Enerad
Porównaj oferty

Krótsze awarie w dostawach prądu w Tauron i PGE?

Dzięki infrastrukturze energetycznej do naszych domów, czy firm dociera prąd. Niestety, z różnych przyczyn, zdarzają się przerwy w dostawach energii elektrycznej. By zredukować czas przerw, dystrybutorzy prowadzą na szeroką skalę prace modernizacyjne swoich infrastruktur.

linia energetyczna - dystrybucja prądu

PGE w 2015 roku wydała ponad 1,5 mld zł!

Intensywne prace nad modernizacją i rozbudową swojej infrastruktury prowadzi PGE, która w samym tylko roku 2015 zainwestowała ponad 1,5 mld złotych. Spółka przede wszystkim skoncentrowała się nad pracach w województwie mazowieckim – m.in. zbudowano linie, stacje wysokiego napięcia (np. stacja w Pruszkowie, Nadarzynie, Ostrołęce). Wszystkie działania mają na celu usprawnić oraz zwiększyć stabilność dostaw – do 2020 roku firma chce zredukować przerwy w dostawach o 50 proc. w stosunku do roku 2013. Ponadto, PGE zamierza zrealizować cel ze strategii rozwoju OSD przedstawiony przez URE – spółka chce zredukować koszty dystrybucyjne o 7,5 proc.

Nowy rok dla PGE zapowiada się równie intensywnie – firma na rozbudowę i modernizację swoich sieci dystrybucyjnych w latach 2014-2020 przeznaczyła ok. 12 mld zł – ok. 60 proc. środków zostanie wydanych na modernizację, a 40 proc. na rozbudowę infrastruktury. Jak łatwo wyliczyć rocznie będzie to około 1,7 mld złotych.

Tauron stawia na nowy system

O swoją infrastrukturę energetyczną dba również Tauron, który wdraża nowy projekt. System DOL (dynamicznego obciążenia linii wysokiego napięcia), na razie testowany jest na obszarze gliwickim. Na czym polega system?

Obciążenie linii energetycznych w dużej mierze zależy od warunków pogodowych, dzięki nowemu systemowi możliwe będzie wyznaczanie obciążenia. Co to oznacza? Otóż, dzięki systemowi będzie można wykorzystywać maksymalne zdolności przesyłowe poszczególnych linii.

Dystrybutor zainstalował na swoich liniach 19 specjalnych punktów pomiarowych, w skład, których wchodzi: stacja pogodowa, zasilająca turbina wiatrowa i panel słoneczny oraz moduł przesyłający informacje do systemu komputerowego. Punkty mierzą temperaturę, nasłonecznienie oraz prędkość i kierunek wiatru. Na podstawie zebranych danych, wykonywane są obliczenia maksymalnego obciążenia linii, które wysyłane są co 15 minut.

Jakie są korzyści z nowego systemu? Dzięki stacjom pomiaru będzie można efektywniej i bezpieczniej wykorzystywać infrastrukturę energetyczną. Dużą zaletą systemu jest czas wdrożenia – praktycznie natychmiast, można efektywnie zwiększyć przesył energii – rozbudowa linii jest kosztowniejsza i czasochłonniejsza.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.

22.04.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Wiadomości z rynku
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.

22.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.

22.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.

22.04.2025
Dla instalatorów Narzędzia Wiadomości z rynku
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.

22.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.

22.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły