Enerad
Porównaj oferty

Jaka taryfa: G11 czy G12?

Zastanawiasz się jaka taryfa / oferta sprzedaży prądu jest dla Ciebie najbardziej korzystna: G11 czy G12? Warto pochylić się nad tym zagadnieniem, ponieważ dopasowana do naszych potrzeb taryfa pozwoli nam obniżyć rachunki za energię elektryczną. Uwolniony rynek energii sprawia, że oferta dla klientów indywidualnych jest coraz ciekawsza, a propozycje większości sprzedawców opierają się właśnie o te dwie taryfy. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, która z nich jest dla Ciebie bardziej atrakcyjna, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

taryfa G11 czy G12

Jakie są podstawowe taryfy dla domu?

Zanim przejdziemy do rozstrzygania, którą taryfę wybrać: G11 czy G12, to na początek warto poznać nieco bliżej obydwa warianty:

  • Taryfa G11 – to najczęściej wybierana, uniwersalna taryfa dla standardowego odbiorcy prądu w gospodarstwie domowym. Cechą charakterystyczną jest stała cena energii elektrycznej we wszystkie dni i wszystkie godziny doby (tzw. rozliczenie jednostrefowe).
  • Taryfa G12 – umożliwia rozliczanie zużytego prądu w dwóch strefach czasowych doby (tzw. rozliczenie dwustrefowe). Strefa z niższą stawką taryfową obowiązuje przez 10h w ciągu doby i jest to tzw. dolina nocna, natomiast strefa z wyższą stawką taryfową obowiązuje przez 14h w ciągu doby i dzieli się na: tzw. szczyt przedpołudniowy oraz tzw. szczyt popołudniowy. Konkretne godziny obowiązywania niższych/wyższych stawek określane są przez poszczególne firm energetyczne.

Taryfa G11 czy G12? Można to szybko obliczyć!

Specjalnie dla Was, jako pierwsi w Polsce stworzyliśmy prosty mechanizm, dzięki któremu można porównać, która taryfa sprzedawcy jest dla nas bardziej opłacalna G11 czy G12?

Wystarczy, że porównamy czy Próg opłacalności taryf G11/G12 (Po) jest mniejszy czy też większy od naszego zużycia energii w godzinach szczytu (Zs%).

Po to Próg opłacalności taryf G11/G12 obliczony przy pomocy Eneratora (wartość wyrażana w %).

Zs% to Zużycie energii w godzinach szczytu, w stosunku do całkowitego zużycia w danym okresie (wartość wyrażana w %).

Jeżeli Zużycie energii w godzinach szczytu jest mniejsze od Po najkorzystniejsza jest taryfa dwustrefowa – G12.
gdy Po > Zs% wybieramy G12

Jeżeli Zużycie energii w godzinach szczytu jest większe od Po najkorzystniejsza jest taryfa jednostrefowa – G11
gdy Po < Zs% wybieramy G11

Przykład: w ciągu miesiąca Pani Ludwika z Warszawy zużyła 200 kWh energii, w tym 150 kWh w godzinach szczytu (między 6:00 a 13:00 oraz 15:00 a 22:00) oraz 50 kWh w strefie pozaszczytowej (między 22:00 a 6:00 oraz 13:00 a 15:00). Procentowe zużycie energii w strefie szczytowej u Pani Ludwiki wyniosło 75,00% (150kWh/200kWh=0,75). Po dla danego zużycia energii w RWE wynosi 70% a więc jest wyższy od procentowego zużycia energii w szczycie Pani Ludwiki. Pani Ludwika powinna wybrać taryfę G11, gdyż jest dla niej bardziej opłacalna, niż taryfa G12.

Alternatywnie: jeśli Pan Henryk zużył 300 kWh energii, w tym 200 kWh poza szczytem oraz 100 kWh w szczycie to procentowe zużycie energii w strefie szczytowej wyniosło u Pana Henryka 33%. Próg opłacalności w RWE na poziomie 70% oznacza, że dla Pana Henryka bardziej opłacalna będzie taryfa G12 (Po=70% > Zs%=33%).

Zmiana taryfy z G11 na G12 lub odwrotnie – jak to zrobić?

Gdy udało Wam się obliczyć, która taryfa jest dla Was korzystniejsza, to nie pozostaje Wam nic innego, jak zmienić dotychczasową taryfę. Co należy zrobić?

Powinniśmy wysłać odpowiednio uzupełniony wniosek o zmianę taryfy do naszego Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Część firm umożliwia wysłanie wniosku poprzez formularz elektroniczny na swojej stronie www.

Z czym się wiąże i jakie są koszty zmiany taryfy w ramach grupy G?

Jeżeli dokonujemy zmiany taryfy z G11 na G12 to pracownik naszego dystrybutora wymieni nam licznik z jednostrefowego na dwustrefowy. Jeżeli natomiast decydujemy się na zmianę taryfy G12 na G11 nie zawsze wiąże się to ze zmianą licznika, gdyż niektóre typy liczników dla G12 można zaprogramować na tryb pracy jednostrefowej czyli G11.

Ważne!

Dokonana przez nas zmiana taryfy w ramach grupy G nie obciąża nas żadnymi kosztami finansowymi – nasz dystrybutor lub sprzedawca nie pobiera za to od nas żadnych opłat. Tak więc, wymiana/dostosowanie licznika nic nas nie kosztuje!

A co jeśli nie taryfa G11 i G12?

Taryfy G11 i G12 to nie jedyne opcje dla odbiorców domowych. Być może korzystniejszym rozwiązaniem dla naszego portfela będzie wybór np.:

  • Taryfy G12w – taryfa weekendowa. Jest to zmodyfikowana taryfa G12, w której strefa z niższą stawką taryfową oprócz doliny dziennej oraz doliny nocnej obowiązuje przez cały weekend (zazwyczaj od 22:00 w piątek do 6:00 w poniedziałek). Zazwyczaj do strefy z niższą stawką taryfową zaliczamy również święta i dni wolne od pracy.
  • Taryfy przedpłatowa – (często oznaczana p lub e, np. G11p). Aby z niej korzystać musimy posiadać licznik przedpłatowy. W taryfie przedpłatowej płacimy za energię elektryczną „z góry” kupując (w kasach sprzedawcy, przez telefon, Internet czy w specjalnych urządzeniach nazywanych Energomatami) określoną przez nas liczbę kWh i korzystamy z niej aż do wyczerpania (tzw. podobnie jak w przypadku pre-paid w telefonii komórkowej).

Komentarze

guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Enerad.pl