Jaka jest maksymalna moc instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego?
Montując fotowoltaikę musimy dopasować jej moc m.in. do naszych potrzeb energetycznych. Jednak pod uwagę trzeba również wziąć maksymalną moc instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego. W artykule wyjaśniamy w jakich sytuacjach konieczne może być zachowanie określonej, dopuszczalnej mocy instalacji fotowoltaicznej.

Maksymalna moc instalacji fotowoltaicznej prosumenckiej
Maksymalna moc prosumenckiej instalacji fotowoltaicznej (czy innej instalacji OZE) nie powinna być większa niż 50 kW. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że ten limit pozwala im korzystać ze statusu Prosumenta i systemu opustów.
Zgodnie z ustawą o OZE, mikroinstalacje, czyli instalacje o mocy zainstalowanej nie większej niż 50 kW, przyłączone do sieci o napięciu niższym niż 110 kV, mogą korzystać z rozliczenia energii z fotowoltaiki w tzw. systemie opustów lub net-billingu.
A co jeśli osoba fizyczna będąca Prosumentem, chciałaby przekroczyć granicę 50 kW? Nie będzie to możliwe, dopóki nie założy działalności gospodarczej. Zgodnie z aktualnymi przepisami (po nowelizacji z 2021 roku), tzw. małe instalacje, czyli systemy o mocy od 50 kW do 1 MW, muszą posiadać wpis do Rejestru wytwórców energii w małej instalacji. Uzyskanie takiego wpisu wymaga od aplikującego podmiotu prowadzenia działalności gospodarczej.
Chcesz wiedzieć więcej na temat statusu prosumenta i zasad rozliczeń? Koniecznie zajrzyj na te strony:
- Prosument – kim jest? Aktualne ustawy i zasady
- Firma jako prosument – co warto wiedzieć?
- Nowe zasady fotowoltaiki
Maksymalna moc fotowoltaiki a ilość faz
Pewne limity dopuszczalnej mocy instalacji PV wiążą się także z rodzajem instalacji elektrycznej w budynku.
Instalacja fotowoltaiczna 1-fazowa
Dla budynków wyposażonych w jednofazową instalację przewidziana jest określona dopuszczalna moc instalacji fotowoltaicznej.
Zgodnie z dokumentem “Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej – IRiESD” regulującym zasady bezpiecznego przyłączania i współpracy mikroinstalacji OZE z siecią:
1.3. Jednostki wytwórcze o mocy zainstalowanej większej niż 3,68 kW przyłączane są do sieci dystrybucyjnej w sposób trójfazowy.
Innymi słowy, maksymalna moc, jaką może posiadać fotowoltaika podłączona do sieci jednofazowej może być mniejsza lub równa 3,68 kW.
Instalacja fotowoltaiczna 3-fazowa
W najlepszej sytuacji są właściciele nieruchomości wyposażonej w instalację trójfazową. Ci nie będą mieli większych problemów z limitem mocy – oczywiście z uwzględnieniem maksymalnej mocy prosumenckiej instalacji PV oraz
Moc maksymalna fotowoltaiki a moc przyłączeniowa
Kolejna kwestia wiąże się z tematem doboru dopuszczalnej mocy instalacji fotowoltaicznej, względem mocy przyłączeniowej.
By fotowoltaika została w ogóle podłączona do sieci i mogła działać poprawnie, jej moc musi być dostosowana do określonej w dokumentach mocy przyłączeniowej. A konkretnie, moc instalacji PV nie może być większa od mocy przyłączeniowej.
Jeśli moc przyłączeniowa jest niższa niż planowana przez Was moc instalacji, zakład energetyczny jej nie podłączy, dopóki nie wystąpicie z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia. Pamiętajcie jednak, że ta procedura może potrwać 3-4 tygodnie. Realizacją powinniście się zająć odpowiednio wcześniej przed montażem.
Szczegółowo kwestię związaną z mocą przyłączeniową i maksymalną mocą instalacji fotowoltaicznej wyjaśnialiśmy w naszym artykule: ”Moc instalacji fotowoltaicznej a moc przyłączeniowa – co musisz wiedzieć?”
Maksymalna moc instalacji fotowoltaicznej a dofinansowania
Na pewne limity mocy możecie także natrafić podczas wnioskowania o wsparcie z jednego z wielu dostępnych programów dofinansowań do fotowoltaiki.
Program / Narzędzie | Limit maksymalnej mocy instalacji PV | Limit minimalnej mocy instalacji PV |
Mój Prąd | 20 kW | 2 kW |
Czyste Powietrze | 10 kW | 2 kW |
Ulga termomodernizacyjna | 50 kW | Brak |
Agroenergia | 50 kW | 10 kW |
Warto podkreślić, że w przypadku niektórych z nich, wysokość wsparcia zależy własnie od mocy instalacji PV (jest tak np. w przypadku programu Agroenergia).
Może Cię również zainteresować
CSIRE z elastycznym startem – Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o rynku energii
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy modyfikującej terminy wejścia w życie systemu CSIRE. Nowe przepisy mają zagwarantować bezpieczne i płynne wdrożenie centralnej platformy wymiany danych w sektorze energii elektrycznej.
Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]
W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór
MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.
Co to jest biometan?
Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza
TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie
Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.
Komentarze