Enerad
Porównaj oferty

Kryzys w energetyce Cypru: rząd wyłącza fotowoltaikę prosumentom

Cypr od stycznia do maja 2025 roku ograniczył 58% potencjalnej produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Szczególnie dotkliwe były cięcia w systemach fotowoltaicznych należących do gospodarstw domowych. Eksperci ostrzegają, że bez szybkich inwestycji w magazyny energii i elastyczność sieci, transformacja energetyczna kraju może się załamać.

Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu

Coraz większy problem z ograniczaniem zielonej energii

Według danych platformy analitycznej CyprusGrid, od stycznia do maja 2025 roku na Cyprze ograniczono 145000 MWh energii odnawialnej. Stanowi to aż 58% z szacowanych 251000 MWh możliwej do wyprodukowania czystej energii. To znaczący wzrost w porównaniu do poprzednich lat – w 2024 roku odsetek ten wynosił 29%, w 2023 roku 13,4%, a w 2022 zaledwie 3,3%.

Uderzenie w prosumentów – rekordowe cięcia energii z domowych instalacji PV

Szczególnie dotkliwe są ograniczenia energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznych gospodarstw domowych i małych firm. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2025 roku ograniczono 19850 MWh takiej energii, co stanowi 14% całkowitych cięć w tym okresie. Dla porównania, w całym 2024 roku ograniczono zaledwie 1500 MWh energii z takich źródeł. Oznacza to wzrost o ponad 1200% rok do roku.

Jak podkreśla dr Andreas Procopiou, założyciel CyprusGrid, dotychczas ograniczenia dotyczyły głównie dużych instalacji solarnych nadzorowanych przez systemy SCADA operatorów sieci. Obecnie jednak, przy braku równowagi między produkcją a zapotrzebowaniem, operatorzy coraz częściej sięgają po tzw. ripple control – metodę zdalnego ograniczania pracy małych instalacji PV.

Brak magazynów energii i elastyczności sieci

Obecne problemy są konsekwencją wieloletnich zaniedbań. Cypr nie zainwestował w odpowiednią infrastrukturę magazynowania energii i elastyczność sieci, mimo ostrzeżeń ze strony branży PV.

– „Wszystko, z czym mierzymy się dziś, od ograniczeń po przeciążenia sieci, było całkowicie przewidywalne” – mówi Procopiou.

Szykują się zmiany – koniec net-meteringu?

Równolegle z narastającym problemem ograniczeń, rząd zapowiedział likwidację systemu net-meteringu od 1 sierpnia 2025 roku. Zastąpić go ma model net-billingu. Choć oficjalne decyzje jeszcze nie zapadły, sektor odnawialnych źródeł energii nie ukrywa niepokoju. Brakuje przejrzystej komunikacji i konsultacji społecznych. Zdaniem Procopiou, sam net-billing nie jest problemem.

– „Net-billing może być częścią nowoczesnego systemu energetycznego. Problemem jest to, że znowu mamy do czynienia z polityką reaktywną, a nie z planowaniem” – ocenia.

Inwestorzy zrażeni, transformacja zagrożona

Według danych z końca 2024 roku, na Cyprze działało 1478 MW mocy z elektrowni opartych na paliwach kopalnych, 797 MW z instalacji fotowoltaicznych, 155 MW z wiatrowych i 12,4 MW z biomasy. W samym 2024 roku zainstalowano 159 MW nowej mocy PV, z czego 100 MW pochodziło z jednostek prosumenckich.

Brak planowania, niespodziewane ograniczenia i zmiany regulacyjne bez konsultacji grożą utratą zaufania społecznego do zielonej transformacji.

– „Zamiast budować rozwiązania, odłączamy obywateli, którzy zainwestowali w czystą energię w dobrej wierze” – podsumowuje Procopiou.

Zobacz również:

Źródło: pv-magazine.com, CyprusGrid

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły