Prosumencie złóż sprawozdanie! Grozi Ci kara!
Zgodnie z przyjętą w zeszłym roku ustawą o OZE, Prosumenci są zobowiązani do składania sprawozdań na temat ilości wyprodukowanej energii elektrycznej. Niestety, jak wynika z danych opublikowanych przez serwis Gramwzielone.pl, większość właścicieli mikroinstalacji OZE nie wywiązuje się ze swojego obowiązku.

Obowiązki Prosumenta
Ustawa o OZE na Prosumentów nałożyła szereg obowiązków, jednym z nich jest dostarczanie sprawozdań na temat ilości wyprodukowanej energii elektrycznej – obowiązek wynika z art. 5 ust. 2 pkt 3 powyższej ustawy. Odpowiedni dokument powinien być składany do 7 dni po zakończeniu danego kwartału u Operatora Systemu Dystrybucji (OSD), do którego podłączona jest mikroinstalacja.
Niestety, większość Prosumentów nie składa sprawozdań. Według danych opublikowanych przez serwis Gramwzielone.pl do PGE Dystrybucja po III kwartale 2015 roku dokumentów nie złożyło aż 56 proc. wytwórców (częśc ze sprawozdań była nieczytelna lub niekompletna). Nie lepiej sytuacja wygląda u innych OSD:
- Energa Operator otrzymała oświadczenia od 30 proc. Prosumentów;
- Enea Operator złożono zaledwie 2 sprawozdania na 392 wytwórców.
Na tle tak kiepskich wyników wyróżnia się Tauron Dystrybucja, gdzie za III kwartał sprawozdania złożyło aż 88 proc. Prosumentów.
Dlaczego wytwórcy energii nie składają sprawozdań? Nie wiadomo, Operatorzy zapewniają, że do właścicieli mikroinstalacji wysyłają odpowiednie pisma wraz ze wzorami sprawozdań. Według jeszcze niepełnych danych OSD, w IV kwartale 2015 roku zdecydowanie więcej Prosumentów dopełniło swojego obowiązku.
Nie składasz sprawozdań! Grozi ci kara 1000 zł!
Prosumenci, którzy nie wysyłają sprawozdań, zagrożeni są karą wysokości 1000 zł – zgodnie z art. 170 ust. 4 pkt 2 ustawy o OZE kara nie jest miarkowana! Co ciekawe jest możliwość uniknięcia kary, jeśli wytwórca zrealizuje swój obowiązek, nim URE podejmie odpowiednie kroki w stosunku do Prosumenta.
Na razie URE nie zdecydował, czy zostaną nałożone kary na prosumentów, którzy nie wywiązali się ze swojego obowiązku. Jeśli jesteście wytwórcami, to radzimy Wam jak najszybciej wysłać zaległe sprawozdanie 🙂
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze