Firmy montujące magazyny energii 2022 – Ranking najlepszych firm

3.75 /5
(Ocen: 4)

Magazyny energii w połączeniu z wydajną instalacją fotowoltaiczną nie są już wizją przyszłości na rynku OZE, ale aktualnie obowiązującym kierunkiem dla inwestorów prywatnych oraz biznesowych, którym zależy na optymalizacji wykorzystania pozyskanej energii. Dobrze skonfigurowany system magazynowania może zagwarantować pokrycie nie tylko bieżącego zapotrzebowania na prąd, ale także służyć jako awaryjne źródło zasilania w przypadku zaniku dostaw z sieci. Wszystkie powyższe aspekty w połączeniu z coraz większą wydajnością akumulatorów oraz możliwością rozbudowywania ich pojemności sprawiają, że magazyny energii już dziś cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie w zachodniej Europie. Ze względu na korzyści płynące z połączenia magazynów energii z fotowoltaiką, można się spodziewać, że popularność tych systemów z pewnością będzie sukcesywnie rosła także w Polsce.

Choć producenci magazynów energii opracowują technologie skupiające się między innymi na łatwej i intuicyjnej instalacji swoich urządzeń, to oczywiście do prawidłowego wdrożenia systemu niezbędne są określone uprawnienia i umiejętności. Celem ułatwienia zorientowania się w ofercie instalatorów, przygotowaliśmy ranking najlepszych firm montujących magazyny energii!

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

Ranking firm montujących magazyny energii – Informacje szczegółowe

1. Foton Technik

Foton Technik Logo Firma Foton Technik będąca częścią grupy kapitałowej Innogy / E.ON, weszła na rynek energetyczny z założeniem rozpowszechnienia fotowoltaiki dla użytkowników domowych, biznesowych oraz gospodarstw rolnych. Obecnie Foton Technik oferuje innowacyjne rozwiązania w zakresie doradztwa, projektowania i profesjonalnego montażu instalacji fotowoltaicznych. Usługi proponowane przez firmę charakteryzuje zatem duża kompleksowość. Instalator podaje, że do dziś udało się mu zamontować u inwestorów ponad 356 tysięcy paneli fotowoltaicznych, co stanowi o dużym doświadczeniu specjalistów Foton Technik. Przełożyło się to na zaufanie ze strony klientów, gdyż w 2020 roku firma otrzymała Srebrny Laur Konsumenta jako jedyna firma zajmująca się sprzedażą i montażem instalacji fotowoltaicznych oraz Złote Godło Konsumenckiego Lidera Jakości w kategorii “instalacje fotowoltaiczne”.

Doświadczenie i sukcesy Foton Technik sprawiły, że pod koniec listopada 2020 roku firma postanowiła ogłosić wprowadzenie do swojej oferty zupełnej nowości, jaką jest system COMFORT Home. Założeniem tej innowacji jest uzyskanie jeszcze większych korzyści z wykorzystywania energii słonecznej, zarówno dla inwestorów będących na etapie budowy nieruchomości, jak i tych, którzy zamierzają wprowadzić unowocześnienia w budynkach już istniejących. COMFORT Home obejmuje cztery kluczowe obszary:

 • energię – podstawę systemu opartą o wydajną instalację fotowoltaiczną;
 • równowagępompy ciepła, które wykorzystując energię pozyskaną przez instalację fotowoltaiczną ogrzewają nieruchomość zimą, a chłodzą latem;
 • synergia – dedykowana aplikacja pozwalająca na zarządzanie całym ekosystemem COMFORT Home.

Ostatnim obszarem zaplanowanym w ramach innowacji zaproponowanej przez Foton Technik jest niezależność uzyskiwana poprzez zastosowanie magazynów energii pozwalających na pokrywanie bieżącego zapotrzebowania na energię, ale także ochronę inwestora przed konsekwencjami blackoutów. Magazyn energii działający w systemie COMFORT Home ma za zadanie optymalizować wykorzystanie energii pozyskanej dzięki współpracy akumulatorów z instalacją fotowoltaiczną.

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

Dla kogo jest oferta Foton Technik?

Dla domu: Tak
Dla firmy: Tak
Dla rolnika: Tak
Kompleksowa obsługa: Tak
Obsługiwane województwa: Cała Polska
Nasza ocena: 4,80/5

Montaż magazynów energii z Foton Technik - Zalety

 • Innowacyjne podejście
 • Kompleksowa obsługa
 • Pakiet COMFORT Care z gwarancją na sprzęt, wykonawstwo i produktywność
 • Montaż na terenie całego kraju
 • Opieka posprzedażowa
 • Oferta skierowana do różnych klientów
 • Nagradzana firma
 • Duże doświadczenie instalatora

Montaż magazynów energii z Foton Technik - Wady

 • Brak szczegółowych informacji dotyczących kosztów montażu

2. SunSol

SunSol Logo SunSol to polska firma pochodząca z Gdańska, która na rynku rozwiązań wykorzystujących odnawialne źródła energii działa już od 2013 roku. W tym czasie marka rozwinęła zarówno swoją ofertę w tym zakresie, jak również portfolio wykonanych realizacji, nie tylko na terenie kraju, ale także całego świata. Na przestrzeni ostatnich 3 lat SunSol odnotował ponad 300 proc. wzrostu przychodu ze sprzedaży systemów fotowoltaicznych, co świadczy nie tylko o doświadczeniu rynkowym instalatora, ale także o zaufaniu, jakim darzą go klienci. Firma projektuje i montuje instalacje nie tylko w odniesieniu do inwestycji użytkowników prywatnych, ale także biznesowych. SunSol oferuje kompleksową obsługę od dostarczenia urządzeń, poprzez ich instalację na przyłączeniu do sieci, kończąc. Dodatkowo, instalator udziela wsparcia w otrzymaniu finansowania lub dofinansowania na realizację projektu. Na potwierdzenie kompetencji swoich wykonawców SunSol posiada cały szereg dostępnych w serwisie instalatora certyfikatów. Obecnie oprócz paneli fotowoltaicznych Sunsol ma do zaoferowania także inwertery fotowoltaiczne, pompy ciepła, ładowarki do samochodów elektrycznych oraz magazyny energii.

Szczególnie istotne w ofercie SunSol jest to, że firma proponuje szeroki wachlarz modeli magazynów energii pochodzących od różnych producentów. Wśród nich można wyróżnić urządzenia takich gigantów w branży, jak BYD, Fronius, czy magazyny energii LG Chem. Tak szeroka oferta sprawia, że dobranie idealnego urządzenia do instalacji i zapotrzebowania klienta, jest łatwiejsze do osiągnięcia. Pojemności, technologie i rozwiązania konstrukcyjne wszystkich proponowanych przez SunSol akumulatorów pozwalają na dopasowanie magazynu zarówno do obsłużenia instalacji domowej, jak i tej pozyskującej zdecydowanie większe wolumeny energii, na przykład na potrzeby zaopatrzenia w prąd przedsiębiorstwa.

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

Dla kogo jest oferta SunSol?

Dla domu: Tak
Dla firmy: Tak
Dla rolnika: Brak danych
Kompleksowa obsługa: Tak
Obsługiwane województwa: Cała Polska
Nasza ocena: 4,70/5

Montaż magazynów energii z SunSol - Zalety

 • Szeroka oferta magazynów energii
 • Doświadczenie instalatora
 • Wiele certyfikatów potwierdzających jakość usług
 • Profesjonalne doradztwo i projekt
 • Montaż na terenie całej Polski
 • Bezpłatna wycena usług
 • Możliwość wyboru kompleksowych rozwiązań
 • Zarówno dla inwestorów prywatnych, jak i biznesowych

Montaż magazynów energii z SunSol - Wady

 • Brak informacji o kosztach
 • Brak przejrzystości w opisie procesu obsługi

3. Columbus Energy

columbus energy logo Columbus Energy należy do jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek na rynku energii odnawialnej. Wynika to z faktu bardzo rozbudowanej i kompleksowej oferty instalatora, która oprócz magazynów energii obejmuje także instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, ładowarki dla samochodów elektrycznych, a także pakiety tworzące całe systemy urządzeń do pozyskiwania i optymalnego wykorzystywania energii słonecznej. Pakiety te noszą nazwy: Go Green (fotowoltaika, inwerter), Go Free (fotowoltaka, inwerter hybrydowy oraz magazyn energii) oraz Go Comfort (audyt i projekt instalacji, złożenie wniosku o dotację oraz instalacji pompy ciepła). Jak widać oferta Columbus Energy jest naprawdę i bogata i co ważne, skierowana do różnych grup klientów, a więc inwestorów prywatnych, biznesowych oraz gospodarstw rolnych.

Magazyny energii proponowane przez Columbus charakteryzują się możliwością dostosowania, a następnie rozbudowywania według potrzeb mocy pojemnościowej mieszczącej się w zakresie od 4,1 kWh do nawet 14,kWh. Kolejną niezwykle istotną cechą magazynów energii, jest ich trwałość. Urządzenia proponowane przez Columbus Energy charakteryzuje do 6000 cykli ładowania, co według danych instalatora powinno odpowiadać około 30 latom żywotności. Akumulatory wyposażone są także w system backup, który zapewnia zasilanie budynku w trakcie przerw w dostawie prądu. Columbus udziela na magazyny energii 10 lat gwarancji.

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

Dla kogo jest oferta Columbus Energy?

Dla domu: Tak
Dla firmy: Tak
Dla rolnika: Tak
Kompleksowa obsługa: Tak
Obsługiwane województwa: Cała Polska
Nasza ocena: 4,60/5

Montaż magazynów energii z Columbus Energy - Zalety

 • Kompleksowa oferta
 • Indywidualne podejście do klienta
 • Rozpoznawalność instalatora na rynku OZE
 • Wsparcie w sprawach formalnych
 • Instalacje wykonywane na terenie całej Polski
 • Ciekawe pakiety do wyboru
 • 10-letnia gwarancja na urządzenia
 • Różne grupy klientów

Montaż magazynów energii z SunSol - Wady

 • Brak informacji o cenie urządzeń i kosztach instalacji
 • Niewiele informacji na temat samego urządzenia

Ranking firm montujących magazyny energii 2022 – jak powstał?

Dla nikogo, kto interesuje się rynkiem odnawialnych źródeł energii nie będzie zaskoczeniem fakt, że oferta firm specjalizujących się w montażu magazynów energii nie jest jeszcze w Polsce szczególnie szeroka. Wynika to oczywiście z faktu, że systemy magazynowania energii pozyskanej przez instalację fotowoltaiczną lub na przykład wiatrową nie leżą w polu zainteresowania polskich inwestorów na taką skalę, jak ma to miejsce choćby w Niemczech. Tym niemniej postanowiliśmy już teraz porównać oferty firm montujących magazyny energii, gdyż rozwój tego rynku w naszym kraju jest jedynie kwestią czasu i najpewniej wprowadzenia programu dofinansowań, który będzie obejmował także dotacje w zakresie zakupu akumulatorów. Prawdopodobnie będzie to program Mój Prąd, a właściwie kolejna jego odsłona (Mój Prąd 4.0). Trzeba wspomnieć, że jeszcze na początku bieżącego roku pojawiały się propozycje i plany rozszerzenia dofinansowania właśnie o magazyny energii. Obecnie jednak pozostaje liczyć na ujęcie tych dotacji w kolejnej, a więc przyszłorocznej edycji programu.

Dlaczego jednak rozwój rynku akumulatorów w Polsce jest tak dalece prawdopodobny? Wynika to oczywiście z korzyści, jakie magazyny energii mogą przynieść inwestorom w obszarze optymalizacji zagospodarowania pozyskanej z fotowoltaiki energii. Zarówno prywatni, jak i biznesowi użytkownicy mini elektrowni słonecznych dzięki dobrze skonfigurowanemu systemowi magazynowania energii mogą w znacznym stopniu uniezależnić się od dostaw prądu z zewnątrz, a także zapewnić sobie awaryjne źródło prądu w przypadku zaniku jego obecności w sieci. Jedyna przeszkodą na drodze do dynamicznego rozwoju rynku akumulatorów w Polsce są oczywiście ceny magazynów energii, które wahają się obecnie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z tego względu warto poszukać instalatora, który oferuje kompleksową usługę na przykład na fotowoltaikę, pompę ciepła oraz magazyn energii i będzie wówczas w stanie zaproponować atrakcyjną cenę swoich usług. Czym zatem kierowaliśmy się tworząc nasz ranking firm montujących magazynów energii? Zwracaliśmy przede wszystkim uwagę na takie cechy, jak:

 • Kompleksowość obsługi – dla inwestora poszukującego innowacyjnych rozwiązań, w obszarze których potrzebuje profesjonalnego doradztwa niezwykle ważne jest to, aby firma montująca magazyn energii była w stanie zaoferować mu kompleksową obsługę w tym zakresie. Oznacza to, że dobry instalator proponuje nie tylko samą instalację systemu, ale także audyt, fachowy dobór urządzenia, projekt instalacji, pomoc w uzyskaniu dodatkowego dofinansowania do magazynu energii, a także opiekę posprzedażową.
 • Optymalna oferta z zakresu OZE – bardzo istotnym aspektem oceny firmy montującej magazyny energii jest fakt, czy instalator oferuje także montaż innych urządzeń z zakresu odnawialnych źródeł energii. Wielu inwestorów decyduje się na instalację systemów energooszczędnych już na etapie budowy domu, czy nieruchomości przemysłowych i ważne jest dla nich, aby instalator posiadał uprawnienia do zaprojektowania, a także montażu całego ekosystemu składającego się dodatkowo z instalacji fotowoltaicznej oraz na przykład pompy ciepła. Ważne również, aby firma montująca była w stanie zaproponować atrakcyjne warunki cenowe w przypadku otrzymania kompleksowego zlecenia.
 • Sprawna obsługa posprzedażowa i serwis – każda profesjonalna firma montująca magazyny energii musi zdawać sobie sprawę z faktu, że zakończenie montażu urządzenie nie jest równoznaczne z zakończeniem zlecenia od inwestora. Chodzi tu oczywiście o opiekę posprzedażową pozwalającą klientowi czuć się komfortowo w zakresie ewentualnych problemów z obsługą, czy dostosowaniem urządzenia do zapotrzebowania energetycznego nieruchomości. Dodatkowo, niezwykle ważny jest sprawny i kompetentny serwis, który pozwoli utrzymać magazyn w doskonałym stanie technicznym i zadbać o szybkie usuwanie ewentualnych usterek.
 • Gwarancja na urządzenie i wykonawstwo – wiarygodność instalatora oraz oferowanych przez niego urządzeń buduje między innymi wymiar czasowy gwarancji, jaką jest on w stanie udzielić zarówno na magazyn energii, jak i na wykonawstwo w zakresie jego montażu. Najczęściej okazuje się jednak, że jedyną gwarancją, jaką otrzymuje inwestor jest ta podawana przez producenta urządzenia w ramach jego specyfikacji. Jeżeli firma montująca akumulator jest pewna uprawnień, umiejętności i rzetelności swoich ekip montażowych, powinna także zaoferować klientom gwarancję na wykonawstwo oraz efektywność systemu, która uzależniona jest między innymi od jego prawidłowego skonfigurowania.
 • Opinie klientów – w naszych rankingach, takich jak na przykład ranking magazynów energii, czy też ranking producentów magazynów energii, zawsze staramy się uwzględniać opinie i zaufanie, jakim firmę lub produkt obdarzyli dotychczasowi klienci. Choć firm specjalizujących się w montowaniu magazynów energii jest jeszcze na rodzimym rynku niewielu, to zawsze warto posiłkować się nagrodami, czy wyróżnieniami, których przyznanie uzależnione jest od opinii klientów. Można przypuszczać, że jeżeli instalator cieszy się zaufaniem na przykład w obszarze montażu modułów fotowoltaicznych, to podobną sumienność będzie wykazywał także w odniesieniu do instalowania magazynów energii.

Postaw na zielone rozwiązania!

dopłata do fotowoltaiki Mój prąd

Chcesz być bardziej EKO?
Szukasz sprawdzonych urządzeń i instalatorów?
Sprawdź: Ranking firm fotowoltaicznych
Sprawdź: Ranking pomp ciepła

Z nami znajdziesz najlepsze rozwiązania!

Instalatorzy Magazynów energii – współpraca

instalatorzy magazynów energii

Jesteś instalatorem/producentem magazynów energii?
Oferujesz wysokiej jakości usługi?
Działasz na wysokiej klasy urządzeniach?
Chcesz się rozwijać?

Sprawdź możliwości współpracy z enerad.pl.

Jaką firmę instalującą magazyny energii wybrać – Pytania i odpowiedzi

Biorąc pod uwagę fakt, że rynek magazynów energii nie jest w Polsce jeszcze tak rozwinięty, jak choćby branża instalacji fotowoltaicznych, czy pomp ciepła, potencjalni inwestorzy zainteresowani samodzielnym magazynowaniem energii, mają często w tym kontekście wiele pytań. Zagadnieniem, które budzi szczególne wątpliwości są kryteria, jakimi należy się kierować przy wyborze firmy mającej zająć się montażem magazynu energii. Z pewnością jednym z najważniejszych aspektów w tym obszarze byłaby odpowiedź na pytanie, czy instalator pomaga w dopełnieniu formalności do uzyskania dofinansowania. Dopóki jednak żaden program nie oferuje takich dotacji, w wyborze instalatora warto odpowiedzieć sobie na kilka poniższych pytań:

Jakie modele magazynów energii oferuje firma?

Technologia produkcji magazynów energii jest sukcesywnie udoskonalana przez największych producentów. Oznacza to, że dla osiągania jak największej efektywności systemu warto zainwestować w akumulator wykonany w najnowszej technologii, która zagwarantuje dużą głębokość rozładowywania, wiele cykli ładowania, oraz możliwość dostosowywania mocy pojemnościowej magazynu. Jeżeli instalator oferuje kilka urządzeń o zróżnicowanej specyfikacji, istnieje większe prawdopodobieństwo idealnego dopasowania urządzenia do potrzeb inwestora. Może się oczywiście również okazać, że choć firma montująca magazyny będzie oferowała tylko jeden model urządzenia, to będzie ono wykonane w najlepszej i najbardziej wydajnej technologii.

Czy firma posiada doświadczenie w montażu innych systemów OZE?

Ze względu na początkową fazę rozwoju rynku magazynów energii w Polsce, ciężko oceniać instalatorów pod kątem doświadczenia w zakresie montażu akumulatorów. W związku z powyższym warto posiłkować się realizacjami, jakie firma wykonała na przykład w odniesieniu do instalacji fotowoltaicznych, farm fotowoltaicznych, czy pomp ciepła. Ilość zamontowanych modułów i innych urządzeń z kategorii energetyki odnawialnej, a także ewentualne pozytywne rekomendacje udzielone przez zadowolonych klientów dają prawo przypuszczać, że również podczas montażu magazynu energii firma wykona zlecenie bez zarzutu.

Czy firma oferuje gwarancję na wykonawstwo i efektywność urządzenia?

Jeżeli firma montująca magazyn energii jest pewna umiejętności i rzetelności swoich instalatorów, to standardem w jej ofercie powinna być przynajmniej 5-cio letnia gwarancja na wykonawstwo i efektywność zamontowanego systemu. Takie zapewnienie sprawia, że inwestor przez określony czas nie musi martwić się o ewentualne usterki niewynikające z funkcjonowania samego urządzenia, ale błędów instalatorskich. Jeżeli firma montująca magazyn uchyla się od udzielenia takiej gwarancji, dla klienta może być to znak, że instalator nie chce brać odpowiedzialności za rzetelność i umiejętności ekipy montażowej.

Jakie pakiety systemów energooszczędnych oferuje firma?

Jedną z przyczyn, dla których magazyny energii nie cieszą się jeszcze na rodzimym rynku dostateczną popularnością, jest oczywiście ich cena. Kryterium, jakie warto zatem przyjąć wybierając firmę montującą magazyn, są oferowane przez nią pakiety systemów wykorzystujących energię odnawialną i związane z nimi atrakcyjne warunki cenowe za wykonanie kompleksowego zlecenia. Niektórzy instalatorzy oferują dogodne i dające się dopasować do zróżnicowanych potrzeb klientów pakiety. W ich ramach można zdecydować się na przykład na zakup i montaż magazynu energii wraz z fotowoltaiką lub dodatkowo wydajną i ekologiczna pompą ciepła.

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

Informacje o autorze

Marta Kazimierska - Redaktor Specjalistka digital marketingu i zagadnień z dziedziny UX oraz SXO, znajdująca się na liście TOP 100 kobiet polskiej branży SEO. Zaangażowana w analizowanie wiedzy przedsiębiorców na temat znaczenia poszczególnych narzędzi marketingowych w osiąganiu sukcesu biznesowego. Szczególnie zainteresowana badaniem poziomu samoświadomości ekonomicznej Polaków. Entuzjastka propagowania rozwiązań z dziedziny energii odnawialnej i dbałości o środowisko naturalne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments