Na koniec stycznia 2011 ponad 8 tysięcy odbiorców z taryf A, B, C zmieniło sprzedawcę energii.
Zmiana sprzedawcy prądu staje się coraz popularniejsza i dostępniejsza, co daje odbiorcom realne możliwości oszczędności i wyboru korzystniejszych ofert. Zgodnie z Prawem energetycznym, każdy ma prawo wybrać najlepszego sprzedawcę energii.

Ostatni monitoring URE pokazuje, że na koniec stycznia 2011 r. już ponad 8 tysięcy odbiorców z grup taryfowych A, taryf B i taryf C (tzw. odbiorców komercyjnych) zmieniło sprzedawcę energii. Tylko w 2010 roku na taki krok zdecydowało się aż 6743 takich klientów. Stanowi to wzrost o ponad 438,7% w stosunku do roku 2009! A czy sprzedawcę prądu zmieniają klienci z gospodarstw domowych?
Kowalski zmienia sprzedawcę prądu prawie codziennie
I w tej kategorii mamy dobre wiadomości. W 2010 roku na zmianę sprzedawcy zdecydowało się także kilkuset odbiorców należących do grupy gospodarstw domowych. Liczba odbiorców w gospodarstwach domowych, którzy zdecydowali się skorzystać z prawa do zmiany sprzedawcy prądu w 2010 roku, zwiększyła się w stosunku do roku 2009 o 23,6%. Oznacza to, że do tej pory z usług tzw. „sprzedawcy z urzędu” zrezygnowało 1313 odbiorców tzw. grupy taryfowej G (m.in. taryfa G11, taryfa G12), która obejmuje właśnie gospodarstwa domowe.
Podstawa prawna do zmiany sprzedawcy prądu
Zgodnie z art. 4j ust. 1 ustawy Prawo energetyczne odbiorcy energii mają prawo zakupu energii od wybranego przez siebie sprzedawcy. Prawo do swobodnego wyboru sprzedawcy jest jednym z fundamentalnych praw odbiorcy. W przypadkach, kiedy jest ono naruszane, Prezes URE każdorazowo podejmuje działania interwencyjne i skutecznie pomaga odbiorcom energii, którzy mają problem ze zmianą sprzedawcy.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze