Enerad
Porównaj oferty

Jeden z największych producentów paneli PV wynosi się z Europy

Meyer Burger, szwajcarski producent paneli fotowoltaicznych, ogłosił zamknięcie swojej fabryki w Freibergu w Niemczech i skupienie się na rozwoju zakładów produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych. Decyzja ta jest odpowiedzią na trwające od lat straty i ma na celu ograniczenie zależności firmy od decyzji politycznych w Europie.

Jeden z największych producentów paneli PV wynosi się z Europy

Przeniesienie produkcji jako strategia na trudne czasy

Meyer Burger zdecydował się zakończyć produkcję paneli fotowoltaicznych w marcu w Freibergu, aby zatrzymać ciągłe straty w Europie. Firma skoncentruje się zamiast tego na budowie swoich zakładów produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych.

Brak decyzji w sprawie środków wsparcia politycznego mających na celu zaradzenie obecnym zakłóceniom rynkowym spowodowanym nadpodażą i cenami dumpingowymi modułów słonecznych skłonił grupę do rozpoczęcia przygotowań do zamknięcia zakładu w Freibergu.

– oświadczyła firma. Oczekuje się, że od kwietnia firma osiągnie znaczne oszczędności kosztów. Działalność sprzedażowa w Europie będzie kontynuowana, a klienci nadal otrzymają pełne gwarancje produktowe na okres do 30 lat.

Reakcje na decyzję Meyer Burger

Europejscy producenci paneli słonecznych wezwali Unię Europejską do podjęcia działań awaryjnych, aby chronić ich przed niewypłacalnością. W tym miesiącu blok finalizował Net-Zero Industry Act, zgodnie z którym co najmniej 40% sprzętu solarnego wdrażanego na kontynencie powinno być produkowane lokalnie. Jednak dotychczas nie wprowadzono żadnych środków, które pomogłyby chronić podupadające firmy.

W odpowiedzi na te wyzwania, Meyer Burger postanowił skupić się na rozwoju swoich zakładów produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych, w Kolorado i Arizonie, planując pozyskać do 250 milionów CHF (około 262 miliony euro) na finansowanie nowych obiektów. Firma spodziewa się otrzymać 1,4 miliarda euro w ramach kredytów podatkowych z amerykańskiego programu wsparcia czystych technologii, Inflation Reduction Act. Przeniesienie uwagi na rynek amerykański ma na celu uczynienie firmy niezależną od decyzji politycznych w Europie.

Zmiany w krajobrazie produkcji paneli PV w Europie

Zamknięcie zakładu w Freibergu oznacza redukcję ogólnej zdolności produkcyjnej paneli PV w UE o około 10%. Decyzja ta jest rezultatem lat strat oraz spadku cen akcji o 90%, licząc od krótkotrwałego ożywienia w 2018 roku. Firma, będąca największym producentem modułów słonecznych w Niemczech, zatrudniała około 500 pracowników w zakładzie montażowym modułów słonecznych w Freibergu. W 2023 roku zakład wyprodukował moduły o mocy 650 MW, co stanowi około 5% zainstalowanej mocy w Niemczech (ze względu m.in. na konkurencję z Chin, firma nie była w stanie sprzedać wszystkich swoich produktów). Europa zainstalowała 56 GW energii słonecznej w 2023 roku, podczas gdy całkowita europejska zdolność produkcyjna wynosi 6 GW.

Decyzja o zamknięciu montażu modułów słonecznych była przewidywana od dawna. W styczniu prośby firmy o rządowe dotacje do połowy lutego nie zostały spełnione. W Berlinie dyskusja polityczna na temat pakietu dla krajowych producentów solarnych – nazywanego „Solar package I” – jest opóźniana przez brak porozumienia w trójpartyjnym rządzie i wydaje się mało prawdopodobne, aby została uzgodniona przed końcem marca.

Niestety, działalność Unii Europejskiej w zakresie wsparcia lokalnego przemysłu fotowoltaicznego ogranicza się do wydawania kolejnych dyrektyw i zaleceń. Od długich miesięcy brakuje jednak konkretnych działań, wspierających europejskie firmy w konkurencji z chińskimi producentami. Skutkiem tego jest powolne wymieranie europejskich zdolności produkcyjnych. Do czasu, kiedy UE przygotuje narzędzia do wdrożenia pomocy, nie będzie już kogo ratować.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły