnik: Wniosek o obniżenie napięcia w sieci: [wzór] PDF
Zmiana nastaw falownika – regulacja mocy biernej
Falownik w instalacji fotowoltaicznej jest w stanie nie tylko przekształcać prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC), ale może także regulować moc bierną. To ustawienie może ograniczyć ilość wyłączeń instalacji PV.
Jak to działa? Odpowiednia regulacja nastaw mocy biernej w falowniku, pozwala ograniczać moc czynną po przekroczeniu pewnego napięcia w sieci. W efekcie instalacja fotowoltaiczna, zamiast się wyłączać, pracuje dalej, z mniejszą mocą. Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie, bo na sterowanie mocą bierną pozwala każdy przyzwoity falownik dostępny na rynku.
Jedyna trudność może polegać na tym, że dostęp to tego typu ustawień najczęściej możliwy jest jedynie z poziomu konta instalatora (tego wymagają m.in. zapisy IRiESD). Zmiany w tym zakresie najlepiej jest zatem zlecić naszemu wykonawcy.
Zwiększenie autokonsumpcji
Inną skuteczną metodą, która nie musi wiązać się z kosztami, jest maksymalizacja bieżącego zużycia energii z fotowoltaiki (czyli zwiększenie autokonsumpcji). Odwrotnie niż produkcja energii, konsumpcja energii przez pracujące urządzenia pozwala na obniżenie napięcia.
Jak zwiększyć autokonsumpcję? Sposobów jest naprawdę wiele, np.:
- zmiana nawyków użytkowania prądu,
- instalacja magazynu energii,
- wykorzystanie systemu HEMS/EMS.
Co więcej, wysoka autokonsumpcja znacząco wpływa na opłacalność instalacji fotowoltaicznej, szczególnie przy instalacjach podłączonych do sieci po marcu 2022 roku. Zaintrygowani? Koniecznie dowiedzcie się więcej:
- Autokonsumpcja – fotowoltaika na własne potrzeby
- Nowe zasady fotowoltaiki
- Opłacalność fotowoltaiki
- Fotowoltaika z magazynem energii
Uwaga na „urządzenia do obniżania napięcia w sieci” i inne złote sposoby
W Internecie możecie natrafić niekiedy na cudowne urządzenia naprawiające parametry sieci lub “skuteczne i proste” sposoby na obniżenie napięcie w sieci z fotowoltaiką. Warto z dystansem podchodzić do tego typu rozwiązań, bo mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku.
Zmiana ustawień falownika
Pierwsza dość powszechnie stosowana opcja to zmiana kraju na falowniku tak, by wyłączał się przy wyższym napięciu niż dopuszczalne przez polskie prawo, np. przy poziomie 260 V. Jest to rozwiązanie nielegalne i dość łatwe do zweryfikowania przez zakład energetycznych. Jeśli zdecydujecie się na taki krok, możecie doprowadzić do uszkodzenia urządzeń elektrycznych w okolicznych obiektach. Możecie również zostać obciążeni związanymi z tym kosztami.
Autotransformatory
Podobnie sprawa się ma z autotransformatorami do fotowoltaiki, podłączanymi na linii “licznik – dom”. Działają one w ten sposób, że obniżają napięcie, które będzie widział falownik, dzięki czemu pracuje on normalnie, bez względu na napięcie sieci. Jednak jednocześnie autotransformator może powodować “wypychanie” energii z napięciem wyższym niż 253 V. Ponownie – jest to działanie nielegalne, które może Wam (i Waszym sąsiadom) przynieść więcej szkody niż pożytku.
Różnie sprawa się też ma z tzw. stabilizatorami (regulatorami) napięcia w sieci. Część tych urządzeń może działać w sposób naruszający regulacje energetyczne. Są jednak rozwiązania, które są nie tylko legalne, ale i niezwykle użyteczne. Więcej na ten temat: Stabilizator napięcia do fotowoltaiki – czy regulator to dobry pomysł?
Czy można uniknąć konieczności obniżania napięcia w sieci?
O ryzyku problemów z napięciem w sieci można i trzeba pomyśleć jeszcze przed montażem, na etapie projektowania instalacji. Co można zrobić, aby nie zaskoczyła Was wyłączająca się instalacja fotowoltaiczna?
Przede wszystkim, przed ustaleniem mocy instalacji fotowoltaicznej dla danego obiektu, wynikającej z zapotrzebowania energetycznego, należy dokonać pomiarów impedancji pętli zwarcia (IPZ) w miejscu przyłączenia. Uwzględniając impedancję sieci i maksymalny wzrost napięcia, można wyliczyć, jaka jest dopuszczalna moc instalacji PV, gwarantująca stabilną pracę, bez wyłączeń.
Trzeba jednak pamiętać, że wynik może się zmienić, jeśli np. przed uruchomieniem naszej instalacji w sąsiedztwie powstanie inny system PV. Niemniej jednak tego typu pomiary mogą dać obraz tego, czy i jak dotkliwych problemów z napięciem możemy się spodziewać.
Może Cię również zainteresować
ORLEN otwiera pierwszą stację wodorową na Pomorzu – Gdynia z nową infrastrukturą
Grupa ORLEN uruchomiła w Gdyni swoją pierwszą na Pomorzu ogólnodostępną stację tankowania wodoru. Nowy obiekt umożliwia tankowanie samochodów osobowych, ciężarowych oraz autobusów, stanowiąc ważny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu w regionie.
NFOŚiGW wznawia nabór na dofinansowanie przydomowych magazynów energii – budżet 105 mln zł
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza ponowny nabór wniosków na dofinansowanie domowych magazynów energii. Program wspiera prosumentów i rozwój zielonej energii w Polsce.
Przyspieszenie oceny wniosków w programie „NaszEauto” – ważne informacje dla beneficjentów
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje o intensyfikacji prac nad rozpatrywaniem wniosków w programie „NaszEauto”. Kilkanaście tysięcy zgłoszeń przechodzi obecnie wieloetapową weryfikację.
ORLEN kluczowym partnerem energetycznym Ukrainy – rola Polski w bezpieczeństwie regionu
ORLEN umacnia swoją pozycję jako strategiczny dostawca paliw i gazu dla Ukrainy, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne podczas wojny i rozwijając współpracę z partnerami zza wschodniej granicy.
Battery Forum Poland 2026 potwierdziło znaczenie magazynowania energii dla transformacji energetycznej
Za nami trzecia edycja Battery Forum Poland – jednych z najważniejszych targów poświęconych magazynowaniu energii, elektromobilności i nowoczesnym technologiom energetycznym w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie, które odbyło się w Ptak Warsaw Expo, zgromadziło 11 302 uczestników oraz 169 wystawców z 32 krajów, potwierdzając dynamiczny rozwój sektora magazynów energii i jego kluczową rolę w transformacji energetycznej. Podczas […]
Ponad 326 mln zł z KPO dla projektu Zwartowo III. Powstanie jedna z największych farm PV z magazynem energii w Polsce
Spółka Respect Energy Solar Zwartowo, należąca do Grupy Respect Energy, pozyskała ponad 326 mln zł preferencyjnego finansowania na realizację projektu Zwartowo III. Środki pochodzą z Funduszu Wsparcia Energetyki, finansowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO), a umowa została podpisana z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Inwestycja należy do największych projektów fotowoltaicznych realizowanych obecnie w Polsce w formule […]

Komentarze