Enerad
Porównaj oferty

Jak UE realizuje Cele Zrównoważonego Rozwoju? Sprawdź na webinarze Eurostatu

Już 6 czerwca odbędzie się otwarty webinar organizowany przez Eurostat. Wydarzenie poświęcone będzie postępom Unii Europejskiej w realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG), a jego podstawą będą wnioski z raportu monitorującego za 2025 rok, który ukaże się dwa dni wcześniej. Uczestnicy będą mogli zadawać pytania na żywo.

Cele Zrównoważonego Rozwoju

Webinar już 6 czerwca – bez rejestracji, z możliwością zadawania pytań

Eurostat zapowiedział, że w piątek 6 czerwca 2025 roku w godzinach 10:15–11:00 CEST odbędzie się specjalny webinar poświęcony monitorowaniu realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju w UE.

Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych – nie wymaga rejestracji. Transmisja odbędzie się równolegle na stronie Eurostatu oraz w mediach społecznościowych: na Facebooku i LinkedIn.

Uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań przez platformę Slido, co umożliwi bezpośredni kontakt z prowadzącymi i ekspertami.

Nowy raport Eurostatu – premiera 4 czerwca

Podstawą dyskusji podczas webinaru będzie najnowsza edycja raportu „Sustainable Development Goals (SDGs) – monitoring report 2025”, którego publikację zaplanowano na 4 czerwca 2025 roku.

Raport ten corocznie analizuje postępy Unii Europejskiej w realizacji 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, przyjętych przez ONZ w ramach Agendy 2030. SDG obejmują m.in. eliminację ubóstwa, równość płci, dostęp do czystej energii, zrównoważony rozwój miast, przeciwdziałanie zmianom klimatu oraz ochronę bioróżnorodności.

17 globalnych celów – szeroki zakres polityk

Cele Zrównoważonego Rozwoju to kompleksowa strategia, której celem jest tworzenie bardziej sprawiedliwego, odpornego i zrównoważonego świata. Obejmują one zarówno kwestie środowiskowe, jak i społeczne oraz ekonomiczne.

Wśród nich znajdują się::

  • Zakończyć ubóstwo we wszystkich jego formach na całym świecie
  • Wyeliminować głód, osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe i poprawę żywienia oraz promować zrównoważone rolnictwo
  • Zapewnić wszystkim ludziom w każdym wieku zdrowe życie oraz promować dobrobyt
  • Zapewnić wszystkim edukację wysokiej jakości oraz promować uczenie się przez całe życie
  • Osiągnąć równość płci i wzmocnić pozycję kobiet i dziewcząt
  • Zapewnić dostępność i zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi i urządzeniami sanitarnymi
  • Zapewnić dostęp do przystępnej cenowo, niezawodnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii
  • Promować trwały, sprzyjający włączeniu społecznemu i zrównoważony wzrost gospodarczy, pełne i produktywne zatrudnienie oraz godną pracę dla wszystkich
  • Budować stabilną infrastrukturę, promować zrównoważony przemysł i wspierać innowacyjność
  • Zmniejszyć nierówności w krajach i między nimi
  • Uczynić miasta i osiedla ludzkie bezpiecznymi, odpornymi i zrównoważonymi
  • Zapewnić wzorce zrównoważonej konsumpcji i produkcji
  • Podjąć pilne działania w celu przeciwdziałania zmianie klimatu i jej skutkom
  • Chronić oceany, morza i zasoby morskie oraz wykorzystywać je w sposób zrównoważony
  • Chronić, odtwarzać i promować zrównoważone użytkowanie ekosystemów lądowych, gospodarować lasami, przeciwdziałać pustynnieniu i zatrzymać utratę różnorodności biologicznej
  • Promować pokojowe i inkluzywne społeczeństwa, zapewnić wszystkim dostęp do wymiaru sprawiedliwości i budować skuteczne, odpowiedzialne instytucje
  • Wzmocnić środki wdrażania i ożywić globalne partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju

W ramach raportu Eurostat oceni, w jakim stopniu kraje członkowskie przyczyniają się do realizacji tych priorytetów i jakie wyzwania stoją jeszcze przed wspólnotą w perspektywie 2030 roku.

Wiedza dla każdego – prosty dostęp i interakcja

Webinar Eurostatu to doskonała okazja, aby w przystępnej formie zapoznać się z najnowszymi wynikami monitoringu SDG. Format wydarzenia sprzyja interakcji – pytania od uczestników, zadawane w czasie rzeczywistym, zostaną przekazane ekspertom podczas transmisji.

Dzięki dostępności bez rejestracji i obecności w mediach społecznościowych wydarzenie ma szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców – od przedstawicieli administracji i NGO, po studentów, edukatorów i obywateli zainteresowanych polityką zrównoważonego rozwoju.

Zobacz również:

Źródło: Eurostat

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły