Enerad
Porównaj oferty

LONGi stawia na ogniwa w technologii Back Contact

LONGi, chiński producent modułów fotowoltaicznych, ma zamiar wdrożyć technologię ogniw z tylnym kontaktem (BC) w większej części swojej produkcji paneli. Prezes firmy, Zhong Baoshen, jest przekonany, że to technologia hybrydowego pasywowanego styku tylnego (HPBC) będzie w przyszłości kluczowym elementem zdolności produkcyjnych przedsiębiorstwa, którym on zarządza. „Longi ma bardzo jasny pogląd, że w ciągu najbliższych pięciu do sześciu lat ogniwa z kontaktem tylnym będą głównym nurtem ogniw z krzemu krystalicznego” – ogłosił Zhong Baoshen, prezes firmy LONGi.

LONGi stawia na ogniwa w technologii Back Contact

LONGi na przekór branży

W przypadku ogniw ze stykiem tylnym wszystkie elektrody są przesunięte z przodu ogniwa na tylną część, co minimalizuje zacienienie ogniw. Dzięki temu wydajność konwersji fotoelektrycznej jest nawet o kilkanaście procent większa. Technologię BC można łączyć z płytkami typu „P”, z których produkcją LONGi radzi sobie dobrze.

Według Baoshena technologia ogniw TOPCon zapewnia tylko niewielką poprawę wydajności w porównaniu z osiągnięciami technologii PERC (wiodącej obecnie na rynku) i ma charakter przejściowy. Podejście LONGi jest przeciwne do tego, co obecnie forsuje branża – ta stawia na TOPCon.

W ogniwach fotowoltaicznych wykonanych w technologii PERC na dolnej powierzchni ogniwa znajduje się dodatkowa warstwa materiału odbijającego światło. Fotony, które nie w pełni zostały zaabsorbowane przez powłokę krzemową zostają ponownie odbite i trafia z powrotem w głąb ogniwa. Rezultatem tej technologii jest zwiększenie wydajności ogniwa poprzez zmniejszenie strat energii.

Z kolei ogniwa w technologii TOPCon wyróżniają się tym, że są wyposażone w dodatkowe warstwy krzemu. To zapewnia lepszy kontakt z elektrodami i zmniejsza straty energii.

Trzy w jednym

Technologię HPBC w swoich panelach fotowoltaicznych LONGi wprowadziła już jakiś czas temu, jednak nie ujawniła szczegółów na ten temat. Przypuszcza się jednak, że moduły z ogniwami HPBC mogą produkować więcej energii w warunkach wysokiej temperatury i przy słabym napromieniowaniu. W wersji od LONGi HPBC jest rozszerzeniem technologii IBC (Integrated Back Contact) typu p, łączącej w sobie zalety technologii PERC, TOPCon oraz właśnie IBC. W IBC złącze p-n oraz metalowe styki znajdują się z tyłu ogniwa. Dzięki temu ogniwo ma potencjalnie wyższą wydajność.

110 GW

W kontekście tych nowatorskich technologii warto zwrócić uwagę na ambitne plany firmy LONGi. Do końca br. firma zamierza osiągnąć łączną moc produkcyjną ogniw wynoszącą 110 GW. Podział tej mocy zaplanowano w następujący sposób – 30 GW to technologia TOPCon, a reszta to technologia BC.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień technicznych i energetycznych Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta Stephena Kinga, gra w gry i śledzi trendy motoryzacyjne.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły