Kolejna nowelizacja ustawy o OZE. Co się zmieni dla prosumentów i rynku OZE?
Projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), zapowiadany już przed wakacjami, trafił wreszcie do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Nowe przepisy wprowadzą m.in. współczynnik zwiększający wartość energii oddanej w ramach net-billingu, 45-dniowy termin wydawania warunków przyłączenia do sieci oraz 30-dniowy termin wydawania koncesji energetycznych.

Zmiany w rozliczeniach energii dla prosumentów
Jednym z kluczowych elementów nowelizacji jest modyfikacja zasad rozliczania prosumentów. Nowe przepisy wprowadzą wybór między miesięcznym a godzinowym systemem rozliczeń w ramach net-billingu. Osoby, które zdecydują się przejść na godzinowe rozliczenie będą mogły otrzymać wyższy zwrot (30%) za niewykorzystaną energię wprowadzoną do sieci. Warto jednak podkreślić, że przejściu na rozliczenie godzinowe nie będzie można wrócić do rozliczenia miesięcznego.
Rozliczenie w ramach net-billingu | ||
Aktualne zasady | Proponowane zasady | |
Rozliczenie energii wprowadzanej do sieci | Od 1 lipca 2024 roku – wyłącznie godzinowe | Rozliczenie miesięczne lub godzinowe |
Zwrot wartości niewykorzystanej energii wprowadzonej do sieci | Do 20% wartości energii wprowadzonej do sieci w danym miesiącu | Do 30% wartości energii wprowadzonej do sieci w danym okresie (rozliczenie godzinowe) lub do 20% wartości energii wprowadzonej do sieci w danym miesiącu (rozliczenie miesięczne) |
Inną ważną zmianą będzie wprowadzenie współczynnika 1,23 zwiększającego wartość energii oddanej do sieci. Dzięki niemu, jeśli rynkowa wartość prądu z fotowoltaiki w okresie wytworzenia będzie wynosić 0,3 zł / kWh, na koncie prosumenta zostanie zapisana wartość 0,369 zł / kWh. Pozwoli to na zwiększenie opłacalności instalacji PV w systemie net-billing.
Skrócenie terminów dla inwestycji OZE
Nowelizacja ustawy przewiduje istotne ułatwienia dla inwestorów OZE, szczególnie w zakresie terminów wydawania kluczowych decyzji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany:
- 45 dni na wydanie warunków przyłączenia fotowoltaiki o mocy większej niż 150 kW oraz magazynów energii o pojemności powyżej 20 kWh.
- 30 dni na wydanie warunków przyłączenia do sieci ciepłowniczej dla pomp ciepła o mocy do 50 MW.
- 30 dni na wydanie pozwolenia na budowę instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na budynkach, o mocy powyżej 150 kW oraz magazynów energii o pojemności powyżej 20 kWh.
- 30 dni na uzyskanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej, cieplnej, czy magazynowanie energii dla instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 1 MW oraz magazynów energii o łącznej mocy powyżej 10 MW.
- 14 dni na wpis do rejestru wytwórców energii dla małych instalacji fotowoltaicznych.
Dzięki tym zmianom, czas trwania procedur związanych z instalacjami OZE może skrócić się z obecnych 356-416 dni do około 149 dni. Znacząco przyspieszy to proces realizacji nowych inwestycji.
Projekt ustawy o nowelizacji ustawy o OZE o numerze UD41 będzie musiał przejść jeszcze m.in. przez Radę Ministrów i notyfikację, zanim trafi do Sejmu.
Może Cię również zainteresować
100% energii ze źródeł odnawialnych w dzień roboczy w Hiszpanii
Hiszpania osiągnęła historyczny kamień milowy – po raz pierwszy w dniu roboczym cały popyt na energię elektryczną został pokryty ze źródeł odnawialnych. 16 kwietnia br. system elektroenergetyczny Półwyspu Iberyjskiego działał wyłącznie na energii wiatrowej, słonecznej i wodnej. Tydzień później padł nowy rekord mocy chwilowej generowanej przez fotowoltaikę.
Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu
Energetyka wiatrowa jako siła napędowa polskiej gospodarki? Eksperci, politycy i liderzy rynku spotkają się na jubileuszowej 20. Konferencji PSEW2025 w Świnoujściu, by wspólnie odpowiedzieć na to pytanie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10–12 czerwca i ma być jednym z najważniejszych punktów debaty o transformacji energetycznej oraz roli Polski w kształtowaniu zielonej Europy.
Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie
Deep Fission proponuje nowatorskie podejście do energetyki jądrowej – zakopane na głębokości jednej mili (ok. 1,6 km) mikroreaktory SMR mają produkować 15 MW energii każdy. Dzięki wykorzystaniu sprawdzonych technologii PWR oraz minimalizacji kosztów infrastrukturalnych, firma chce dostarczać skalowalną, bezpieczną i bezemisyjną energię dla dużych miast, baz wojskowych oraz centrów danych.
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo
Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem
Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Komentarze