Możliwe zmiany w „Czystym Powietrzu”. Powodem oszustwa na pompy ciepła
Nieuczciwe praktyki firm z branży pomp ciepła mogą przynieść klientom duże straty. Na polskim rynku pojawiły się produkty importowane z Azji, które często nie odpowiadają zadeklarowanym standardom. Niemniej program „Czyste Powietrze”, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie zakupu pompy ciepła, nie traci na popularności. W 2023 r. tylko w ciągu pierwszego półrocza złożono ok. 101 tys. wniosków. Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), alarmuje, że w przypadku wielu pomp ciepła dostępnych na polskim rynku, deklaracje co do ich specyfikacji i jakości opierają się wyłącznie na informacjach od importera, a nie na rzetelnych badaniach przeprowadzonych w akredytowanych laboratoriach. To poważny problem.

Problem z „polskimi” pompami ciepła
Mimo że wiele z pomp ciepła jest reklamowanych jako „polskie produkty”, w rzeczywistości są one importowane, np. z Chin, i tylko oznakowane logo polskich firm. To nieuczciwe z jednej strony w stosunku do klienta chcącego kupić pompę ciepła, a z drugiej – wobec innych producentów tego typu urządzeń.
Aleksandra Jurkowska z Izby Gospodarczej Urządzeń OZE przypomina, że klient chcący zweryfikować producenta, ma taką możliwość. Jest na to prosty sposób. Wystarczy wejść na stronę IGUOZE i odnaleźć zestawienie polskich producentów pomp ciepła, spełniających wymagania jakościowe.
Rynek jest zalewany sprzętem niskiej jakości
Mnożące się przypadki oszustw skutkują problemami dla uczciwie działających firm, które na swoją pozycję pracują od wielu lat. Importowane pompy ciepła są sprzedawane taniej niż te rodzimych wytwórców. Jednak cena nie bierze się zniknąć. Europejski rynek jest po prostu zalewany sprzętem bardzo niskiej jakości, który może bardzo szybko się zepsuć. Naprawa zaś może być bardzo kosztowna, a w skrajnych przypadkach nieopłacalna.
Tańsze pompy ciepła są „szczególnie atrakcyjnym” rozwiązaniem dla rodzin o niższym statusie ekonomicznym. Niestety naciągacze kuszeni szybkim zarobkiem nie mają w tej kwestii skrupułów. Jak wskazuje Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pompa ciepła o wartości 10 tys. zł może być sprzedawana za kilkukrotnie wyższą wartość. Następnie zaś nawet 100 proc. zawyżonej ceny zakupu netto pokrywa dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.
Będą zmiany w “Czystym Powietrzu”?
W związku z aktywnością naciągaczy NFOŚiGW rozważa zmiany w programie „Czyste Powietrze”, które mają zagwarantować, że wszystkie subsydiowane urządzenia, będą odpowiadały parametrom technicznym określonym na karcie produktu i etykiecie energetycznej. Jak poinformował wiceprezes NFOŚiGW:
Najlepiej, żeby był to dowód w postaci potwierdzenia z badań w akredytowanym laboratorium. Chcielibyśmy także, aby na rynku pomp ciepła przeprowadzano kontrole, które miałyby badać zgodność deklarowanych przez importerów parametrów technicznych z rzeczywistością. Rozmawiamy już o takich działaniach z instytucją do tego uprawnioną.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze