Enerad
Porównaj oferty

Kolejny producent PV w tarapatach finansowych. Co z tym unijnym wsparciem?

Austriacki producent paneli fotowoltaicznych, Energetica Industries, znów znajduje się w tarapatach finansowych, składając wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego. To już drugi raz, kiedy firma musi zmierzyć się z kryzysem finansowym. Jednocześnie to już druga w przeciągu ostatnich tygodni informacja, że producent z europejskiego sektora OZE ma kłopoty finansowe. Na początku grudnia problemy zgłaszała firma REC.

kolejny producent PV w tarapatach finansowych co z tym unijnym wsparciem

Energetica Industries w tarapatach finansowych

Austriacki producent paneli fotowoltaicznych, Energetica Industries, znów znalazł się w tarapatach finansowych, składając wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego. To już drugi raz, kiedy firma musi zmierzyć się z kryzysem finansowym. Według informacji przekazanych przez Alpine Creditors Association (AKV Europe), producent fotowoltaiki Energetica Industries nie jest w stanie spłacać swoich bieżących zobowiązań płatniczych. W wyniku tego kroku postępowaniem upadłościowym objętych jest łącznie 120 wierzycieli oraz 94 pracowników. Zobowiązania firmy wynoszą około 19 milionów euro.

Firma tłumaczy swoje problemy zakłóceniami spowodowanymi przez pandemię COVID-19, która w listopadzie 2021 roku wywołała pierwszy wniosek o upadłość. Dodatkowo, Energetica Industries została odcięta od dostępu do komponentów z Chin, co znacząco wpłynęło na jej działalność.

Mimo trudności, Energetica Industries podaje, że inwestorzy wykazują duże zainteresowanie nabyciem przedsiębiorstwa, które posiada doskonałą lokalizację zakładu, nowoczesny park przemysłowy oraz wydajne produkty i rozwiązania. Dokładne przyczyny niewypłacalności zostaną wyjaśnione w trakcie postępowania upadłościowego.

Warto podkreślić, że problemy tego producenta nie są odosobnione. Na początku grudnia 2023 roku o swoich kłopotach finansowych informowała firma REC.

REC zamyka fabryki produkcji polikrzemu

Norweski producent ogniw fotowoltaicznych, REC, ogłosił kilka tygodni temu zamknięcie dwóch zakładów (w Kristiansand i Porsgrunn) produkujących polikrzem, składnika niezbędnego do produkcji paneli słonecznych. Wzrost kosztów energii jest główną przyczyną tej decyzji.

W komunikacie prasowym Jan Enno Bicker, dyrektor generalny REC, podkreślił, że cena energii w Norwegii jest znacznie wyższa niż w konkurencyjnych chińskich fabrykach, gdzie koszty energii są nawet 10-krotnie niższe. To sprawia, że produkcja w Norwegii staje się nieopłacalna.

Firma REC doświadczała znaczących problemów — działalność przynosiła nawet 335 mln NOK strat (około 125 mln zł). Zamknięcie zakładów ma wpłynąć na utratę pracy przez około 250 pracowników.

Wpływ Na Branżę OZE

Obie te sytuacje rzucają światło na trudności, z jakimi zmaga się europejska branża OZE. Wzrost kosztów energii oraz konkurencja ze strony producentów z Chin stanowią wyzwania, które wpłynęły na kondycję finansową firm z tego sektora. Zmiany w globalnej gospodarce i planowane spowolnienie na rynku PV dodatkowo komplikują sytuację. Nie ma jednak raczej co liczyć na wsparcie Wspólnoty Europejskiej, która w czasie pandemii i początku inwazji na Ukrainę zapowiadała odbudowę lokalnego przemysłu OZE i wsparcie istniejących podmiotów (takich jak np. REC) oraz nowych inicjatyw.

Ambitne plany dekarbonizacji przyjęte przez UE wymagają ogromnych ilości podzespołów OZE, których lokalna produkcja nie jest w stanie dostarczyć, ze względu na swoje ograniczone możliwości produkcyjne. Drugim problemem są koszty – ceny podzespołów OZE z Chin są znacznie niższe, co ułatwia przejście na zieloną energię, ale dobija i tak już ledwo działający lokalny przemysł. To m.in. dlatego Unia nie zdecydowała się na wykluczenie chińskich podzespołów z unijnych projektów.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.

22.04.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Wiadomości z rynku
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.

22.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.

22.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.

22.04.2025
Dla instalatorów Narzędzia Wiadomości z rynku
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.

22.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.

22.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły