Enerad
Porównaj oferty

Kolejna nowelizacja ustawy o OZE. Co się zmieni dla prosumentów i rynku OZE?

Projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), zapowiadany już przed wakacjami, trafił wreszcie do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Nowe przepisy wprowadzą m.in. współczynnik zwiększający wartość energii oddanej w ramach net-billingu, 45-dniowy termin wydawania warunków przyłączenia do sieci oraz 30-dniowy termin wydawania koncesji energetycznych.

instalacje fotowoltaiczne objęte nowelizacja ustawy o OZE

Zmiany w rozliczeniach energii dla prosumentów

Jednym z kluczowych elementów nowelizacji jest modyfikacja zasad rozliczania prosumentów. Nowe przepisy wprowadzą wybór między miesięcznym a godzinowym systemem rozliczeń w ramach net-billingu. Osoby, które zdecydują się przejść na godzinowe rozliczenie będą mogły otrzymać wyższy zwrot (30%) za niewykorzystaną energię wprowadzoną do sieci. Warto jednak podkreślić, że przejściu na rozliczenie godzinowe nie będzie można wrócić do rozliczenia miesięcznego.

Rozliczenie w ramach net-billingu
 Aktualne zasadyProponowane zasady
Rozliczenie energii wprowadzanej do sieciOd 1 lipca 2024 roku – wyłącznie godzinoweRozliczenie miesięczne lub godzinowe
Zwrot wartości niewykorzystanej energii wprowadzonej do sieciDo 20% wartości energii wprowadzonej do sieci w danym miesiącuDo 30% wartości energii wprowadzonej do sieci w danym okresie (rozliczenie godzinowe) lub do 20% wartości energii wprowadzonej do sieci w danym miesiącu (rozliczenie miesięczne)

Inną ważną zmianą będzie wprowadzenie współczynnika 1,23 zwiększającego wartość energii oddanej do sieci. Dzięki niemu, jeśli rynkowa wartość prądu z fotowoltaiki w okresie wytworzenia będzie wynosić 0,3 zł / kWh, na koncie prosumenta zostanie zapisana wartość 0,369 zł / kWh. Pozwoli to na zwiększenie opłacalności instalacji PV w systemie net-billing.

Skrócenie terminów dla inwestycji OZE

Nowelizacja ustawy przewiduje istotne ułatwienia dla inwestorów OZE, szczególnie w zakresie terminów wydawania kluczowych decyzji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany:

  • 45 dni na wydanie warunków przyłączenia fotowoltaiki o mocy większej niż 150 kW oraz magazynów energii o pojemności powyżej 20 kWh.
  • 30 dni na wydanie warunków przyłączenia do sieci ciepłowniczej dla pomp ciepła o mocy do 50 MW.
  • 30 dni na wydanie pozwolenia na budowę instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na budynkach, o mocy powyżej 150 kW oraz magazynów energii o pojemności powyżej 20 kWh.
  • 30 dni na uzyskanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej, cieplnej, czy magazynowanie energii dla instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 1 MW oraz magazynów energii o łącznej mocy powyżej 10 MW.
  • 14 dni na wpis do rejestru wytwórców energii dla małych instalacji fotowoltaicznych.

Dzięki tym zmianom, czas trwania procedur związanych z instalacjami OZE może skrócić się z obecnych 356-416 dni do około 149 dni. Znacząco przyspieszy to proces realizacji nowych inwestycji.

Projekt ustawy o nowelizacji ustawy o OZE o numerze UD41 będzie musiał przejść jeszcze m.in. przez Radę Ministrów i notyfikację, zanim trafi do Sejmu.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

CSIRE z elastycznym startem – Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o rynku energii

CSIRE z elastycznym startem – Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o rynku energii

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy modyfikującej terminy wejścia w życie systemu CSIRE. Nowe przepisy mają zagwarantować bezpieczne i płynne wdrożenie centralnej platformy wymiany danych w sektorze energii elektrycznej.

30.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]

Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]

W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.

30.04.2025
Efektywność energetyczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór

900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór

MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.

30.04.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
Co to jest biometan?

Co to jest biometan?

Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.

30.04.2025
Gaz i wodór Rady i pomysły
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza

TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza

TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.

30.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie

UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie

Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.

30.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły