Enerad
Porównaj oferty

Małopolska: od 31 marca tylko gminy i WFOŚiGW w programie „Czyste Powietrze”

Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” obowiązuje od 31 marca 2025 r. i oznacza koniec pilotażu z udziałem operatorów prywatnych w Małopolsce. Od tego momentu wnioski o najwyższe dofinansowanie można składać wyłącznie przez gminy i WFOŚiGW. Trwa obsługa rozpoczętych inwestycji, ale nowe umowy z prywatnymi operatorami nie są już możliwe.

Dom jednorodzinny z panelami fotowoltaicznymi na dachu i żółty znak z napisem „Co dalej z operatorami programu Czyste Powietrze?”

Nowe zasady w całym kraju

31 marca 2025 r. rozpoczęła się nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”. Wraz z nią wprowadzono jednolite zasady działania operatorów we wszystkich województwach. Kluczową zmianą jest zakończenie pilotażu z udziałem operatorów prywatnych, który od 2023 r. funkcjonował w województwie małopolskim.

Od teraz osoby ubiegające się o najwyższy poziom dofinansowania lub dotację z prefinansowaniem mogą składać wnioski wyłącznie za pośrednictwem operatorów publicznych. Są nimi gminy oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW).

W ostatnich miesiącach odnotowano przypadki działań firm, które podszywają się pod doradców programu. Przedsiębiorstwa te reklamują bezpłatne wsparcie, oferują pomoc w załatwieniu formalności i proszą o pełnomocnictwo.

Zdarza się, że takie działania skutkują znacznym podniesieniem kosztów usług lub urządzeń. Istnieje również ryzyko utraty kontroli nad całym procesem inwestycyjnym. Dlatego osoby zainteresowane programem powinny dokładnie sprawdzać, z kim mają do czynienia i korzystać wyłącznie z pomocy oficjalnych operatorów – gmin oraz WFOŚiGW.

Zobacz również: Czyste Powietrze: Uwaga na oszustów. Fałszywe firmy naciągają w programie

Czym był małopolski pilotaż?

W 2023 r. w Małopolsce rozpoczęto testowanie nowego modelu wsparcia dla beneficjentów programu. Do współpracy zaproszono pięciu operatorów prywatnych, którzy mieli działać równolegle z gminami. Ich zadaniem było wyszukiwanie potencjalnych wnioskodawców oraz wspieranie ich na wszystkich etapach – od składania wniosków, przez realizację inwestycji, aż po jej rozliczenie.

System miał charakter hybrydowy. Jednak mimo dwukrotnego wydłużenia czasu na realizację działań, nie udało się osiągnąć oczekiwanych rezultatów. W efekcie pilotaż zakończono wraz z początkiem ogólnopolskiego wdrożenia nowych zasad.

Co z rozpoczętymi projektami?

Choć pilotaż prywatnych operatorów został oficjalnie zakończony, wsparcie dla już rozpoczętych inwestycji nie zostanie przerwane. Operatorzy prywatni z Małopolski mogą dalej obsługiwać wnioski złożone przed 31 marca 2025 r. Nie mogą jednak zawierać nowych umów z kolejnymi beneficjentami.

Program „Czyste Powietrze” wszedł tym samym w nowy etap. Od tej pory obsługę beneficjentów prowadzą wyłącznie operatorzy publiczni.

Zobacz również:

Źródło: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły