Enerad
Porównaj oferty

Magazyn energii za darmo? Zgłoś się do NCBR!

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wznowiło proces konkursowy dla Partnerów Technologii. Zdecydowano się na to po unieważnieniu czterech wcześniejszych postępowań konkursowych. Poprawiona treść tych postępowań została opublikowana w nowym formacie.

Magazyn energii za darmo? Zgłoś się do NCBR!

Poprzednie ogłoszenia z wadą formalną

Formalna wada wystąpiła w poprzednich ogłoszeniach konkursów, które miały miejsce w maju, czerwcu i na początku lipca. Błąd polegał na braku standardowego postanowienia o możliwości modyfikacji (zmiany warunków) – zgodnie z art. 70(1) § 3 Kodeksu cywilnego, co jest wymagane w podobnych postępowaniach prowadzonych przez NCBR. W wyniku tego Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zdecydowało się ponownie ogłosić postępowania konkursowe.

Termin na składanie wniosków w tych konkursach upływa 24 lipca o godz. 12.

Szczegóły ponownie ogłoszonych konkursów

Głównym celem konkursu jest wdrożenie i testowanie nowych rozwiązań energetycznych, które mogą zwiększyć efektywność energetyczną w sektorze domów jednorodzinnych.
Informacje o ponownie ogłoszonych konkursach w nowym brzmieniu są dostępne na stronie internetowej NCBR. Modyfikacje wprowadzone w dokumentacji konkursowej zostały oznaczone na żółto.

Ponownie ogłoszone postępowania konkursowe obejmują udostępnienie obiektów na potrzeby demonstracji technologii. Szukano sześciu domów jednorodzinnych w celu wykorzystania ich do bezpłatnych inwestycji energetycznych.

W co zainwestuje NCBR?

Jakie to inwestycje? Obejmujące instalację systemów do ogrzewania i chłodzenia budynków, systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz systemy magazynowania energii elektrycznej. Domowymi magazynami energii zaczyna wyraźnie interesować się coraz więcej potencjalnych inwestorów. Niewątpliwie ma to związek z faktem, że korzyści z użytkowania takich magazynów są szerokie i nie kończą się na prostej autokonsumpcji.

Na potrzebę rozwoju i popularyzacji technologii magazynowania energii, szczególnie w kontekście szybkiego wzrostu sektora odnawialnych źródeł energii, zwracają uwagę m.in. Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W praktyce rozwój technologii magazynowania energii elektrycznej jest kluczowym warunkiem efektywnego rozwoju OZE.

Obecnie NCBR poszukuje partnerów w zakresie demonstracji technologii magazynowania ciepła i chłodu, wentylacji dla szkół i domów oraz magazynowania energii elektrycznej. Chodzi zarówno o budynki biurowe, domy jednorodzinne / lokale mieszkalne, jak i budynki szkół średnich i podstawowych.

Szczegółowych informacji zainteresowani mogą szukać na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w zakładce „Postępowania, do których nie stosuje się przepisów ustawy PZP”.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły