Enerad
Porównaj oferty

Koniec z samowolką. Od 1 kwietnia dotacja z Czystego Powietrza tylko na źródło ciepła z listy ZUM

Od 1 kwietnia 2024 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wprowadza nowe, zaostrzone wymogi w ramach programu „Czyste Powietrze” dotyczące pomp ciepła. Zmiany mają na celu ochronę beneficjentów i zapewnienie, że dofinansowanie będzie możliwe tylko na urządzenia o potwierdzonej jakości. Od tej daty dotowane będą wyłącznie pompy ciepła wpisane na „uszczelnioną” listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM).

Koniec z samowolką. Od 1 kwietnia dotacja z Czystego Powietrza tylko na źródło ciepła z listy ZUM

Przyczyny wprowadzenia zmian

Decyzja o zaostrzeniu kryteriów w programie „Czyste Powietrze” została podjęta w odpowiedzi na rosnące wyzwania na rynku pomp ciepła. Do głównych problemów, które skłoniły do tej zmiany, był m.in. import niskiej jakości, tanich pomp ciepła z Chin, które często charakteryzują się niską efektywnością i nadmiernym zużyciem energii. Ponadto, zauważono praktyki nieuczciwych producentów polegające na sztucznym zawyżaniu cen produktów niskiej jakości w celu spełnienia wymogów programów dotacyjnych. Niepokojące były również przypadki wprowadzania konsumentów w błąd odnośnie rzeczywistej jakości, pochodzenia oraz specyfikacji technicznych oferowanych pomp ciepła. Temat stał się głośny w połowie grudnia, kiedy to NFOŚiGW ujawnił, że zamierza przyjrzeć się pompom ciepła z Chin.

Nowe kryteria kwalifikacji pomp ciepła

Aby kwalifikować się do dofinansowania w ramach programu Czystego Powietrza, parametry pomp ciepła będą musiały być potwierdzone badaniami technicznymi przeprowadzonymi w niezależnych, akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na terenie EU lub EFTA. Raporty z badań muszą być zgodne z danymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej. W okresie przejściowym do 1 kwietnia 2024 roku, pompy ciepła obecne na liście ZUM będą poddane weryfikacji, aby upewnić się, że spełniają nowe wymogi.

Wprowadzenie zmian również dla kotłów

Podobne zasady będą obowiązywać przy wyborze kotłów zgazowujących drewno oraz kotłów na pellet drzewny. Choć w przypadku tych źródeł ciepła nie planuje się zmiany wymogów programu, to obowiązkowy będzie wybór urządzeń wyłącznie z listy ZUM.

Wprowadzenie tych zmian ma na celu zapewnienie większej przejrzystości i uczciwości w procesie dofinansowania, ograniczenie praktyk wprowadzających konsumentów w błąd i poprawienie jakości instalowanych urządzeń grzewczych w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

100% energii ze źródeł odnawialnych w dzień roboczy w Hiszpanii

100% energii ze źródeł odnawialnych w dzień roboczy w Hiszpanii

Hiszpania osiągnęła historyczny kamień milowy – po raz pierwszy w dniu roboczym cały popyt na energię elektryczną został pokryty ze źródeł odnawialnych. 16 kwietnia br. system elektroenergetyczny Półwyspu Iberyjskiego działał wyłącznie na energii wiatrowej, słonecznej i wodnej. Tydzień później padł nowy rekord mocy chwilowej generowanej przez fotowoltaikę.

23.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu

Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu

Energetyka wiatrowa jako siła napędowa polskiej gospodarki? Eksperci, politycy i liderzy rynku spotkają się na jubileuszowej 20. Konferencji PSEW2025 w Świnoujściu, by wspólnie odpowiedzieć na to pytanie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10–12 czerwca i ma być jednym z najważniejszych punktów debaty o transformacji energetycznej oraz roli Polski w kształtowaniu zielonej Europy.

23.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie

Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie

Deep Fission proponuje nowatorskie podejście do energetyki jądrowej – zakopane na głębokości jednej mili (ok. 1,6 km) mikroreaktory SMR mają produkować 15 MW energii każdy. Dzięki wykorzystaniu sprawdzonych technologii PWR oraz minimalizacji kosztów infrastrukturalnych, firma chce dostarczać skalowalną, bezpieczną i bezemisyjną energię dla dużych miast, baz wojskowych oraz centrów danych.

23.04.2025
Energia elektryczna Technologia Wiadomości z rynku
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.

23.04.2025
Dofinansowania Wiadomości z rynku
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.

23.04.2025
Efektywność energetyczna Technologia Wiadomości z rynku
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.

22.04.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły