Leasing zamiast zakupu pompy ciepła? Według badań to może się udać!
Naukowcy z Uniwersytetu St. Gallen w Szwajcarii postanowili zbadać preferencje właścicieli domów jednorodzinnych w Szwajcarii, Niemczech i Francji w kwestii leasingu lub zakupu pomp ciepła. Wykorzystali eksperyment dyskretnego wyboru (DCE), metodykę często stosowaną w opiece zdrowotnej do analizy preferencji uczestników. Ankietę internetową wypełniło 1582 respondentów z trzech krajów, jednak ostateczna próba w badaniu została ograniczona do informacji od 915 właścicieli domów jednorodzinnych. Wyniki opublikowano w Energy Policy. Badanie dowiodło, że leasing pomp ciepła może być usługą pożądaną wśród inwestorów.

Leasing rozwiązań OZE
Leasing to forma finansowania, w przypadku której na podstawie umowy leasingodawca udostępnia leasingobiorcy prawo użytkowania przedmiotu leasingu w zamian za czynsz leasingowy.
Dzięki leasingowi inwestor może korzystać z dóbr bez ich natychmiastowego zakupu. To ciekawa opcja dla osób zamierzających zainwestować w pompę ciepła, którzy nie chcą jednorazowo wydawać kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Leasing w kontekście rozwiązań OZE nie jest jednak nowością. Usługi związane z leasingiem instalacji fotowoltaicznych są dostępne już od dłuższego czasu i cieszą się zainteresowaniem, szczególnie wśród odbiorców biznesowych.
Inwestorzy są na „tak”
W celu przeprowadzenia jak najbardziej miarodajnych badań, przed przekazaniem kwestionariuszy respondentom, adekwatność pytań i zrozumiałość tekstu wstępnie przetestowano z 12 ekspertami i właścicielami domów.
Posiadacze domów jednorodzinnych musieli zdecydować się na preferowany model leasingu, a następnie, zastanowić się nad możliwością zakupu pompy ciepła za określoną cenę. Jak zaznaczyli badacze, cena zakupu miała obejmować koszty instalacji i dwuletnią gwarancję, ale nie obejmowałaby konserwacji.
Z badań wynikało, że kluczowymi czynnikami wpływającymi na podjęcie decyzji była wysokość miesięcznej opłaty leasingowej oraz warunki umowy leasingowej. Większość właścicieli preferowała kompleksowe produkty leasingowe z niższymi opłatami miesięcznymi.
Oczywiście leasing w zależności od firmy może być oferowany na nieco innych warunkach. Przykładowo inwestor może zostać zobowiązany do wniesienia minimalnego wkładu własnego w wysokości 10–20%. Czas spłaty to z reguły kilka lat.
Wskazówka dla producentów pomp ciepła
„Średnia gotowość do płacenia za pakiet all-inclusive w porównaniu z pakietem podstawowym, który obejmuje jedynie pompę ciepła i instalację, jest podobna w poszczególnych krajach” – stwierdzili naukowcy. Jako ciekawostkę można dodać, że właściciele domów w Niemczech i Szwajcarii byli skłonni płacić więcej niż Francuzi.
Wnioski z badania mogą być inspirujące dla producentów pomp ciepła i otworzyć przed nimi nowy rynek. Chodzi o oferowanie opcji leasingu, obejmującego instalację pompy ciepła, roczną konserwację oraz naprawę i wymianę części.
Może Cię również zainteresować
Bridgestone World Solar Challenge 2025 na oponach ENLITEN z materiałami z recyklingu
Bridgestone wprowadza innowacyjne opony z ponad 65% udziałem materiałów z recyklingu i surowców odnawialnych na prestiżowy wyścig pojazdów solarnych
Dlaczego płacimy tak dużo za energię? Nowy raport Forum Energii pokazuje przyczyny i możliwe rozwiązania
Średnie ceny energii elektrycznej w Unii Europejskiej należą do najwyższych na świecie. To temat coraz częściej obecny w debacie publicznej. Nowy raport Forum Energii „Anatomia wysokich cen energii i recepta na przyszłość” szczegółowo analizuje przyczyny tej sytuacji oraz wskazuje konkretne rekomendacje dla Polski i całej UE.
Najlepsze moduły PV 2025 według RETC
RETC opublikowało wstępne wyniki swojego dorocznego raportu PV Module Index. Spośród wszystkich testowanych modułów PV tylko 13% modeli uzyskało najwyższe wyróżnienie „Overall Highest Achiever”. To ważny drogowskaz dla inwestorów i deweloperów szukających produktów najwyższej jakości.
Orlen Paliwa rozbudował terminal LPG w Szczecinie. Dwukrotnie większe możliwości za ponad 150 mln zł
Orlen Paliwa zakończył rozbudowę terminalu gazu płynnego w Szczecinie. Inwestycja warta ponad 150 mln zł podwoiła pojemność magazynową i zwiększyła możliwości przeładunkowe obiektu o blisko 65 proc. Nowoczesna infrastruktura ma wzmocnić bezpieczeństwo dostaw LPG i uniezależnić Polskę od rosyjskiego surowca.
PEJ planują pozyskać 30 proc. finansowania dłużnego dla pierwszej elektrowni jądrowej na rynku komercyjnym
Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zabezpieczyły już ponad 70 proc. finansowania dłużnego dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Pozostałą część — ok. 30 proc. — spółka zamierza pozyskać na rynku komercyjnym jeszcze w 2025 roku. To kluczowy krok w największym energetycznym projekcie infrastrukturalnym w kraju.
Branża energetyki wiatrowej apeluje o wsparcie rządu. Przemysł gotowy na inwestycje warte setki miliardów
Energetyka wiatrowa może być filarem bezpiecznej, niezależnej Polski — podkreślali przedstawiciele branży podczas konferencji PSEW 2025. Stowarzyszenie apeluje do rządu o uproszczenie procedur, wsparcie dla przemysłu i stabilne prawo, które pozwoli inwestorom realizować ambitne projekty.
Komentarze