KE i 9 państw Bałtyku rozszerzają BEMIP – więcej wodoru, wiatraków i zabezpieczeń
12 maja 2025 r. w Warszawie podpisano zaktualizowane memorandum Baltic Energy Market Interconnection Plan (BEMIP). Dokument rozszerza zakres działań na nowe obszary, takie jak dekarbonizacja sieci gazowych, rozwój morskiej energetyki wiatrowej oraz ochrona infrastruktury krytycznej. Spotkanie z udziałem ministrów i przedstawicieli krajów regionu podkreśliło znaczenie współpracy w kontekście bezpieczeństwa energetycznego i realizacji unijnych celów klimatycznych.

BEMIP jako kluczowa inicjatywa integracyjna
Baltic Energy Market Interconnection Plan (BEMIP) to unijna inicjatywa zapoczątkowana w 2008 r. Jej celem jest integracja rynków energii elektrycznej i gazu w regionie Morza Bałtyckiego oraz zakończenie ich izolacji energetycznej. Współpraca realizowana jest z udziałem Komisji Europejskiej oraz państw bałtyckich: Polski, Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Szwecji, Niemiec, a także Norwegii – jako obserwatora.
Nowe memorandum rozszerza zakres działań
W trakcie spotkania w Warszawie 12 maja 2025 r. podpisano zaktualizowane memorandum BEMIP. To kolejny krok po dokumentach z 2009 i 2015 roku. Tym razem zakres współpracy poszerzono o:
- dekarbonizację sieci gazowych, w tym rozwój infrastruktury dla wodoru i biometanu,
- rozwój morskiej energetyki wiatrowej,
- ochronę infrastruktury krytycznej, również w kontekście cyberbezpieczeństwa,
- technologie wychwytywania i składowania lub wykorzystania CO₂ (CCS/CCU),
- mechanizm regularnej aktualizacji planu działań.
Wzmocniono także struktury zarządzania grupą.
Znaczenie regionu Morza Bałtyckiego w polityce UE
Obszar Morza Bałtyckiego odpowiada za ponad 1/3 zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Z tego powodu współpraca państw tego regionu uznawana jest za kluczową dla realizacji unijnej polityki energetyczno-klimatycznej. Spotkanie w Warszawie podkreśliło rolę regionu jako filaru bezpieczeństwa energetycznego UE.
„Spotykamy się dzisiaj, aby udowodnić, że jesteśmy zjednoczeni w regionie Morza Bałtyckiego, że jesteśmy gotowi do ścisłej współpracy i realizacji wspólnych celów. Większość naszych krajów ma podobne poglądy na temat znaczenia bezpieczeństwa energetycznego, zielonej transformacji czy społecznych aspektów tych zmian. Memorandum, które dziś podpisujemy, jest wyrazem naszej woli podążania ścieżką wspólnych celów” – powiedziała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Współpraca wobec rosnących zagrożeń
Po inwazji Rosji na Ukrainę zwiększyła się skala zagrożeń, szczególnie w regionie Morza Bałtyckiego. Minister Hennig-Kloska podkreśliła potrzebę silniejszej współpracy, która zapewni bezpieczeństwo energetyczne, dostępność energii oraz skuteczny kurs ku neutralności klimatycznej.
„Morze Bałtyckie odgrywa coraz istotniejszą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. Wraz z rosnącym znaczeniem regionu pojawiają się jednak nowe wyzwania – ochrona infrastruktury krytycznej staje się coraz bardziej wymagająca. Rewizja Memorandum BEMIP otwiera drogę do jeszcze ściślejszej i bardziej efektywnej współpracy, umożliwiając nam wspólne i zdecydowane reagowanie na zagrożenia w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu geopolitycznym” – zaznaczyła ministra klimatu i środowiska.
Efekty dotychczasowej współpracy
W trakcie spotkania podsumowano dotychczasowe osiągnięcia. Wymieniono m.in.:
- synchronizację sieci elektroenergetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z kontynentalną Europą w lutym 2025 r.,
- rozwój połączeń międzysystemowych,
- wspólne działania w ramach inicjatywy Nordic–Baltic Hydrogen Corridor.
Wskazano, że wdrażanie projektów infrastrukturalnych i technologicznych wspiera realizację wspólnych celów regionu.
Zobacz również:- Traktat Polski i Francji: współpraca militarna i atomowa na nowych zasadach
- Polska otwiera debatę klimatyczną UE: emisje spadły o 30%, OZE rośnie
- Europa traci przewagę w biotechnologii? MEP apeluje o nowe prawo
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze