Liczniki prądu zawyżają zużycie energii
Często zdarzają się sytuację, kiedy kupujemy nowe, energooszczędne urządzenia takie jak pralki, lodówki, oświetlenia LED czy kotły grzewcze. Pomimo wydajniejszych urządzeń nasze rachunki za prąd nadal rosną. Jednym z takich powodów mogą być wadliwe, zawyżające zużycie energii elektrycznej liczniki prądu.

Liczniki prądu przekłamują zużycie!
Naukowcy z dwóch holenderskich uniwersytetów zbadali skuteczność i precyzję liczników pomiarowych energii elektrycznej. Wyniki badań są szokujące, wszystkie dziewięć badanych liczników prądu podawało nieprawdziwie zużycie energii elektrycznej. Warto nadmienić, że badania przeprowadzono na licznikach prądu wyprodukowanych w latach 2004 – 2014, które posiadały niezbędne certyfikaty do montażu w Unii Europejskiej. Wszystkie liczniki biorące udział w badaniu to liczniki cyfrowe, inaczej zwane inteligentnymi liczniki prądu.
Jak bardzo mylą się liczniki prądu?
Siedem mierników zawyżało zużycie, a pozostałe dwa zaniżało. Najbardziej mylny inteligentny licznik prądu zawyżył zużycie prądu o prawie 600 procent. W przypadku liczników zaniżających zużycie energii elektrycznej błąd wynosił około 30 procent. Niestety skala jest porażająca, żaden z liczników nie działał prawidłowo.
Dlaczego dochodzi do przekłamań liczników prądu?
Pomimo faktu, że są to nowe, „inteligentne” liczniki problem tkwi w budowie urządzenia. Jedną z głównych przyczyn jest tak zwana cewka Rogowskiego. To właśnie w licznikach z tym elementem dochodziło do najwyższych, prawie sześciokrotnych zawyżeń energii elektrycznej. Za zaniżenia poboru prądu uczeni wskazali inną część licznika nazywaną hallotronem. Problem tkwi w tym, że nowe energooszczędne urządzenia mają stały i równy poziom poboru energii.
Kiedy dochodzi do największych błędów pomiarowych liczników na prąd?
Paradoksem jest fakt, że największe błędy pomiarowe wychodziły przy urządzeniach energooszczędnych. Według ekspertów liczniki nie nadążają za nowoczesnymi, wysoko energooszczędnymi urządzeniami. Chodzi tu przede wszystkim o oświetlenia LED, nagrzewacze, piece grzewcze i żarówki energooszczędne. Niestety eksperci mówią, że na razie nie znaleziono recepty na rozwiązanie tej przeszkody.
Inteligentne liczniki czy muszę wymienić?
Według badaczy liczba źle działających liczników może osiągać miliony sztuk. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy ze skali zjawiska. Polska zobowiązała się również wymienić do roku 2020 minimum 80 procent liczników w gospodarstwach domowych. Pomimo przeprowadzonych badań sytuacja nie ulegnie zmianie. Dopuszczone obecnie na rynku liczniki pomiarowe posiadają odpowiednie atesty, co według prawa oznacza, że działają prawidłowo.
Stanowisko polskich instytucji i dystrybutorów energii
Do przeprowadzonych badań przez holenderskich uczonych odniósł się zaledwie jeden dystrybutor prądu. Energa – Operator nie zgadza się z rzetelnością wyników. Spółka uważa, że przyjęte tezy w badaniu są kontrowersyjne.
Główny Urząd Miar, instytucja powołana do legalizacji urządzeń układu pomiarowo-rozliczeniowego uważa, że w przyszłości prawdopodobnie będę inne, nowe parametry pomiarowe poboru prądu. Natomiast aby doszło do zmiany, rezultaty holenderskich naukowców muszą być poparte badaniami innych ekspertów.
Co zrobić jeżeli mamy przeczucie, że licznik prądu zawyża zużycie energii?
Jeżeli uważasz, że Twój licznik nie działa prawidłowo możesz skierować pismo do zakładu energetycznego o zbadanie układu pomiarowo-rozliczeniowego. Przedsiębiorstwo energetyczne ma obowiązek sprawdzić licznik w przeciągu 14 dni od otrzymania zgłoszenia. Jeżeli okaże się, że licznik działa prawidłowo koszty badania pokrywa konsument. Cena za przeprowadzenie badania waha się między 100 – 150 zł. Niestety, badania przeprowadza zakład energetyczny, który jest właścicielem licznika.
Gdy odbiorca ma wątpliwości, co do przebiegu badań działania licznika może żądać laboratoryjnej ekspertyzy prawidłowości działania układu pomiarowo – rozliczeniowego. Prawo zezwala również podważyć wyniki badań laboratoryjnych skierowanych przez dystrybutora energii. Konsument może dokonać dodatkowe badania, w laboratorium, które sam wybierze. Mamy na to 30 dni od otrzymania pierwszych wyników laboratoryjnych. Koszty dodatkowej ekspertyzy pokrywa konsument.
Jeżeli ponosisz zbyt wysokie opłaty za prąd, a Twój licznik działa prawidłowo skorzystaj z naszej porównywarki cen prądu i obniż swoje rachunki!
Może Cię również zainteresować
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii
Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW
Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii
EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt
Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.
Komentarze