Enerad
Porównaj oferty

Komisja zamiast prezesa URE?

Prezes URE może zostać zastąpiony trzyosobową Komisją Nadzoru Rynku Energii. Zmiana ma być wprowadzona wraz z nowelizacją ustawy prawo energetyczne. Jednostką odpowiedzialną za projekt jest Ministerstwo Energii.

rynek energii - prawo, regulacje

Skąd potrzeba modyfikacji nadzorcy rynku energii?

Zmiany, zdaniem autorów projektu, są podyktowane wzrostem zakresu obowiązków, które miałby pełnić prezes URE. W tym momencie organ ten jest jednoosobowy. Co ważne, delegowanie części obowiązków podległym pracownikom nie zwalnia prezesa urzędu z odpowiedzialności za podjęte przez nich decyzje.

Wskazuje się również, że kolegialność decyzji sprawia, że są one mniej podatne na osobiste przekonania decydentów. Takie rozwiązania są stosowane w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Kompetencje Komisji Nadzoru Rynku Energii

Jaki ma być zakres obowiązków nowego organu? W znakomitej większości jest to podtrzymanie tego, do czego zobowiązany jest i obecnie regulator. Przynajmniej takie informacje widnieją na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dla odbiorców indywidualnych najważniejsza jest chyba informacja, że to KNRE będzie wypełniała uprawniania prezesa UOKiKu w zakresie ochrony konkurencji i konsumentów. Komisja będzie piętnować więc wszystkie zachowania firm energetycznych i gazowych, które będą zagrażać wolnej konkurencji oraz ograniczały prawa konsumentów. Zatwierdzane też będą taryfowe ceny prądu oraz gazu.

KNRE będzie mogła też ingerować w treść (lub zobowiązywać strony do zmiany) umów między sprzedawcami prądu oraz gazu ziemnego z OSD lub OSP. Modyfikacje służyć mają umożliwieniu sprzedaży prądu i gazu oraz świadczenia umowy kompleksowej.

URE: czy chodzi tylko interes rynku energii?

W projekcie przygotowanych zmian dość skrupulatnie jest wyjaśnione, czemu służyć mają modyfikacje. Nie możemy oprzeć się jednak wrażeniu, że zmiany nie zostałyby wprowadzone, gdyby prezes URE nie krytykował niektórych działań rządzących. Chodzi tu między innymi o ustawę o OZE.

Generalnie wszystko w tym projekcie rozbija się o szczegóły: między innymi na podstawie jakich kwalifikacji będą wybierani członkowie KNRE, jaki będzie sposób rozwiązywania różnic w zdaniu i tak dalej.

Na niekorzyść obecnego rozwiązania świadczy między innymi bardzo niski odsetek zmian sprzedawców prądu oraz gazu wśród odbiorców końcowych. Wiadomo, że to nie jest jedyny zakres obowiązków prezesa URE, ale zabrakło do tej pory większej kampanii uświadamiającej konsumentom ich prawa w tym zakresie.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły