Enerad
Porównaj oferty

MFiPR przesłało NFOŚiGW wytyczne ws. „Czystego Powietrza”

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) przedstawiło NFOŚiGW konkretne zalecenia, mające zapewnić dalsze korzystanie z funduszy europejskich. Wytyczne obejmują nowe kontrole oraz środki zapobiegawcze w programie „Czyste Powietrze”. Program ten, po zawieszeniu na czas działań naprawczych, ma powrócić do realizacji do końca marca 2025 roku.

termomodernizacja budynku jednorodzinnego

Rekomendacje dla NFOŚiGW

Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, potwierdziła, że do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) trafiły szczegółowe wytyczne dotyczące programu „Czyste Powietrze”. Jak podkreśliła, rekomendacje te są kluczowe dla zapewnienia, że środki europejskie będą nadal dostępne.

Niemniej są już bardzo konkretne rekomendacje, które przesłaliśmy do NFOŚiGW, co musi być robione i jakiego rodzaju kontrole, informacje, zabezpieczenia muszą zostać podjęte, żeby cały czas można było użytkować fundusze europejskie i bezdyskusyjnie oczekujemy, że się do tego dostosują – zaznaczyła Pełczyńska-Nałęcz.

Program „Czyste Powietrze” jest finansowany z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oraz funduszy spójności. Łączna pula środków wynosi około 18 miliardów złotych, w tym 3,7 miliarda euro z KPO oraz dodatkowe miliardy z programu FEnIKS.

Aktualna sytuacja programu

Program „Czyste Powietrze”, który ma na celu poprawę jakości powietrza poprzez termomodernizację budynków, został zawieszony z powodu licznych nieprawidłowości. Kontrole w programie ujawniły poważne nadużycia. Dotyczyły one około 6000 wniosków o dofinansowanie, których łączna wartość wynosiła około 600 milionów złotych. Wśród wykrytych nieprawidłowości znajdowały się m.in.:

  • zawyżanie kosztów usług i materiałów,
  • realizacja inwestycji niezgodnych z założeniami programu,
  • narzucanie beneficjentom pełnomocnictw, które odbierały im kontrolę nad projektami.

W pierwszym półroczu 2024 roku przeprowadzono 4600 kontroli, co doprowadziło do wypowiedzenia 67 umów oraz obniżenia wartości dotacji w 573 przypadkach.

Działania naprawcze i dalsze plany

Od kwietnia 2024 roku wojewódzkie fundusze mają obowiązek kontrolować co najmniej 5% realizowanych inwestycji. Kontrole są prowadzone w miejscu realizacji projektów, a współpraca z organami ścigania pozostaje priorytetem.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska ogłosiła, że program wróci do realizacji w marcu 2024 roku.

Komentarze

guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Enerad.pl