Enerad
Porównaj oferty

Latarnia nie świeci – gdzie zgłosić awarię oświetlenia ulicznego?

Przydrożne lub miejskie latarnie, tak jak wszystkie urządzenia, zużywają się psują. Żarówki w latarniach mają określoną żywotność i co jakiś czas trzeba je wymieniać. Wielu mieszkańców miast i wsi ma problem do kogo zgłosić niedziałającą latarnię. Wbrew pozorom na jego rozwiązanie często nie ma prostej recepty. W naszym artykule podpowiadamy gdzie zgłosić awarię latarni!

Latarnia nie świeci - gdzie zgłosić awarię oświetlenia ulicznego?

Gdzie zgłosić awarię oświetlenia ulicznego?

W większych miastach ze względu na sporą ilość latarni awarii jest naprawdę dużo. Dla przykładu, w Lublinie lokalny oddział PGE Dystrybucja otrzymuje od mieszkańców, administracji i Zarządu Dróg i Mostów dziennie od 10 do 30 (w zależności od pory roku) telefonów w sprawie usterek oświetlenia. Zazwyczaj zwracamy się w tej sprawie do urzędu miasta lub gminy albo do zarządu dróg. W urzędach trzeba skontaktować się z odpowiednim referatem, a następnie precyzyjnie określić lokalizację latarni. Niektóre samorządy uruchomiły specjalne telefony interwencyjne, na które można zgłaszać wszelkie awarie miejskiej lub gminnej infrastruktury. W zakresie konserwacji oświetlenia urząd współpracuje z firmą wyłonioną w drodze przetargu albo ze spółką odpowiedzialną za dystrybucję energii elektrycznej na danym obszarze.

Jeżeli jednak nie znamy numeru telefonu do żadnej z wyżej wymienionych instytucji lub numeru interwencyjnego, to możemy zadzwonić na numer pogotowia energetycznego – 991. Rozwiązanie to, choć wydaje się najprostsze, ma jednak swoje wady. Pierwsza, to źle opracowane komunikaty głosowe infolinii. Po połączeniu się z numerem 991 mamy generalnie dwie możliwości – pierwsza: „jeżeli chcesz zgłosić awarię zaczekaj”, druga: „jeżeli chcesz zgłosić bezpośrednie zagrożenie życia wybierz 0”. Wybranie pierwszej opcji wiąże się często z wysłuchaniem długiej listy komunikatów o planowanych przerwach w dostawie prądu. Wybierając zaś zero blokujemy numer, który jest przewidziany dla sytuacji zagrożenia życia. Jak ustalił enerad.pl, pracownicy numeru alarmowego 991 już kilkakrotnie zgłaszali konieczność zmiany komunikatów.

Drugie utrudnienie wynika z faktu, że kiedy połączymy się z 991, to zazwyczaj otrzymamy tam jedynie numer telefonu do referatu w urzędzie miasta lub gminy, właściwego w tego typu sprawach. Nieraz bywa jednak i tak, że pracownik referatu poda nam kolejny numer – do dystrybutora energii elektrycznej albo firmy odpowiedzialnej za konserwację oświetlenia. Kiedy już dotrwamy do końca „procedury”, to będziemy mogli zgłosić awarię odpowiedniej osobie.

Na wymianę żarówki firmy odpowiedzialne za stan techniczny latarni mają nawet miesiąc od chwili przyjęcia zgłoszenia. Ostateczny termin określa umowa zawarta z daną jednostką samorządu terytorialnego. Zazwyczaj jednak, owoc naszej obywatelskiej postawy widzimy po upływie tygodnia.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu

Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu

Energetyka wiatrowa jako siła napędowa polskiej gospodarki? Eksperci, politycy i liderzy rynku spotkają się na jubileuszowej 20. Konferencji PSEW2025 w Świnoujściu, by wspólnie odpowiedzieć na to pytanie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10–12 czerwca i ma być jednym z najważniejszych punktów debaty o transformacji energetycznej oraz roli Polski w kształtowaniu zielonej Europy.

23.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie

Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie

Deep Fission proponuje nowatorskie podejście do energetyki jądrowej – zakopane na głębokości jednej mili (ok. 1,6 km) mikroreaktory SMR mają produkować 15 MW energii każdy. Dzięki wykorzystaniu sprawdzonych technologii PWR oraz minimalizacji kosztów infrastrukturalnych, firma chce dostarczać skalowalną, bezpieczną i bezemisyjną energię dla dużych miast, baz wojskowych oraz centrów danych.

23.04.2025
Energia elektryczna Technologia Wiadomości z rynku
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.

23.04.2025
Dofinansowania Wiadomości z rynku
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.

23.04.2025
Efektywność energetyczna Technologia Wiadomości z rynku
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.

22.04.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Wiadomości z rynku
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.

22.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły