Enerad
Porównaj oferty

Możliwe zmiany w „Czystym Powietrzu”. Powodem oszustwa na pompy ciepła

Nieuczciwe praktyki firm z branży pomp ciepła mogą przynieść klientom duże straty. Na polskim rynku pojawiły się produkty importowane z Azji, które często nie odpowiadają zadeklarowanym standardom. Niemniej program „Czyste Powietrze”, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie zakupu pompy ciepła, nie traci na popularności. W 2023 r. tylko w ciągu pierwszego półrocza złożono ok. 101 tys. wniosków. Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), alarmuje, że w przypadku wielu pomp ciepła dostępnych na polskim rynku, deklaracje co do ich specyfikacji i jakości opierają się wyłącznie na informacjach od importera, a nie na rzetelnych badaniach przeprowadzonych w akredytowanych laboratoriach. To poważny problem.

Problem z „polskimi” pompami ciepła

Mimo że wiele z pomp ciepła jest reklamowanych jako „polskie produkty”, w rzeczywistości są one importowane, np. z Chin, i tylko oznakowane logo polskich firm. To nieuczciwe z jednej strony w stosunku do klienta chcącego kupić pompę ciepła, a z drugiej – wobec innych producentów tego typu urządzeń.

Aleksandra Jurkowska z Izby Gospodarczej Urządzeń OZE przypomina, że klient chcący zweryfikować producenta, ma taką możliwość. Jest na to prosty sposób. Wystarczy wejść na stronę IGUOZE i odnaleźć zestawienie polskich producentów pomp ciepła, spełniających wymagania jakościowe.

Rynek jest zalewany sprzętem niskiej jakości

Mnożące się przypadki oszustw skutkują problemami dla uczciwie działających firm, które na swoją pozycję pracują od wielu lat. Importowane pompy ciepła są sprzedawane taniej niż te rodzimych wytwórców. Jednak cena nie bierze się zniknąć. Europejski rynek jest po prostu zalewany sprzętem bardzo niskiej jakości, który może bardzo szybko się zepsuć. Naprawa zaś może być bardzo kosztowna, a w skrajnych przypadkach nieopłacalna.

Tańsze pompy ciepła są „szczególnie atrakcyjnym” rozwiązaniem dla rodzin o niższym statusie ekonomicznym. Niestety naciągacze kuszeni szybkim zarobkiem nie mają w tej kwestii skrupułów. Jak wskazuje Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pompa ciepła o wartości 10 tys. zł może być sprzedawana za kilkukrotnie wyższą wartość. Następnie zaś nawet 100 proc. zawyżonej ceny zakupu netto pokrywa dofinansowanie z programu Czyste Powietrze.

Będą zmiany w “Czystym Powietrzu”?

W związku z aktywnością naciągaczy NFOŚiGW rozważa zmiany w programie „Czyste Powietrze”, które mają zagwarantować, że wszystkie subsydiowane urządzenia, będą odpowiadały parametrom technicznym określonym na karcie produktu i etykiecie energetycznej. Jak poinformował wiceprezes NFOŚiGW:

Najlepiej, żeby był to dowód w postaci potwierdzenia z badań w akredytowanym laboratorium. Chcielibyśmy także, aby na rynku pomp ciepła przeprowadzano kontrole, które miałyby badać zgodność deklarowanych przez importerów parametrów technicznych z rzeczywistością. Rozmawiamy już o takich działaniach z instytucją do tego uprawnioną.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Auchan stawia na OZE – współpraca z Axpo i 115 GWh z fotowoltaiki

Auchan stawia na OZE – współpraca z Axpo i 115 GWh z fotowoltaiki

Sieć handlowa Auchan intensyfikuje działania na rzecz transformacji energetycznej. Dzięki współpracy z Axpo Polska i GoldenPeaks Capital zwiększa dostęp do odnawialnych źródeł energii i oszczędza prąd w sklepach.

24.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
Nagroda Jamesa Dysona 2025 – ruszyła rekrutacja

Nagroda Jamesa Dysona 2025 – ruszyła rekrutacja

Do 16 lipca 2025 roku młodzi inżynierowie i naukowcy mają szansę zgłaszać się do konkursu o Nagrodę Jamesa Dysona. W puli konkursu czekają nagrody pieniężne oraz możliwość zaprezentowania swoich projektów na arenie międzynarodowej.

24.04.2025
Wiadomości z rynku
SMR-y w Polsce już w 2028? OSGE ujawnia konkretne plany

SMR-y w Polsce już w 2028? OSGE ujawnia konkretne plany

Orlen Synthos Green Energy (OSGE) zapowiada, że w 2028 roku może dojść do pierwszego wylania betonu pod reaktor SMR w Polsce. Projekt oparty na technologii BWRX-300 GE-Hitachi ma mieć strategiczne znaczenie dla polskiego przemysłu

24.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
„Czyste Powietrze” z problemami: 103 zawiadomienia i miliardy na ratunek

„Czyste Powietrze” z problemami: 103 zawiadomienia i miliardy na ratunek

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska zaprezentowała efekty kontroli programu „Czyste Powietrze”. Wskazano rażące zaniedbania, ale też konkretne działania naprawcze. Program zyskał nowe finansowanie i narzędzia kontroli, a resort złożył już 103 zawiadomienia do prokuratury.

24.04.2025
Dofinansowania Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Komisja Europejska chce bezpieczniejszych i czystszych dróg – nowe przepisy dla pojazdów w UE

Komisja Europejska chce bezpieczniejszych i czystszych dróg – nowe przepisy dla pojazdów w UE

Komisja Europejska ogłosiła 24 kwietnia 2025 roku propozycję kompleksowej reformy unijnych przepisów dotyczących bezpieczeństwa drogowego i rejestracji pojazdów. Nowe regulacje mają uwzględnić rosnącą liczbę pojazdów elektrycznych oraz rozwój technologii wspomagających kierowców, a ich celem jest ograniczenie liczby wypadków, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz walka z oszustwami, takimi jak manipulacja licznikami przebiegu.

24.04.2025
Elektromobilność Wiadomości z rynku
Nowatorska pompa ciepła z CO₂: nawet o 23% wyższa efektywność

Nowatorska pompa ciepła z CO₂: nawet o 23% wyższa efektywność

Naukowcy z Uniwersytetu w Padwie opracowali wieloźródłową pompę ciepła na CO₂, która równocześnie wykorzystuje dwa z trzech dostępnych źródeł ciepła: powietrze, grunt i słońce. Wyniki badań pokazują nawet 23% poprawę efektywności w porównaniu do tradycyjnych pomp powietrznych. Choć technologia ma duży potencjał w dekarbonizacji ogrzewnictwa, wciąż pojawiają się pytania o jej opłacalność ekonomiczną.

24.04.2025
Efektywność energetyczna Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły