JCB z pełną homologacją UE dla silnika wodorowego
Brytyjska firma JCB zdobyła pierwszą w UE pełną homologację typu dla silnika spalinowego zasilanego wodorem. Oznacza to zielone światło dla komercyjnego stosowania tej technologii w maszynach budowlanych na terenie całej Unii. To przełom nie tylko dla producenta, ale i dla przyszłości silników spalinowych w dobie dekarbonizacji.

Silnik wodorowy JCB z certyfikatem UE
Silnik wodorowy opracowany przez JCB jako pierwszy tego typu otrzymał pełną homologację UE zgodną z Rozporządzeniem (UE) 2016/1628 i normą emisji spalin Stage V. Certyfikat umożliwia sprzedaż oraz eksploatację jednostki napędowej we wszystkich 27 państwach członkowskich UE, a także w krajach EOG i EFTA. Wcześniejsze decyzje władz w dziewięciu krajach Europy kontynentalnej umożliwiały już warunkowe użytkowanie silnika w ramach przepisów o „nowych technologiach”.
Nowa era dla silników spalinowych?
Zdaniem prezesa JCB, Lorda Anthony’ego Bamforda, uzyskanie homologacji to dowód na to, że silnik spalinowy nadal może odgrywać istotną rolę w osiąganiu celów klimatycznych – o ile zamiast paliw kopalnych używa się wodoru. Bamford podkreślił, że sukces jest wynikiem pracy 150-osobowego zespołu inżynierów, który od czterech lat rozwija projekt wart 100 milionów funtów.
„Jeszcze niedawno wielu uważało, że era silników spalinowych w Europie dobiegła końca. Ten projekt pokazuje, że z wykorzystaniem wodoru mogą one nadal funkcjonować jako bezemisyjna alternatywa” – stwierdził Lord Bamford.
Testy i wdrożenie na finiszu
JCB stworzyło już ponad 130 prototypowych silników wodorowych, które z powodzeniem napędzają ładowarki teleskopowe Loadall, koparko-ładowarki oraz generatory prądu. Realne testy terenowe są już na zaawansowanym etapie. Firma zapowiada, że klienci nie będą musieli długo czekać na komercyjną premierę maszyn zasilanych wodorem.
Zobacz również:- Nowe technologie w elektromobilności: Numeros Motors stawia na silniki bez metali ziem rzadkich
- 15 mln euro dla ARTHUR BUS™: Lublin zamawia 20 autobusów wodorowych
- Najwydajniejsza stacja tankowania w UE już działa. 5 ton wodoru dziennie w Düsseldorfie
Źródło: JCB
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze