Enerad
Porównaj oferty

Największa elektrownia słoneczna w Chorwacji powstaje z udziałem Chin. Ruszyła budowa projektu Korlat

W Korlat w Chorwacji ruszyła budowa największej w kraju elektrowni fotowoltaicznej. Projekt o mocy 99 MW zrealizuje chińskie konsorcjum, a jego uruchomienie zaplanowano na kwiecień 2026 roku. Inwestycja ma zasilić około 50 tys. gospodarstw domowych i ograniczyć emisję CO₂ o 150 tys. ton rocznie.

inauguracja budowy elektrowni słonecznej w Korlat

Inwestycja z chińskim kapitałem i technologią

15 maja 2025 roku odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy farmy słonecznej Korlat – największej tego typu inwestycji w historii Chorwacji. Za realizację projektu odpowiada chińskie konsorcjum złożone z Norinco International Cooperation Ltd. oraz Shandong Electric Power Engineering Consulting Institute. Projekt zlokalizowany jest w miejscowości Korlat, w obrębie miasta Benkovac w żupanii zadarskiej.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. premier Chorwacji Andrej Plenković oraz chiński ambasador Qi Qianjin. Szef chorwackiego rządu podkreślił znaczenie tej inwestycji nie tylko dla transformacji energetycznej kraju, ale także dla rozwoju współpracy z Chinami – przypominając m.in. wspólny sukces przy budowie farmy wiatrowej Senj.

Korlat Solar – założenia projektu i korzyści

Instalacja o mocy 99 MW ma generować rocznie ok. 165 mln kWh energii elektrycznej, co pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne ok. 50 tys. gospodarstw domowych. Szacuje się, że dzięki farmie Korlat emisja CO₂ zostanie zredukowana o 150 tys. ton rocznie.

Ambasador Chin zaznaczył, że projekt przyczyni się do rozwoju regionalnego, stworzy miejsca pracy oraz poprawi jakość życia mieszkańców. Wyraził również nadzieję, że Norinco International zapewni wysoką jakość wykonania i terminowe zakończenie budowy, działając zgodnie z lokalnymi regulacjami.

Symboliczne i strategiczne znaczenie dla regionu

Korlat Solar to kolejny dowód na rosnącą rolę Chin w sektorze OZE w Europie Południowo-Wschodniej. Inwestycja wpisuje się w unijną strategię transformacji energetycznej oraz dążenie Chorwacji do większej niezależności energetycznej i redukcji emisji.

Zakończenie budowy i podłączenie farmy do sieci planowane jest na kwiecień 2026 roku.

Zobacz również:

Źródło: XINHUANET

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Michał Stefański

Zajmuję się tematyką rynku energii, OZE oraz nowoczesnych technologii w sektorze elektroenergetycznym. Interesują mnie zmiany regulacyjne, trendy rynkowe i innowacje kształtujące przyszłość energetyki – od dekarbonizacji, przez rozwój inteligentnych sieci, po magazynowanie energii. W enerad.pl tworzę analizy i materiały, które pomagają zrozumieć wyzwania i kierunki transformacji energetycznej. Mam wieloletnie doświadczenie w projektach doradczych i inżynieryjnych w Polsce i Norwegii. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły