Magazyny energii od JinkoSolar wchodzą w fazę testów!
Chińska firma JinkoSolar, jedna z czołowych firm na świecie produkujących moduły fotowoltaiczne ogłosiła sukces w obszarze magazynowania energii. Ich nowatorski system magazynowania energii o nazwie SunGiga wkroczył w fazę zaawansowanych testów – został niedawno uruchomiony w chińskim Suzhou. Magazyn o wymiarach 1300 x 1300 x 2300 mm waży ok. 3 ton i ma szerokie zastosowanie, począwszy od sektora hotelarsko-gastronomicznego aż po stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Jak widać, Jinko koncentruje się tylko na produkcji paneli PV, ale rozszerza swoją ofertę w dziedzinie przechowywania energii. System SunGiga, którym można sterować przez platformę bazującą na chmurze, to propozycja firmy Jinko dla sektora komercyjno-przemysłowego.

Specyfikacja magazynu SunGiga
W skład systemu wchodzą magazyny energii litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP), system chłodzenia cieczą oraz zaawansowane systemy monitoringu i ochrony. W pełnej konfiguracji magazyn ma zdolność przechowywania aż 344 kWh, pracując przy napięciu do 1500 V prądu stałego.
JinkoSolar akcentuje znaczenie zrównoważonego rozwoju w produkcji akumulatorów. Dla firmy ważna jest optymalizacja procesu, łącznie z redukcją zużycia energii elektrycznej. Krokiem przybliżającym JinkoSolar do wypełnienia założeń jest zastosowanie zautomatyzowanej linii produkcyjnej. Ponadto firma do produkcji używa materiałów, które po zakończeniu eksploatacji magazynu mogą zostać poddane recyklingowi. To miedź, aluminium i lit.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
System SunGiga jest bezpieczny, ponieważ został wyposażony w moduły asekuracyjne na wypadek okoliczności związanych z pożarem, wybuchem i powodzią. Chodzi o detektor gazów palnych, system przeciwpowodziowy i odpowietrznik przeciwwybuchowy. Różnice temperatur wewnątrz urządzenia nie są większe niż 2°C, co przynosi szereg korzyści. Wydłuża żywotność systemu, zwiększa jego pojemność nawet o 10%, a zarazem poprawia efektywność ładowania i rozładowywania.
SunGiga wyróżnia się inteligentną konstrukcją sterowania konwersją częstotliwości. Dzięki wielu trybom sterowania chłodzeniem cieczą pozwala obniżyć zużycie energii o 30% w porównaniu z klasycznym systemem chłodzenia. Modułowa oraz wstępnie zmontowana konstrukcja ułatwia instalację i konserwację.
Szersza oferta
SunGiga to ważny i jedyny magazyn energii w ofercie firmy Jinko, jeśli chodzi o sektor komercyjno-przemysłowy. Jednak ogólnie w kontekście magazynowania energii oferta firmy jest bogatsza.
Producent oferuje np. system magazynujący SunTera chłodzony cieczą i mający pojemność 3,44 MWh oraz rozwiązania dla prosumentów, bazujące na technologii LFP i obejmujące zarówno systemy nisko-, jak i wysokonapięciowe.
Może Cię również zainteresować
Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie
Deep Fission proponuje nowatorskie podejście do energetyki jądrowej – zakopane na głębokości jednej mili (ok. 1,6 km) mikroreaktory SMR mają produkować 15 MW energii każdy. Dzięki wykorzystaniu sprawdzonych technologii PWR oraz minimalizacji kosztów infrastrukturalnych, firma chce dostarczać skalowalną, bezpieczną i bezemisyjną energię dla dużych miast, baz wojskowych oraz centrów danych.
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo
Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem
Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki
Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry
Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii
Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.
Komentarze