Jakie są wady elektrowni atomowej?
Niedawno opublikowaliśmy artykuł na temat zalet elektrowni atomowej i jak to w życiu bywa, każdy kij ma dwa końce. Dzisiaj mamy coś dla przeciwników budowy elektrowni atomowej. Temat jest jak najbardziej aktualny, bo nie tylko trwają przygotowania do budowy takiego obiektu, ale również cała Polska, z powodu upałów i braku dywersyfikacji źródeł energii, zmaga się z ograniczeniem w dostawie i poborze prądu.

1. Droga inwestycja
Chociaż budowa elektrowni atomowej nie tylko pomoże zdywersyfikować źródła energii, ale również będzie wsparciem dla naszej gospodarki, to koszt jej wzniesienia jest bardzo wysoki. Koszt budowy elektrowni atomowej waha się od kilku do kilkunastu miliardów euro – eksperci szacują, że inwestycja może nas kosztować 40-50 mld złotych, będzie to sporym obciążeniem dla naszego kraju.
2. Odpady i ich utylizacja
Wielu przeciwników energetyki jądrowej zgodnie podkreśla, że wcale nie jest ona takim ekologicznym rozwiązaniem, gdyż nawet przy recyklingu odpadów, okres ich radioaktywności wynosi 200-300 lat. W przypadku OZE nie ma mowy o niebezpiecznych składowiskach, które obciążałyby jeszcze następne pokolenia.
3. Nie mamy źródeł uranu
Kolejnym problemem jest uran, który niestety będziemy musieli importować – oznacza to zależność od państw, posiadających jego zasoby (potwierdzone zasoby posiadają m.in. Kanada, Australia, Kazachstan, Rosja, USA, RPA, Namibia). Ponadto, na niekorzyść działa także zmienność jego cen na rynku światowym – w ciągu ostatnich kilku lat jego cena wzrosła nawet o kilkaset dolarów.
4. Ataki terrorystyczne
Sytuacja na świecie w ostatnim czasie jest bardzo niestabilna i praktycznie każde państwo zagrożone jest atakami terrorystycznymi – z pewnością taki obiekt, jak elektrownia atomowa mógłby być celem terrorystów.
5. Zagrożenie katastrofą
Wszyscy pamiętamy Czarnobyl, czy Fukushimę I – nawet najlepsze i najnowocześniejsze zabezpieczenia nie są w stanie wyeliminować potencjalnych zagrożeń, których wraz z gwałtownymi zmianami klimatu nie brakuje. Katastrofa w elektrowni atomowej mogłaby spowodować, że na ogromnym obszarze ucierpiałyby wszystkie istoty żywe oraz środowisko.
6. Brak wykształconej kadry
Budowa elektrowni jądrowej to również problem od strony ludzkiej – w Polsce nie mamy specjalistów od energetyki jądrowej, więc pewnie na początku bylibyśmy zależni od zagranicznego kapitału ludzkiego. Utworzenie nowych kierunków na studiach i wykształcenie kadry może zająć wiele lat.
Może Cię również zainteresować
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii
Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW
Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii
EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt
Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.
Komentarze