Enerad
Porównaj oferty

Kia PV5 WAV: pierwszy elektryczny bus dostępny dla osób z niepełnosprawnością

Kia zaprezentowała model PV5 WAV podczas szczytu Financial Times’ Future of the Car w Londynie. To w pełni elektryczny pojazd dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Model powstał we współpracy z brytyjską organizacją Motability Operations Ltd. PV5 WAV jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na dostępne środki transportu w kontekście elektromobilności.

Kia PV5 WAV (Wheelchair Accessible Vehicle)

Nowy model w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby

Podczas wydarzenia Financial Times’ Future of the Car Summit Kia zaprezentowała model PV5 WAV (Wheelchair Accessible Vehicle). Jest to pojazd elektryczny opracowany z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Projekt zrealizowano we współpracy z Motability Operations Ltd – największą w Wielkiej Brytanii firmą leasingową, obsługującą osoby otrzymujące świadczenia z tytułu niepełnosprawności.

Nowy model jest częścią szerszej strategii Kia jako dostawcy Zrównoważonych Rozwiązań Mobilności (Sustainable Mobility Solutions Provider). Firma akcentuje swoje zaangażowanie w rozwój pojazdów, które odpowiadają na potrzeby użytkowników o ograniczonej mobilności.

E-wersja WAV jako odpowiedź na zmiany rynkowe

Rozwój PV5 WAV wpisuje się w rosnące zapotrzebowanie na pojazdy dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Wpływ na to mają m.in. wydłużająca się długość życia oraz starzejące się społeczeństwa. Jednocześnie tradycyjne WAV-y opierały się zazwyczaj na pojazdach z silnikami spalinowymi, które są stopniowo wycofywane. W związku z tym rozwój elektrycznych wersji WAV staje się koniecznością.

Kia posiada doświadczenie w działaniach na rzecz dostępności. Od 2012 roku firma prowadziła w Korei Południowej projekt „Green Trip”, wspierający prawo osób z niepełnosprawnościami do swobodnego podróżowania. W 2021 roku działania te rozszerzono na Stany Zjednoczone, gdzie Kia testowała usługi przewozowe dla osób ze specjalnymi potrzebami mobilnościowymi w Los Angeles.

Projekt przemyślany z myślą o użytkownikach

Model PV5 WAV został zaprojektowany nie tylko z myślą o osobach na wózkach, ale także ich rodzinach, opiekunach i kierowcach. Pojazd ma ułatwiać codzienne przemieszczanie się i zapewniać pełną integrację z elektromobilnością.

Wśród zastosowanych rozwiązań znajduje się system bocznego wejścia, który umożliwia bezpieczne wsiadanie z poziomu chodnika. Dodatkowo pojazd posiada składane siedzenie w trzecim rzędzie, które pozwala opiekunom na wygodne towarzyszenie osobie na wózku.

Produkcja wersji z wejściem bocznym będzie odbywać się w zakładzie Hwaseong EVO w Korei. Proces produkcyjny wykorzystuje system Made-In-Plant, który ma na celu zmniejszenie barier dla osób potrzebujących pojazdów dostępnych oraz zapewnienie zrównoważonego cyklu życia produktu.

Ważnym elementem konstrukcji jest rampa o udźwigu do 300 kg oraz opracowany specjalnie system pasów mocujących wózek. Całość ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i wygody podczas podróży.

Dostępność także cyfrowa

Model PV5 WAV będzie zintegrowany z rozwiązaniami opartymi na otwartej platformie programowej AAOS (Android Automotive Operating System), co ma ułatwić korzystanie z pojazdu osobom z niepełnosprawnościami. Kia zakłada, że rozwiązania cyfrowe będą wspierać codzienne użytkowanie pojazdu i zwiększać jego funkcjonalność.

Globalna strategia dostępności

Podczas wydarzenia Kia EV Day w lutym 2025 roku firma ogłosiła współpracę z Motability Operations. Celem partnerstwa jest zaoferowanie bardziej dostępnych pojazdów w ramach brytyjskiego systemu Motability Scheme. Program ten umożliwia osobom uprawnionym leasing pojazdów przystosowanych do ich potrzeb.

Kia zapowiada rozszerzenie oferty PV5 WAV na kolejne regiony świata. Działania te wpisują się w strategię globalnego zwiększania dostępności transportu dla osób z ograniczoną mobilnością.

Zobacz również:

Źródło: Materiały prasowe Kia Corporation, oprac. własne.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły