Mieszkanie+ – Mieszkanie Plus: warunki, lokalizacje, porady

Mieszkanie Plus to rządowy program, który ma zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków. Jeśli, marzycie o własnych czterech kątach, to być może zrealizujecie swoje plany z rządowym wsparciem. Poniżej przybliżyliśmy temat i odpowiadamy na najważniejsze pytania, dotyczące warunków i cen. Zapraszamy!

Mieszkanie Plus – warunki, które należy spełnić!

Mieszkanie Plus - szczęśliwa rodzina

O programie Mieszkanie+ usłyszeliśmy pierwszy raz w kwietniu-maju 2016 roku – dumnie zapowiedziała go ówczesna premier, Beata Szydło. Na początku, oprócz informacji, że zastąpi on Mieszkanie dla Młodych, niewiele było wiadomo. Dzisiaj, po ponad 1,5 roku, nie tylko znamy konkrety, ale przydział do mieszkań otrzymały pierwsze rodziny. Czym się charakteryzuje program Mieszkanie Plus?

Mieszkanie Plus określane jest następcą programu Mieszkanie dla Młodych i tutaj warto byłoby doprecyzować informację. Mieszkanie+ jest kolejnym rządowym programem, ale skierowany jest do innej grupy Polaków niż MdM. Nowy program dedykowany jest osobom, które (z różnych przyczyn) nie mogą zaciągnąć kredytu hipotecznego. Natomiast, MdM to wsparcie do wkładu własnego dla osób zaciągających kredyt hipoteczny. Różnic jest znacznie więcej, ale wróćmy do właściwego tematu i sprecyzujmy dla kogo w końcu jest M+?

Mieszkanie+ – dla kogo?

Teoretycznie w programie Mieszkanie+ może wziąć udział każdy dorosły Polak – nie ma kryteriów odnośnie wieku, liczby dzieci, czyli tak jak to było w MdM. Brzmi dobrze, prawda? Jednak nie każdy z nas na końcu drogi otrzyma mieszkanie. Dlaczego? Otóż, liczba chętnych może przewyższyć ilość mieszkań i możemy utknąć w długiej kolejce oczekujących. A jeśli operator mieszkaniowy i lokalne władze wprowadzą kryteria pierwszeństwa, to możemy nagle znaleźć się na końcu listy… Nie wyprzedzajmy wypadków i skoncentrujemy się na tym, co wiadomo.

Według ustawy o Narodowym Programie Mieszkaniowym, nowy program ma zapewnić tanie mieszkania na wynajem z możliwością dojścia do własności. Szacuje się, że w ramach Mieszkania Plus ma powstać w ciągu dziesięciu lat aż 3 miliony mieszkań! Głównymi filarami programu mają być:

wsparcie budownictwa spółdzielczego oraz społecznego;

IKM, czyli Indywidualne Konta Mieszkaniowe, dzięki którym będziemy mogli oszczędzać pieniądze na zakup lub remont mieszkania. Co ciekawe, rząd przewiduje premiowanie osób regularnie oszczędzających. Takie rozwiązanie powinno zainteresować osoby rozglądające się za kredytem hipotecznym;

realizacja budownictwa pod wynajem na gruntach należących do Skarbu Państwa.

Mieszkanie Plus – ceny

Mieszkanie Plus - cenyTeraz najważniejsza kwestia – jakie są ceny w Mieszkaniu Plus? Jak już wyżej wspomnieliśmy: mają to być tanie mieszkania pod wynajem. Według założeń koszt budowy m2 powinien mieścić się w kwocie 2-3 tys. zł. W porównaniu z cenami rynkowymi brzmi to, aż za dobrze, ale nie mam tu haczyka. Za niski koszt odpowiedzialna jest tutaj cena gruntu – obiekty mieszkalne będą budowane tylko na państwowych gruntach, które odsprzedawane są i będą po preferencyjnych warunkach.

Z pierwszych informacji, które do nas docierały, koszt wynajmu miał mieścić się w widełkach od 10 do 20 zł za 1m2. Natomiast, w przypadku mieszkań z dojściem do własności miał być on wyższy o 20%. Koszt obejmuje: czynsz (ustalany raz do roku) i opłatę eksploatacyjną. Warto tutaj podkreślić, że stawki uzależnione są od lokalizacji obiektu – wpływ na nie ma województwa, a niekiedy miasto. Jakie są zatem ceny w Mieszkaniu Plus? Jak wygląda sytuacja na stan obecny, czyli grudzień 2017? Kwoty poniżej:

 • Czynsz w Mieszkaniu Plus bez dojścia do własności – województwa:

  warmińsko-mazurskie – 6,39 zł
  podlaskie – 6,8 zł
  świętokrzyskie – 7,1 zł
  lubelskie – 7,11 zł
  lubuskie – 7,19 zł
  łódzkie – 7,29 zł
  podkarpackie – 7,35 zł
  kujawsko-pomorskie – 7,33 zł
  opolskie – 7,53 zł
  zachodniopomorskie – 7,56zł
  śląskie – 7,68 zł
  wielkopolskie- 7,91 zł
  małopolskie – 7,98 zł
  dolnośląskie – 7,97 zł
  pomorskie – 8,44 zł
  mazowieckie – 8,57 zł

 • Czynsz w Mieszkaniu Plus z dojściem do własności – województwa:

  warmińsko-mazurskie – 9,91 zł
  podlaskie – 9,65 zł
  świętokrzyskie – 10,14 zł
  lubelskie – 10,16 zł
  lubuskie – 10,28 zł
  łódzkie – 10,42 zł
  podkarpackie – 10,49 zł
  kujawsko-pomorskie – 10,56 zł
  opolskie – 10,76 zł
  zachodniopomorskie – 10,79 zł
  śląskie – 10,97 zł
  wielkopolskie- 11,30 zł
  małopolskie – 11,39 zł
  dolnośląskie – 11,38 zł
  pomorskie – 12,06 zł
  mazowieckie – 12,24 zł.

 • Czynsz w Mieszkaniu Plus bez dojścia do własności – miasta:

  Warszawa – 13,43 zł
  Wrocław – 10,90 zł
  Gdańsk – 9,70 zł
  Lublin – 9,65 zł

 • Czynsz w Mieszkaniu Plus z dojściem do własności – miasta:

  Warszawa – 19,18 zł
  Wrocław – 15,57 zł
  Gdańsk – 15,50 zł
  Lublin – 13,86 zł

Wygląda to dobrze, ale w koszcie zawarta jest również opłata eksploatacyjna, która również liczona jest od 1m2 i uzależniona jest od lokalizacji. Wynosi ona na grudzień 2017:

Warszawa – 10 złotych,
miasta wojewódzkie i będące siedzibą sejmiku województwa – 9 zł,
nieruchomości położone w innych lokalizacjach – 6,50 zł.

Kalkulator Mieszkanie Plus – sprawdź wysokość czynszu

Przekopując Internet, znaleźliśmy bardzo ciekawe narzędzie: Kalkulator Mieszkanie Plus. Z jego pomocą możemy obliczyć wysokość czynszu w naszej miejscowości (oczywiście pod warunkiem, że miasto bierze udział w programie Mieszkanie Plus). Postanowiliśmy trochę przyjrzeć się narzędziu – krótki przewodnik poniżej.

 • Samo narzędzie Kalkulator Mieszkanie Plus, jest bardzo proste w obsłudze, nie wymaga instalacji i dostępne jest na poziomie przeglądarki. Jakie informacje należy podać?

  Otóż możemy obliczyć czynsz zarówno w wariancie z dojściem do własności, jak i bez dojścia do własności. W kilka pól wystarczy wprowadzić podstawowe informacje dotyczące nieruchomości, naszej sytuacji rodzinnej (np. ilość posiadanych dzieci), zawodowej (np. forma zatrudnienia), na koniec wprowadzamy podstawowe dane o nas i otrzymujemy kalkulację. A jak wygląda sama kalkulacja?

 • kalkulator Mieszkanie Plus - formularz

 • Specjalnie dla Was, postanowiliśmy przejść przez aplikację i zobaczyć, czy faktycznie otrzymamy kalkulację czynszu. Ku naszemu zdziwieniu, po uzupełnieniu wszystkich wymaganych pól, otrzymaliśmy wysokość nie tylko 1-miesięcznego czynszu, ale również obliczono nam koszt: jednego roku najmu oraz całego okresu. Ale to nie koniec! Bo poniżej tabeli z obliczeniami zaprezentowany nam został wynik kalkulacji kosztów kredytu hipotecznego dla nieruchomości o podobnych parametrach. Przy naszych danych bardziej opłaca nam się zdecydować na… rządowy program M+.

  A u Was co się bardziej opłaca: Mieszkanie Plus czy kredyt hipoteczny? Koniecznie sprawdźcie!

 • kalkulator Mieszkanie Plus - wynik obliczonego czynszu

Kalkulator Mieszkanie Plus – Oblicz Swój Czynsz!

Czy warto skorzystać z programu M+?

Rozpatrzmy rządowy program Mieszkanie Plus w dwóch aspektach, czyli: zaletach i wadach. Jako, że jesteśmy osobami doszukujących się najpierw pozytywów, to od nich zaczniemy krótkie podsumowanie.

Zalety Mieszkania Plus

Na samym początku nasuwa się myśl: bardzo dobrze, że rząd dba o potrzeby mieszkaniowe Polaków. Sam program Mieszkanie Plus, oczywiście nie jest doskonały, ale ma sporo plusów. Przede wszystkim jest skierowany do wszystkich Polaków – niezależnie od wieku, ilości posiadanych dzieci. Ogromną zaletą Mieszkania Plus jest wspieranie taniego budownictwa spółdzielczego oraz społecznego. Nam podoba się również to, że dotąd traktowany trochę po macoszemu rynek najmu, został dostrzeżony przez państwo.

Niewątpliwą zaletą programu jest też jeden z jego trzech podstawowych filarów, czyli zachęcanie Polaków do oszczędzania na zakup własnego mieszkania. Czyli, jeśli nie jesteśmy zainteresowani wynajmem w M+, to możemy po prostu odkładać pieniądze na własne cztery kąty. Ba, jeśli będziemy robić to regularnie, to rząd wypłaci nam za to premię!

Minusy programu Mieszkanie+

Jak wygląda druga strona medalu? Teoretycznie każda osoba, chcąca skorzystać z Mieszkania Plus ma równe szanse, aby otrzymać mieszkanie. W praktyce, w myśl zapisów znajdujących się w ustawie, program skierowany jest do osób o względnie niskich dochodach – konkretne cyfry nie padają. Niestety, to może zamykać drogę do udziału w programie wielu Polakom.

Kolejnym minusem programu jest lokalizacja obiektów – nie możemy sobie swobodnie wybrać mieszkania. Wszystko tutaj jest uzależnione od tego, jakie grunty państwowe zostały przeznaczone pod budowę mieszkań.

Niska cena budowy mieszkań to plus, ale siłą rzeczy to także minus. Jak to możliwe? Otóż, przełoży się to na standard mieszkań oraz okolicznej infrastruktury (np. brak miejsc parkingowych).

Skorzystać, czy nie skorzystać z programu?

Może nie dokonamy tutaj przełomowego odkrycia, ALE szczera odpowiedź na powyższe pytanie to: wszystko zależy od naszej sytuacji życiowej. Jeśli stać nas na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, to warto zdecydować się na taki krok. Niewątpliwą zaletą tutaj jest: swobodny wybór mieszkania, zgodny z naszymi preferencjami.

Jeśli nie mamy zdolności kredytowej, by zaciągnąć kredyt hipoteczny, to z pewnością powinniśmy zainteresować się rządowym programem Mieszkanie Plus. To dobre rozwiązanie dla osób, które marzą o swoich czterech kątach.

Mieszkanie Plus – ustawy regulujące program

Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości

Uchwała Narodowy Program Mieszkaniowy

Ustawa Prawo Budowlane

Kodeks urbanistyczno – budowlany

 1. A czy jest jakaś aktualna mapa miejscowości, w których będzie uruchomiony program? i czy wiadomo np, że mieszkanie plus będzie we wszystkich miastach powiatowych? czy nie ma takich rozporządzeń? pytam, bo u mnie nic nie wiadomo w gminie, a to miasto powiatowe, wiec chyba powinno budować mieszkania dla ludzi. w mniejszych miejscowościach nie wymagam, ale te powiatowe powinny byc minimum.

 2. Spoko sprawa, mi pomysł z dojściem do własności bardzo się podoba. szkoda tylko, że mieszkanie plus jest robione na opak. taniej byłoby wybudować te nieruchomości spółdzielniom lokatorskim, tzn zawiązuje się spółdzielnie i później buduje. Robiono tak chyba z parę lat temu w Krakowie i spółdzielnikom cena za metr mieszkania wyszła niższa o ponad 2 tysiace. Tutaj mam wrażenie zrzuca się samorządom na barki problem, a wiadomo, że ma zarobić sektor nieziemsko. tylko rękoma tanich pracowników, bo u nas już jest za mało siły roboczej….

 3. Powinna na stronie rządowej powstać dokładna mapka ze wszystkimi lokalizacjami mieszkania plus. Dla mnie to niepoiważne że nasze państwo jeszcze samo nie zadbało o takie upowszechnianie informoacji, to skandal. w mojej gminie nic nie wiedzą! to ja musiałam pouczać urzędnika, że za program odpowiadają dwie spółki i że koniecznie mają budować w ramach programu rządowego, a nie komercyjnego! dlaczego nikt im tego nie powiedział, dlaczego nie ma szkoleń? Nie obrażcie się, ale to skandal, ze tu jest wiecej informacji niż tam, gdzie one powinny być!

 4. Ja mam pytanie, bo nie wspominacie o tym w tekście: od czego zależy, to czy potrzebujemy do programu wkładu własnego? Bo w niektórych miejscowościach już wiadomo, że jest potrzebne coś takiego, a nie tylko same koszty najmu i opłaty eksploatacyjne.
  Bo w zasadzie na jakiej podstawie są różne zasady, skoro program jest jeden. Już rozumiem jakieś regionalne różnice miedzy zarobkami itp, ale konieczność znalezienia kapitału na początek nie jest „drobiazgiem”.
  Poproszę o wyjaśnienie tej kwestii

  • Dzień dobry,

   kwestie te będą się różnić, w zależności od tego, czy mieszkanie powstaje w ramach BGK Nieruchomości czy KZN. Nastąpił bowiem podział na dwa filary. Mieszkanie Plus, jako program rządowy o ogromnej skali, prowadzony ma być przez dwie odrębne instytucje: Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości oraz Krajowy Zasób Nieruchomości. BGK Nieruchomości realizuje komercyjną (niepodlegającą ustawie) część programu Mieszkanie Plus natomiast KZN rządową.

   Pozdrawiam
   Barbara
   zespół enerad.pl

  • Dzień dobry,

   w Warszawie za realizację programu Mieszkanie Plus odpowiada spółka BGK Nieruchomości. W tej instytucji otrzyma Pani wszelkie informacje.

   Pozdrawiam,
   Barbara
   enerad.pl

 5. To jest beznadziejne, bo nigdzie nic nie wiadomo! miasto odsyła mnie żeby dzwonił go jakiś ludzi w Warszawie, oni nic nie wiedzą, bo do nich jeszcze wytyczne nie przyszły! wszystko na głowie jest postawione! Mieszkanie plus to jakieś widomo starsze!

 6. Moim zdaniem to świetnie, ze taki projekt powstaje. W moim mieście od zawsze brakuje tanich mieszkań pod wynajem. Każdy właściciel jak chce coś wynająć, to żąda kosmicznych pieniędzy. Sama kupiłam już mieszkanie na kredyt hipoteczny i to, co płaciłam kiedyś wynajmującemu starcza mi spokojnie na ratę i jeszcze jestem do przodu. w normalnych państwach jest odwrotnie: tańszy powinien być wynajem niż kupno na własność.
  Sama już nie mogę mieć skorzystać z mieszkania plus, jednak kibicuję temu projektowi. w Polsce mamy zdecydowanie za mało mieszkań!

 7. Czytałam ostatnio, że również TBS’y mają być włączone do mieszkania plus. przecież to skandal, bo tam nie ma dojścia do własności! Ludzie płacą długie lata, a potem się okazuje, ze maja tylko udziały w całym, budynku i nie mogą wykupić swojego mieszkania nawet. jeśli nie zdecyduje sie cała klatka. A cała klatka nie może, bo np ktoś zrezygnował, wprowadziła sie npowa osoba i ona jeszcze nie spłaciła określonej kwoty. tak nie wolno, żeby to podszywało sie pod mieszkanie plus!

  • Zmienili wszystko, bo nagle policzyli, ze nie maja tyle pieniędzy, żeby budować mieszkania. ja jestem bardzo zawiedziony. program mdm był lepszy. teraz i tak najlepiej wziąć kredyt kupi mieszkanie i je odnająć, a samemu mieszkać kaem u rodziców

 8. Nie będzie żadnych mieszkań z dojściem do własności! tylko dopłaty do czynszu, nie wiadomo na jakich zasadach, dla kogo i ile, w jakim mieszkaniu. To kpina, żeby tak ludzi nie szanować. Obiecali wiecej mieszkań, a dadzą pieniadze tym, których stać na kilka mieszkań i ch wynajmowanie! ceny będą jeszcze wyższe, bo te hieny nie będą się bały podnosić czynsz!!!!

 9. U mnie okazało się, że nie bedzie mieszkania + tylko tbsy w stanie surowym! Na wykończenie nawet nie będzie można wziąć kredytu hipotecznego, bo nie ma w tym żadnego zabezpieczenia dla banku. kpina, a pieniądze wspólne na to poszły, działka od miasta po taniości….

 10. Program mieszkanie plus wbrew komentarzom wielu osób ma się świetnie. niektóre media sieja dezinformację, a inni tego słuchają i we wszystko wierzą bez refleksji. ogarnijcie się ludzie.

  było powiedziane, ze będą mieszkania z dojściem do własności, to będą – słowni ludzie to powiedzieli. Są problemy z finansami, bo znowu unia bruździ – na to lepiej narzekajcie.

 11. Ja mam pytanie o osoby niepełnosprawne: deweloper od razu będzie dostosowywał mieszkania do niepełnosprawności? Czy to lokator będzie musiał sam sobie z tym radzić? Chodzi mi np o podjazdy, szerokość drzwi, odpowiednie ciągi komunikacyjne. Wiecie jak to ma wyglądać?

  • Dzień dobry,

   Pani Jago tutaj wiele zależy od danej gminy. I to do tego urzędu warto się wybrać, żeby poznać szczegóły programu m+ w danej miejscowości. Być może jak deweloper będzie budował mieszkania pod okreslone zamówienienie, to takie wymaganie będzie zrealizowane w budynku.

   Pozdrawiam,
   Barbara
   zespół enerad.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *