LONGi z nowym, światowym rekordem w sprawności krzemowych modułów PV
LONGi Green Energy osiągnęło przełom w technologii PV. Firma osiągnęła sprawność 25,4% na pełnowymiarowym module, co jest najwyższym wynikiem dla modułów krzemowych. Wynik potwierdził niemiecki Instytut Fraunhofera.

Rekord sprawności paneli PV należy do LONGi
Firma LONGi Green Energy, specjalizująca się w rozwiązaniach fotowoltaicznych, ogłosiła. Nowy panel fotowoltaiczny LONGi, z serii HPBC 2.0 uzyskał rekordową sprawność na poziomie 25,4%. Wynik został potwierdzony przez Instytut Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej (Fraunhofer ISE) – prestiżową instytucję w dziedzinie certyfikacji technologii PV.
Warto podkreślić, nowy rekord odnosi się do całych modułów krzemowych, a nie pojedynczych ogniw, których sprawność może sięgać wyższych poziomów, nawet ponad 27%. Jednak proces składania ogniw w moduł, skutkuje pewnymi stratami sprawności. Dlatego osiągnięcie 25,4% sprawności dla całego modułu uznawane jest za przełomowe w tej technologii.
Technologia HPBC (Hybrid Passivated Back Contact), która jest rdzeniem modułu HPBC 2.0, stanowi rozwinięcie technologii tylnego kontaktu. Jest to sprawdzone rozwiązanie w fotowoltaice, pozwalające na uzyskanie wyższej efektywności energetycznej.
Detronizacja technologii Maxeona
Wcześniejszy rekord w sprawności modułów krzemowych należał do Maxeon Solar Technologies (marki wydzielonej z Sunpower). Panel Maxeon 7 osiągnął sprawność 24,7%. Moduł ten, wykorzystujący technologię IBC (Interdigitated Back Contact), uzyskał potwierdzenie wyników od amerykańskiego Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL). Technologia IBC, od lat dominująca w rankingach sprawności, umożliwia skuteczniejsze przechwytywanie światła, dzięki konstrukcji eliminującej przedni kontakt ogniwa.
Znaczenie nowego rekordu dla rynku PV
LONGi Green Energy jest pierwszą chińską firmą, która od momentu rozpoczęcia rejestracji rekordów modułów w 1988 roku osiągnęła najwyższą sprawność paneli fotowoltaicznych (krzemowych).
Przełom LONGi Green Energy nie tylko wyznacza nowy standard w produkcji modułów, ale także przesuwa granicę sprawności, otwierając drogę do efektywniejszych rozwiązań energetycznych. W praktyce oznacza to większy uzysk z paneli fotowoltaicznych przy mniejszej powierzchni. To bezpośrednio przełoży się na opłacalność instalacji fotowoltaicznych zarówno w zastosowaniach komercyjnych, jak i w skali przemysłowej.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze