Prosumencie złóż sprawozdanie! Grozi Ci kara!
Zgodnie z przyjętą w zeszłym roku ustawą o OZE, Prosumenci są zobowiązani do składania sprawozdań na temat ilości wyprodukowanej energii elektrycznej. Niestety, jak wynika z danych opublikowanych przez serwis Gramwzielone.pl, większość właścicieli mikroinstalacji OZE nie wywiązuje się ze swojego obowiązku.

Obowiązki Prosumenta
Ustawa o OZE na Prosumentów nałożyła szereg obowiązków, jednym z nich jest dostarczanie sprawozdań na temat ilości wyprodukowanej energii elektrycznej – obowiązek wynika z art. 5 ust. 2 pkt 3 powyższej ustawy. Odpowiedni dokument powinien być składany do 7 dni po zakończeniu danego kwartału u Operatora Systemu Dystrybucji (OSD), do którego podłączona jest mikroinstalacja.
Niestety, większość Prosumentów nie składa sprawozdań. Według danych opublikowanych przez serwis Gramwzielone.pl do PGE Dystrybucja po III kwartale 2015 roku dokumentów nie złożyło aż 56 proc. wytwórców (częśc ze sprawozdań była nieczytelna lub niekompletna). Nie lepiej sytuacja wygląda u innych OSD:
- Energa Operator otrzymała oświadczenia od 30 proc. Prosumentów;
- Enea Operator złożono zaledwie 2 sprawozdania na 392 wytwórców.
Na tle tak kiepskich wyników wyróżnia się Tauron Dystrybucja, gdzie za III kwartał sprawozdania złożyło aż 88 proc. Prosumentów.
Dlaczego wytwórcy energii nie składają sprawozdań? Nie wiadomo, Operatorzy zapewniają, że do właścicieli mikroinstalacji wysyłają odpowiednie pisma wraz ze wzorami sprawozdań. Według jeszcze niepełnych danych OSD, w IV kwartale 2015 roku zdecydowanie więcej Prosumentów dopełniło swojego obowiązku.
Nie składasz sprawozdań! Grozi ci kara 1000 zł!
Prosumenci, którzy nie wysyłają sprawozdań, zagrożeni są karą wysokości 1000 zł – zgodnie z art. 170 ust. 4 pkt 2 ustawy o OZE kara nie jest miarkowana! Co ciekawe jest możliwość uniknięcia kary, jeśli wytwórca zrealizuje swój obowiązek, nim URE podejmie odpowiednie kroki w stosunku do Prosumenta.
Na razie URE nie zdecydował, czy zostaną nałożone kary na prosumentów, którzy nie wywiązali się ze swojego obowiązku. Jeśli jesteście wytwórcami, to radzimy Wam jak najszybciej wysłać zaległe sprawozdanie 🙂
Może Cię również zainteresować
CSIRE z elastycznym startem – Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o rynku energii
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy modyfikującej terminy wejścia w życie systemu CSIRE. Nowe przepisy mają zagwarantować bezpieczne i płynne wdrożenie centralnej platformy wymiany danych w sektorze energii elektrycznej.
Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]
W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór
MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.
Co to jest biometan?
Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza
TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie
Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.
Komentarze