Enerad
Porównaj oferty

Kolejny kraj sprzeciwia się ETS2. Estonia chce opóźnienia lub anulowania systemu

Estonia dołączyła do Polski, Czech i Słowacji w sprzeciwie wobec systemu ETS2, który ma objąć paliwa transportowe i grzewcze od 2027 roku. Premier Estonii Kristen Michal zapowiedział rozmowy z Komisją Europejską w celu opóźnienia lub anulowania systemu, obawiając się wzrostu kosztów energii. Polska chce przesunięcia ETS2 na 2030 rok.

estonia chce opóźnienia lub anulowania ETS2

Estonia sprzeciwia się ETS2

Estonia dołączyła do grupy państw Unii Europejskiej, które domagają się opóźnienia lub nawet anulowania nowego systemu handlu emisjami dla paliw transportowych i grzewczych (ETS2). Rząd w Tallinnie obawia się, że system ten doprowadzi do wzrostu cen energii, co wpłynie negatywnie na gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa.

Premier Estonii Kristen Michal zapowiedział rozpoczęcie rozmów z Komisją Europejską oraz państwami członkowskimi w celu przesunięcia startu ETS2, a jeśli będzie to możliwe – jego całkowitego anulowania.

Rozpoczynamy konsultacje z Komisją Europejską i państwami członkowskimi, aby opóźnić uruchomienie nowego rynku emisji, a jeśli uzyskamy wystarczające poparcie – spróbujemy go anulować. – powiedział premier na konferencji prasowej w Tallinnie.

Czym jest ETS2?

ETS2, czyli drugi system handlu uprawnieniami do emisji, ma ruszyć w 2027 roku i obejmie paliwa wykorzystywane w transporcie oraz budownictwie. Jest to kluczowy element polityki klimatycznej Unii Europejskiej, który ma pomóc w redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku w porównaniu z poziomem z 1990 roku.

Polska, Czechy i Słowacja również chcą opóźnienia

Estonia nie jest jedynym krajem sprzeciwiającym się ETS2. Polska już wcześniej postulowała przesunięcie wprowadzenia systemu na 2030 rok, wskazując na ryzyko wzrostu kosztów energii. Podobne stanowisko zajmują również Czechy i Słowacja, których politycy naciskają na opóźnienie systemu.

Nowy system jest wyzwaniem dla Unii Europejskiej, która stara się jednocześnie realizować ambitne cele klimatyczne, zwiększać wydatki na obronność oraz ograniczać wysokie ceny energii, szczególnie dotkliwe dla gospodarek takich jak niemiecka.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn