Miejska farma fotowoltaiczna w Łodzi – 35 ha powierzchni!
Łódź planuje budowę imponującej miejskiej farmy fotowoltaicznej, zajmującej obszar 35 hektarów. Projekt ma nie tylko zmniejszyć zależność energetyczną miasta, ale także przyczynić się do walki z rosnącymi cenami tradycyjnie wytwarzanej energii. Tereny w rejonie ulic Brzezińskiej, Olkuskiej i Listopadowej zostały wyznaczone na lokalizację farmy, mającej zasilać szkoły, przedszkola oraz budynki miejskich instytucji.

Łódź na drodze do taniej i ekologicznej energii
Stawiając na odnawialne źródła energii, Łódź zdaje się kierować w stronę niezależności energetycznej i zrównoważonego rozwoju. Lokalizacja farmy na obszarze wcześniej zarezerwowanym na cmentarz komunalny pokazuje, że miasto wykorzystuje dostępne przestrzenie w sposób nowatorski i zrównoważony.
Analizy i współpraca z lokalnymi instytucjami
Przed rozpoczęciem inwestycji konieczne są jednak szczegółowe analizy techniczno-ekonomiczne i formalno-prawne. W projekcie biorą udział łódzkie jednostki samorządowe, sprzedawcy energii oraz Urząd Regulacji Energetyki. Kluczową kwestią jest sprawdzenie opłacalności przedsięwzięcia, zanim stanie się rzeczywistością. Miejska farma fotowoltaiczna w Łodzi to zdecydowany krok w kierunku zielonej przyszłości, gdzie energia elektryczna staje się nie tylko źródłem zasilania, ale także narzędziem samowystarczalności i ochrony środowiska.
Łódź nie jest jedyna
Miasta w Polsce stawiają na zieloną rewolucję energetyczną, planując budowę farm fotowoltaicznych. Konin, Włocławek, Tarnobrzeg, Warszawa, Uniejów, Bydgoszcz, i Gorzów Wielkopolski to tylko niektóre z miejsc, gdzie lokalne samorządy również realizują projekty związane z wykorzystaniem energii słonecznej.
Na przykład w Koninie wybudowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) instalacja ma moc 2,2 MW i składa się z 6615 paneli. Jak podkreślano dzięki inwestycji emisja CO2 spadnie o ponad 1500 ton rocznie.
Włocławek również planuje podobną inwestycję, a Tarnobrzeg ma już zaklepany obszar o powierzchni ok. 5,5 hektara na elektrownię słoneczną o mocy 4 megawatów, która ma przynieść miastu blisko 4 mln zł oszczędności rocznie. Warszawa ogłosiła plany budowy farmy fotowoltaicznej w Wilanowie, a Uniejów już podpisał stosowne umowy na zasilanie miejskiej oczyszczalni.
Wskazuje to na rosnącą świadomość lokalnych społeczności i samorządów w kwestii korzyści płynących z odnawialnych źródeł energii oraz ich roli w kształtowaniu zielonej przyszłości. Wraz z postępem technologicznym i coraz bardziej dostępnymi rozwiązaniami, inwestycje w farmy fotowoltaiczne stają się kluczowym elementem strategii energetycznych miast, dążących do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze